Piešťany navštívil prasynovec tvorcu Barlolámača
Pod symbolom Piešťan, pri soche Barlolámača, sa v piatok 21. júna zišli dve skupiny ľudí. Aj keď to vyzeralo, že patria k sebe, zdanie klamalo. Tú prvú tvorili zamestnanci kúpeľov, ktorí sprevádzali vzácnu návštevu. Z Viedne k nám zavítal prasynovec tvorcu sochy Barlolámača – Johannes Kühmayer – a v druhej skupine bola sprievodkyňa Mária Michalčíková so záujemkyňami o prehliadku secesných stavieb Piešťan.

Oboch sme odfotili pri rozhovore a potom sa každý vydal svojím smerom. Johannes Kühmayer k hotelu Thermia Palace, kde ho čakala prednáška, a Mária Michalčíková smerom k Vile Löger a ďalším známym piešťanským pamiatkovým budovám.
O festivale secesie sme písali v minulom čísle PT, dnes sa zameriame na dôvod návštevy Viedenčana v našich kúpeľoch. „Na návšteve v Piešťanoch bol Johannes Kühmayer (*1941, Bratislava) z Viedne, prasynovec sochára Roberta Kühmayera spolu s dcérou Katharine. Pán Kühmayer zažil ešte svojho prastrýka Roberta – autora sochy Barlolámača a jeho manželku. Ich rodina, ktorá bola etablovaná v Bratislave od 19. storočia a vlastnila továreň pôvodne na výrobu zlatých a strieborných nití, resp. z nich vyrábaných šnúr (pozamentov), odišla pred príchodom frontu a nemohla sa už vrátiť naspäť. Niekoľko z nich ostalo na Slovensku,“ uviedla Jana Luková, ktorá návštevu v Piešťanoch sprevádzala.


Johannes Kühmayer sa intenzívne zaujíma o históriu rozvetvenej rodiny, kde bolo aj veľa umelecky činných členov. Už v roku 2007 sa zúčastnil na vernisáži výstavy v Galérii mesta Bratislavy pod názvom Robert Kühmayer a Bratislava, neskôr predal do zbierok galérie niekoľko menších diel po prastrýkovi Robertovi. V tom istom roku daroval aj Pamiatkovému úradu SR obraz – portrét svojho praprastarého otca Franza Kühmayera (1830-1919), zakladateľa Kühmayerovskej továrne, ktorá bola aj v budove, kde dnes sídli úrad – teda pri Červenom moste.

Prednáška sa konala v Salóne Ferdinand v Thermii Palace a bolo možné ju uskutočniť vďaka iniciatíve riaditeľky Mestskej knižnice v Piešťanoch Margity Galovej, ktorá ju dohodla s vedením kúpeľov. „Predtým sme absolvovali prijatie u primátora Petra Jančoviča, kde bol aj viceprimátor Ján Krupa. Viedli príjemný rozhovor a pán Kühmayer sa s dcérou zapísali do Pamätnej knihy mesta Piešťany,“ doplnila Luková.
Prasynovec tvorcu najznámejšej piešťanskej sochy poskytol k prednáške, ktorú viedol riaditeľ Balneologického múzea Imricha Wintera v Piešťanoch, Vladimír Krupa, fotografie z rodinného archívu a už skôr aj informácie o jednotlivých členoch rodiny, ktorá bola rozvetvená, ale dnes už patria k jej posledným potomkom, ktorí nesú meno Kühmayer. Preto mu veľmi záleží na vysvetlení niektorých faktov či zmene tradovaných omylov a v určitom zmysle aj na lepšom zviditeľnení práce Roberta Kühmayera, ktorý býva niekedy neprávom opomínaný.
„Prednášku by sme nemohli uskutočniť bez riaditeľa Balneologického múzea Vladimíra Krupu, ktorý vysvetlil históriu vzniku mosta a ukázal množstvo záberov archívnych dokumentov – fotografií a plánov, ktoré zhromaždil počas svojho výskumu. Následne som nadviazala ja, stručne vysvetlila som históriu rodiny Kühmayer a ozrejmila som dynamické vzťahy jej členov. Robert Kühmayer bol totiž nemanželským synom, jeho otec ho však aj s jeho súrodencami legitimizoval a vyplácal im (neskôr jeho syn) ročnú rentu. Robert portrétoval mnohých členov rodiny, okrem iného otca Kühmayera, Richarda, o ktorom sa traduje, že poslúžil ako vzor – model pre barlolámača. Ako na prednáške niekto pripomenul, lokálna pamäť zasa hovorí, že ako model poslúžil miestny čašník, ktorý bol veľmi pekný. Johannes Kühmayer odpovedal na otázky, ktoré sme nadhodili, a dovysvetlil niektoré veci,“ dodala Luková.
K téme sochy Barlolámača sa ešte vrátime v niektorom z ďalších vydaní nášho týždenníka.