Piešťanský gymnazista medzi prekladateľmi

Streda 24. 01. 2018 09:00  | Mladí dnes / Školstvo  | Autor: Ivana Papcunová

Európska komisia - Generálne riaditeľstvo pre preklad zorganizovalo v piatok 19. januára v Európskom informačnom centre v Bratislave seminár Mladí prekladatelia - čo ponúka táto profesia? Pozvaní boli študenti, ktorých ocenili v celoslovenskom kole súťaže Juvenes Translatores.

Gymnazista Jakub Kočenda v tíme mladých prekladateľov.

Gymnazista Jakub Kočenda v tíme mladých prekladateľov. (Autor: Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku)

Zišlo sa osemnásť stredoškolákov, autorov najlepších prekladov z anglického a nemeckého jazyka. Gymnázium Pierra de Coubertina v Piešťanoch reprezentoval Jakub Kočenda z 3. D triedy, ktorý podujatie zhodnotil nasledovne: „Oceňujem piatkové popoludnie strávené aktívnym spôsobom. Dozvedel som sa praktické informácie o práci prekladateľa, o možnosti stáží v zahraničí, ale najzaujímavejšie boli dve praktické prekladateľské cvičenia s okamžitou spätnou väzbou a hodnotením profesionálnych prekladateľov.“

Aj pedagógovia, ktorí sprevádzali mladých prekladateľov, mali možnosť diskutovať s profesionálnou prekladateľkou najmä o tzv. prekladateľských orieškoch. A najdôležitejšia informácia zo seminára? Nevyhnutnosťou pre prekladateľa je vynikajúce ovládanie materinského - nášho slovenského - jazyka.

GARGO
Lekáreň Regia
Regal Burger

Anketa