Nové pravidlá vraj zlepšia situáciu

  • Nezaradené
  • 12. februára 2009, 12:18
  • Autor:Soňa Nyitrayová

O zmene cestného zákona, ktorý platí od 1. februára, sme sa rozprávali s Vladimírom Motyčkom, majiteľom Autoškoly Motyčka, ktorá funguje v Piešťanoch už devätnásť rokov. Novinky v pravidlách cestnej premávky hodnotí V. Motyčka pozitívne.

Zlepšia podľa neho katastrofálnu situáciu na cestách – preplnenosť, nedodržiavanie predpisov, nervozitu za volantom a z toho vyplývajúce vysoké percento nehôd. Za najrizikovejšie úseky v Piešťanoch považuje Vladimír Motyčka križovatky bez svetelnej signalizácie, kde si vodiči zriedka všimnú označenie dopravnými značkami. Ako problémový vidí aj kruhový objazd pri Tescu, kde vodiči schádzajú z nadjazdu a dostatočne nespomalia.
„Zníženie maximálnej povolenej rýchlosti v obci zo 60 na 50 km / h je preto výhodou," hovorí Motyčka. „Dobré je aj to, že na diaľnici a rýchlostnej ceste mimo obce sa minimálna rýchlosť zvýši z 50 na 80 km/h. Veľa nehôd sa totiž stávalo na diaľniciach, kde pomalšie autá spomaľovali premávku, brzdili tie rýchlejšie, ktoré často nestihli zabrzdiť," pokračuje.
Vladimír Motyčka pozitívne hodnotí aj povinné prilby pre cyklistov mimo obce a pre deti do 15 rokov aj v obci. Chodci mimo obce budú za zníženej viditeľnosti musieť používať reflexné prvky na odeve. „Vidieť a byť videní – je základ," hovorí Motyčka, preto považuje za správne aj nariadenie o povinnom celoročnom svietení vozidiel.
Jedno z negatív nového zákona je podľa Vladimíra Motyčku v tom, že sa zrušila dvojročná skúšobná lehota pre vodičov začiatočníkov. „Po dvoch závažných priestupkoch sa počas tejto doby vrátilo viacero vodičov na odborné preskúšanie. Teraz sa to dotkne len tých, ktorí v priebehu roka spáchajú tri závažné dopravné priestupky," hovorí.
Cestný zákon prináša aj nové výšky sankcií. Najvyššia pokuta vzrastie na 1300 eur a zákaz šoférovania na päť rokov z doterajšieho dvojročného. Vladimír Motyčka zvýšenie pokút považuje za pozitívne: „Inak sa morálka a poriadok na cestách zaviesť nedá. Policajti musia byť nekompromisní a prísni. V Piešťanoch sa už počet hliadok a kontrol zvýšil, no stále nie je dostačujúci.“

Zmeny v autoškolách
■ žiadatelia o preukaz skupiny „B" nebudú skúšaní z konštrukcie vozidla
■ nové učebnice
■ len dve možnosti opravného testu
■ nové prihlasovacie formuláre a potvrdenia od lekárov

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 4. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom nevinných detských obetí agresie. Meniny má Lenka.
  • 03.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 3. júna. Vo Vrbovom sa v tento deň v roku 1926 narodil dôstojník Anton Muržic. Meniny má…
  • 02.06.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 4. júna 2023
Meniny má Lenka, zajtra Laura