Prežili červený očistec v gulagu

  • Nezaradené
  • 11. novembra 2008, 13:56
  • Autor:red

Na Malej scéne Mestského kultúrneho strediska premietli minulý týždeň dokumentárny film o Slovákoch, ktorých orgány NKVD násilne odvliekli do sovietskych trestaneckých táborov. Jedným z nich bol aj Ján Košút, rodák z Vígľaša.

Ján Košút o svojom pobyte v gulagu napísal aj knihu Cez červený očistec. Jeho príbeh je však jedným z mnohých. Vo filme Ústavu pamäti národa zazneli výpovede piatich mužov, ktorí gulag prežili. Celkovo bolo do komunistických trestaneckých táborov odvlečených asi 7000 Slovákov.
Jeden z niekdajších trestancov skončil po dlhej ceste naprieč ZSSR neďaleko Vladikaukazu v bani na olovo. Ťažkú fyzickú prácu, slabú stravu a večný chlad prežil len vďaka tomu, že bol mladý a silný. Viacero jeho spoluväzňov podobné šťastie nemalo. Mnohí na miesto určenia ani nedorazili, zamrzli cestou alebo ich zastrelili strážnici.


Návrat domov bol pre trestancov niečím neskutočným. Viera, že sa ho dožijú, ich však držala pri živote. Z domu odchádzali narýchlo a bez rozlúčky. Agenti NKVD ich poväčšine zavolali so sebou na rutinnú kontrolu dokladov alebo zistenie totožnosti. Návrat domov si všetci do detailov pamätajú aj po rokoch.


Ján Košút hovorí, že na Rusov sa nemá zmysel hnevať. Radoví obyvatelia ZSSR trpeli podľa jeho slov viac ako trestanci. Zdrojom zla bol podľa neho Stalin.


Režisérom filmu Prežili sme gulag je Ondrej Krajňák, pri jeho výrobe spolupracoval s Ústavom pamäti národa. V Piešťanoch sa film premietol pod záštitou okresného centra KDH.

0 Shares

Najnovšie správy

Jedinečnú príležitosť stretnúť v uliciach anjela ponúkajú počas čarovného predvianočného obdobia Piešťany. Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany podporila projekt,…
  • 30.11.2022, 09:54
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
Červený kamión rozžiarený tisíckami svetielok, vianoční škriatkovia a Santa Claus. Takáto paráda zavítala do centra Piešťan v sobotu 3. decembra.…
  • 30.11.2022, 09:37
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
streda, 30. novembra 2022
Meniny má Andrej, Ondrej, zajtra Edmund