Piešťanský ornitológ Ján Kočí objavil bieleho drozda čierneho

  • Príroda
  • 15. júla 2025, 00:01

Snom každého výskumného pracovníka, prírodovedca, to znamená aj ornitológa, je objaviť ako prvý niečo nové, čo sa nikomu pred ním nepodarilo zistiť. Väčšine ornitológov sa tento sen nepodarí splniť, avšak piešťanskému ornitológovi Jánovi Kočímu, ktorý je dobre známy predovšetkým odbornej ornitologickej verejnosti, sa to podarilo dokonca niekoľkokrát. Za týmito úspechmi však stoja tisícky hodín strávených pozorovaním v prírode.

Leucisticky sfarbeného drozda čierneho objavil piešťanský ornitológ v Žiline. (Autor: archív Jána Kočího)

Ďalší veľmi významný objav Jána Kočího sa spája s historicky prvým dohľadaným a dokázaným hniezdením leucisticky sfarbeného drozda čierneho, ktoré nebolo doposiaľ nikým objavené nielen na Slovensku, ale pravdepodobne v celej Európe.

V živočíšnej ríši, aj u vtákov, sa vyskytujú rôzne vzácne netypické anomálie. Jednou je leucizmus, ktorý sa vyznačuje atypickým bielym sfarbením. Čiastočný leucizmus sa vyskytuje bežnejšie a vyznačuje sa tým, že vták má iba časť operenia alebo iba niekoľko pierok bielych, ktoré za prirodzených okolností nemajú bielu farbu. Úplný leucizmus, ktorý je veľmi zriedkavý a u vtákov veľmi vzácny, je charakteristický tým, že operenie je kompletne čisto biele, bez akéhokoľvek iného sfarbenia, len oči má čierne.

Ján Kočí (vľavo) a Anton Krištín sa pozorovaniu drozda venovali 36 dní.

Drozda čierneho prakticky každý pozná. Ako z názvu vyplýva, jeho sfarbenie je u samca čierne, samica je sfarbená viac dohneda. Kočímu sa však podarilo objaviť hniezdenie vzácne sfarbeného úplne bieleho drozda v intraviláne Žiliny. Vzhľadom k skutočnosti, že išlo o veľkú raritu, sa spolu s Antonom Krištínom venovali tomuto prípadu detailne, čo predstavovalo 36 dní pozorovaní jeho správania pred hniezdením, počas hniezdenia a po hniezdení.

Kompletné zistené doteraz neznáme údaje boli publikované v poslednom čísle v odbornom ornitologickom časopise Tichodroma č. 36 pod názvom On the breeding behaviour of leucistic birds: casastudy in Blackbird (Turdus merula). Časopis vydáva Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko a Ústav ekológie lesa Slovenskej akadémie vied. Časopis vo forme knihy vychádza raz ročne a uverejňuje pôvodné ornitologické články v slovenčine, češtine a angličtine. Práce, ktoré majú byť publikované v časopise, podliehajú prísnemu výberu komisie a recenziám, nakoľko musia spĺňať podmienky odbornosti. Sú evidované v medzinárodných databázach Scopus a Zoological Record a ornitologických referenčných časopisoch Recent Ornithological Literature a Ornithologische Schriftenschau.

Ján Kočí sa ornitológii venuje od svojich desiatich rokov a ornitológia, ochrana prírody, ochrana životného prostredia, zachovanie biodiverzity sa mu stali životným štýlom. Za svoje výsledky, bohatú profesionálnu prácu, prezentáciu na rôznych špeciálnych konferenciách a seminároch, za širokú publikačnú činnosť, ktorou prispel k poznaniu našich vtákov, k poznaniu ich etológie, a s tým súvisiacou ich ochranou a ochranou a tvorbou biotopov, bol ocenený vo Zvolene medailou prof. RNDr. Oskára Ferianca, DrSc., na ornitologickej konferencii. Organizovala ju Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko a pobočka Slovenskej akadémie vied na Technickej univerzite vo Zvolene.

Ján Kováč

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 17. júla. Tento deň je pamätným dňom Výročia deklarácie o zvrchovanosti SR. Meniny má Bohuslav.
  • 17.07.2025, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 17. júla 2025
Meniny má Bohuslav, zajtra Kamila