Na desiaty ročník Festivalu paličkovanej čipky prišli do Krakovian čipkári zo štrnástich krajín

Na jubilejnom desiatom ročníku Festivalu paličkovanej čipky v Krakovanoch to vyzeralo počas druhej májovej soboty i v nedeľu ako na preplnenej promenáde. Teda presne tak, ako sa to dialo odjakživa medzi čipkármi na festivale v tejto obci.

(Autor: autor/Dadi)

V kultúrnom dome, kde sa odohrávali hudobné, spevácke a tanečné vystúpenia, semináre, módne prehliadky, prezentácie aj praktické ukážky tvorby paličkovanej čipky i výroby šperkov, ale aj výstavy, to „bzučalo“ ako vo včeľom úli.

Pestrý program, ktorý sme v sobotu 10. mája popoludní zažili aj my, uvádzala Daniela Piscová. So šarmom jej vlastným vystúpila spolu s ďalšími modelkami aj na módnej prehliadke, kde okato upozorňovala na krásne paličkované prvky šiat či kabeliek, ktoré skrášľovali odevy, čím pôsobili jedinečne a originálne.

Vo výstavných kójach, ktoré sa nachádzali v sále i vo vstupných priestoroch, sa prezentovali čipkári zo štrnástich krajín rôznych kútov sveta. Každý, kto sem prišiel, si to mohol uvedomiť aj podľa zástav, ktoré viali vo vetre pri vstupnej bráne kultúrneho domu.

O tom, že Krakovany ovládla čipka, sa bolo možné presvedčiť i v exteriéri. Medzi konármi stromov či kríkov boli natiahnuté jemné pavučinkové paličkované čipky. Na jednej z nich trónil aj veľký pavúčisko. V Krakovanoch sa so svojimi dielami mohli pochváliť ľudoví i profesionálni umelci z Panamy, Portorika, Španielska, Francúzska, Talianska, Malty, Belgicka, Anglicka, Nemecka, Poľska, Maďarska, Slovinska, Chorvátska, Českej republiky a, samozrejme, zo Slovenska. Dva dni nabité paličkovaním, spevom, muzikou, umeleckými zážitkami a tradíciami, ale hlavne folklórom, ba aj swingom či módnymi prehliadkami inšpirovanými nežnou čipkou, si nenechali ujsť stovky návštevníkov a divákov.

„Krakovany sú obec, ktorá je známa svojím folklórnym životom, vo svete ju však preslávila unikátna paličkovaná čipka. V roku 2022 bola zapísaná do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. A práve tejto aj iným čipkám a čipkárom patril druhý májový víkend,“ uviedol organizátor festivalu Matej Pisca, šíriteľ krásy a umenia paličkovanej čipky z občianskeho združenia Bábence Krakovany.

Okrem výstavných kójí v kultúrnom dome a predvádzania pletenia tejto jemnej práce si mohli návštevníci pozrieť výstavy s názvom Čipky – Dana Mihulková a Irena Ring, Naša Bratislava, naše Slovensko – 25 rokov od vzniku KPČ Priadky a Darček k 10. výročiu festivalu – výstava súťažných prác.

My sme nazreli ako každý rok aj do múzea Za krakovskú bránu, kde nás privítal Marián Pisca. „Domáci pán“ popíjal v nádhernej dobovej kuchyni kávičku a núkal ju aj nám. Vo vedľajšej miestnosti domáca čipkárka Lýdia Macháčová sprevádzala odborným výkladom zbierku ľudových odevov, ktorá krášli originálny sedliacky domček. V múzeu mohli zvedavci obdivovať čipky zo Španej doliny, ktorá je známa aj tým, že čipkármi tu boli odpradávna nielen ženy, ale i muži.

Nájdete tu tiež stálu expozíciu Paličkovanej babkovej čipky a výstavu venovanú desiatemu výročiu tohto festivalu. Poslednú zo spomínaných výstav sme obdivovali v „stodole“, ktorú jej majitelia premenili na multifunkčnú miestnosť, kde sa dá sedieť ako v kine a sledovať filmy či prednášky. Steny drevenej stavby zdobili stovky záberov z diania počas jednotlivých ročníkov festivalu.

V ZOS Krakovany bolo tiež čo obzerať. Tu sa nachádzali výstavy s názvom Budúca minulosť, Tradičná budúcnosť – Silvia Feketová, Baby z celého sveta – výstava valcov na paličkovanie zo zbierky múzea, Od vás pre nás – kolekcia darčekov pre OZ Bábence.

V programe, ktorý organizátori festivalu pripravili, vystúpili krásne speváčky tvoriace Paper Moon Trio a tiež nechýbala B-Swing tanečná škola, kde učil swing aj bývalý strieborničiar Ján Kubriczký. Nádherne zneli spevy tria Sesier Matákových, pásmo piesní a tancov predviedol Folklórny súbor Otava. Festivalovú atmosféru podfarbila i hudobníčka Dominika Michalková a osobitú atmosféru šírili domáci zástupcovia z Detského folklórneho súboru Krakovanček a Folklórnej speváckej skupiny Krakovčanka.

„Vedomostí chtiví návštevníci si mohli rozšíriť svoj obzor na prednáške o špaňodolinskej čipke a zároveň svoj zrak pokochať na módnej prehliadke, kde bola na odevoch použitá tradičná alebo moderná čipka,“ dodal Matej Pisca.

Aby sme nezabudli, pozvanie na kávičku sme prijali od šikuliek za „barom“ kultúrneho domu, kde bolo možné vybrať si z pestrej ponuky nápojov, ale aj koláčikov, zákuskov či pagáčov. A vonku na terase sa podávali varené či smažené pokrmy od výmyslu sveta. Takže aj bruško vyhrávalo spolu s folkloristami.

Mimochodom, spomenuli sme si tiež na to, ako kedysi práve na tomto festivale istá Američanka, ktorá zbierala námety z celého sveta týkajúce sa bohyne plodnosti, objavila na svadobnom kroji z Krakovian hľadanú bohyňu. O tom, či staré paličkárky tušili, že symbol plodnosti vplietajú mladuchám do odevu, ťažko povedať. Jedno je však isté – kým čipkárky žijú a odovzdávajú fortieľ i umelecké cítenie nasledujúcim generáciám, aj pohanská bohyňa si môže mädliť ruky.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 29. mája. Tento deň je Medzinárodným dňom príslušníkov mierových misií OSN a Európskym dňom susedov. Meniny má…
  • 28.05.2025, 23:22
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 29. mája 2025
Meniny má Vilma, zajtra Ferdinand