Za demokratické myšlienky Hajnóczyho popravili

  • Nezaradené
  • 29. marca 2009, 19:19
  • Autor:

V galérii Fontána začiatkom marca predstavili knihu s názvom Uhorská rapsódia alebo tragický príbeh osvietenca Jozefa Hajnóczyho jej autori Eva Kowalská a rodák z Piešťan – Karol Kantek.

Dej príbehu nás zavedie do obdobia francúzskej revolúcie. Práve vtedy žila v Uhorsku hlavná postava knihy – jeden z najvzdelanejších právnikov -Jozef Hajnóczy.
„Zaujímavé je, že tento osvietený muž sa už v osemnástom storočí zasadzoval o zavedenie demokracie. Chcel vytvoriť demokratické zoskupenie podobné Európskej únii.
Za svoje myšlienky ho 20. mája 1795 popravili," vysvetľuje Karol Kantek. Knihu si môžete kúpiť v internetovom obchode, alebo požičať v piešťanskej knižnici. Na otázku, prečo sa muž, ktorý doteraz nenapísal žiadne väčšie dielo, prebudil až teraz, Kantek odpovedá: „Mal som zákerný druh rakoviny, ktorý mi zistili až vtedy, keď mi už nebolo pomoci.
Absolvoval som chemoterapie, ale aj transplantáciu kostnej drene. Za svoje znovunavrátenie do života vďačím doktorke Veronike Balovej a tímu z Národného onkologického ústavu v Bratislave pod vedením primára
Jána Lakotu. Už deväť rokov som vyliečený. "Ťažká choroba Karol naučila, že človek by sa mal občas zastaviť a prehodnotiť svoj život. Či to, čo robí, má hodnotu a širší, humánny význam.
„Aj preto som túto knihu napísal. Pri nej som pochopil, že ak chce človek robiť niečo dobré aj pre iných, nemusí to byť odmenené. Môže to byť presne opačne. Ale to neznamená, že to nebudeme robiť. Nemali by sme sa nechať zmanipulovať peniazmi alebo hocičím iným. Raz odtiaľto odídeme, a ak sme žili len pre peniaze, žili sme tu zbytočne…"

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 14. júna. Tento deň je Svetovým dňom darcov krvi. V roku 1934 sa v Piešťanoch narodil športový…
  • 14.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 13. júna. V roku 1934 sa vo Veľkých Kostoľanoch narodil spisovateľ Jozef Pavlovič. Meniny má Anton.
  • 13.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 14. júna 2024
Meniny má Anton, zajtra Vasil