Podoby džezu perom Jana Babiča

Štvrtok 28. 09. 2017 14:00  | Kultúra / Hudba  | Autor: jb

Milí priatelia džezu a dobrej hudby, blížia sa významné výročia. Uplynulo 100 rokov od októbrovej revolúcie, ktorá priniesla istej časti sveta nové spoločenské usporiadanie.

V Kursalone zahrá 29. septembra Middle European Quintet.

V Kursalone zahrá 29. septembra Middle European Quintet. (Autor: red)

Prvá svetová vojna bola príčinou viacerých udalostí. Práve v Rusku sa v jej priebehu formovali československé légie. Ich existencia a postoj dali politickým osobnostiam ako Tomáš Garrigue Masaryk, Edvard Beneš a Milan Rastislav Štefánik politický podklad k vzniku Československa.

Po Slovensku prešiel nedávno legio-vlak, ktorý pravdivo informuje o význame československých légií. V Piešťanoch žilo niekoľko príslušníkov légií, ktorým som chcel vzdať hold za ich hrdinstvo. O rok oslávime ďalšiu storočnicu - vznik Československej republiky. Aj v mene hrdinov v uniformách československých légií by bolo správne vyhlásiť 28. október za štátny sviatok Českej republiky a Slovenska.

Prvé októbrové Podoby džezu predstavia kompletný program Bratislavských jazzových dní 2017. Po headlineroch jednotlivých koncertných večerov sa zoznámime s účastníkmi tak, ako ich privítame na pódiu Incheby.

Aj v džezovom kalendári sa stretáme so storočnicami slávnych hudobníkov. Americký bubeník, považovaný za najlepšieho v histórii, sa narodil 1. októbra 1917. Buddy Rich bol inovátorom hry na bicích nástrojoch a jeho hudbu v rozličných podobách si v nedeľu vypočujeme. Legendárny hráč na kontrabas Oscar Pettiford by sa dožil v týchto dňoch 95 rokov.

Uvedieme aj aktuality z domácej a zahraničnej džezovej scény - v Kursalone zahrá 29. septembra Middle European Quintet a v pondelok 2. októbra sa koná jamsession.

Podoby džezu na Rádiu Piešťany vysielame vždy v nedeľu o 20. hodine. Na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.

GARGO
Regal Burger

Anketa