Padajúci javor zdemoloval preliezačku na detskom ihrisku v parku
Na detskom ihrisku v Piešťanoch, ktoré sa nachádza v mestskom parku v blízkosti kina Fontána, došlo v stredu 9. júla ráno k nebezpečnej udalosti. Na plochu ihriska spadol javor mliečny (Acer platanoides L.). Incident sa stal v lokalite, kde sa bežne pohybuje veľa detí, v tom čase tam však, našťastie, nik nebol. Strom zdemoloval hrací prvok ihriska, úplne polámal hrubé brvná na preliezačke.

Radnica v spolupráci so Službami mesta Piešťany okamžite uzavreli celé okolie ihriska a spadnutý strom odstránili. Na miesto sa dostavila aj odborná komisia a obhliadka ukázala, že rovnaký incident by sa mohol v blízkej dobe zopakovať. Strom bol totiž napadnutý a rozožraný drevokaznou hubou Kretzschmaria deusta, známou ako drevomor koreňový. Táto huba napáda koreňový systém, spôsobuje jeho úplný rozklad a dochádza k výraznému narušeniu statiky stromu. V dôsledku toho hrozí náhly vývrat, a to aj bez akýchkoľvek viditeľných vonkajších príznakov poškodenia.




Obrovská lipa v blízkosti spadnutého javora údajne vykazuje známky napadnutia rovnakou hubou. Podľa informácií od hovorkyne mesta Alexandry Střelcovej majú stromy pod zemou spoločný koreňový systém, čo indikuje, že huba by mohla byť rozšírená aj na okolitý porast. Lipu podľa jej slov pravdepodobne odstránia. Za pádom stromu však nie je zanedbanie ošetrenia stromov, daná huba totiž postihuje najmä korene a jej vývoj je skrytý, na strome sa nenachádzajú viditeľné plodnice huby.
Detské ihrisko a jeho okolie je obohnané páskou, osadené tabuľky upozorňujú na zákaz vstupu do jeho priestorov. Otvorenie ihriska bude možné až po úplnom odstránení potenciálneho nebezpečenstva.