Slávka Nováková: Stereotyp ma zabíja

 • Nezaradené
 • 28. októbra 2008, 13:35
 • Autor:Slavomíra Nováková

Blog Slávky Novákovej. Tentokrát o jednom nedeľnom popoludní, stereotype aj Sládkovičovi.

Túto nedeľu som vstala, uvarila som si kávu a pri jej pití som premýšľala, čo budem robiť. Moja klasická nedeľa vyzerá tak, že ráno vstanem, urobím hygienu, kúpeľňa, káva, cigareta.
Teraz už nefajčím, tak to posledné vypadá z poradia. Ak niečo potrebujem z obchodu, tak zbehnem k Táborskému, alebo do Bíly, pretože v ich blízkosti bývam. Navarím obed. Obvykle môj pubertálny syn Richard vstáva o pol dvanástej, a keď ja pečiem kura, alebo smažím rezne, on práve raňajkuje, takže tým vymaže aj posledný pokus o spoločný obed.
Raz mi povedal, že v našom dome sa nedodržiavajú žiadne tradície, a to sa ma dotklo, pretože ja ho k tradíciám vediem.
Po obede obyčajne idem navštíviť rodičov, alebo idem navštíviť kamarátku na Banku. Po ceste sa zastavím v Starej lekárni, aby som si pozrela obrazy katalógových umelcov, a mám pocit, že som niečo urobila pre svoju duševnú hygienu.
Túto nedeľu som si povedala, že stereotyp ma zabíja. Syn spal, a ja som chodila na balkón a pozerala na vedľajší, či ešte nevstal susedin syn a nefajčí na balkóne. Chcela som mu ponúknuť hiphoperskú čiapku po synovi aspoň za 300, veď peniaze sa zídu, nie? Ten ale nevstával, asi bol podobného razenia, ako ten môj.
Ten keď vstal, dostal na raňajky ovsené vločky s jablkom a pohár čaju. Ja som z trucu voči stereotypu navarila len cesnakovú polievku. Keďže som vytiahla šnúru z počítača a nedal sa zapnúť, ostávalo mu len učiť sa.
Znudene mi povedal, že berú toho, no Sládkoviča, a on sa chce prihlásiť. Povedal mi, že ten týpek Aďo Sládkovič písal strašne dlhé básne, veď Marína má až 291 veršov, a aj tie samotné verše sú strašne dlhé.
V momente som ožila, pretože zo Sládkoviča som maturovala:
Marína moja!
teda tak sme my ako tie božie plamene,
Ako tie kvety na chladnej zemi, Ako tie drahé kamene,
padajú hviezdy, aj my padneme,
Vädnú tie kvety, aj my zvädneme,
A klenoty hruda kryje: Ale tie hviezdy predsa svietili,
A pekný život tie kvety žili, A diamant v hrude nezhnije!
Krásne, prenádherné slová klasika, v básňach ktorého sa okrem lásky skrývajú aj národnostné myšlienky, hrdosť na svoju domovinu. Vo veku môjho syna som mala už dávno prečítané všetko, čo sa dalo. Asi som už stará….
Môj syn je hip-hoper a presviedča ma že v piesňach Kontrafaktu sú tiež myšlienky… neviem, ten slovník, bohužiaľ. Veď aj taký Kuly s Desmodu píše zo života, ale inou formou.
Potom sa syn išiel učiť dejepis, kde vyhlásil, že sa ide učiť toho somára Napoleona, čo ma už úplne rozčúlilo, pretože podľa mňa, taký Napy dokázal, že sa o ňom učia celé generácie. Síce bol samoľúby a trpel kultom osobnosti, sám sa korunoval …. no nekomentujem.
Jediné čo ospravedlňuje môjho syna je puberta. Takže je nedeľa, navarila som, poučila som sa Sládkoviča, presvedčila som syna, že Napoleon sa snažil ovládnuť svet, ale sorry, prekliata a povestná ruská zima….tá ich skosila…..
Idem teda na tú Banku, zastavím sa v galérii, a napísala som aj tento článok. Poobede musím ešte to, alebo ono…life is life alebo: ŽIVOT JE AKO ŠATNA V KABARETU,KDE PŘED ZRCADLEM SEDÁVAM ….

0 Shares

Najnovšie správy

V tomto aj v minulom týždni majú študenti Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej povinnú prax. Prvák David Štefo z Piešťan, ktorý…
 • 30.05.2023, 10:21
 • Tip na výlet / Piešťanský týždeň / Mladí dnes / Kraj
Služby mesta Piešťany (SMP) od 29. mája opravujú vozovky miestnych komunikácií. Opravy budú prebiehať vždy striedavo na oboch stranách vozovky,…
 • 31.05.2023, 22:30
 • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 1. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom detí a Dňom za správne rozhodnutie. Vo Vrbovom sa v…
 • 31.05.2023, 22:30
 • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 31. mája. Tento deň je Dňom otvárania studničiek a Svetovým dňom bez tabaku (WHO). Meniny má Petronela,…
 • 30.05.2023, 22:30
 • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 1. júna 2023
Meniny má Žaneta, zajtra Oxana, Xénia