Manažérka Čajok B. Borovičková: Chceme omladiť káder
Piešťanské Čajky ostatné štyri sezóny kraľujú ženskému basketbalu na Slovensku. Družstvo z kúpeľného mesta získalo všetky štyri ligové tituly pod vedením kouča Petra Jankoviča. Basketbalistky Piešťan majú za sebou najúspešnejšiu sezónu v existencii klubu. O ďalšom smerovaní úspešného celku sme sa porozprávali s generálnou manažérkou Bronislavou Borovičkovou.

Piešťany si uchmatli štvrtý majstrovský titul za sebou. Čo to znamená pre klub a mesto, v ktorom je basketbal populárny?
Bola to najnáročnejšia sezóna, akú si pamätám. Odohrali sme 61 súťažných zápasov. Hrali sme päť súťaží, ale s najkrajším koncom, aký sme si pred sezónou ani nepredstavovali. K trom víťazným trofejam v sezóne sme pridali aj štvrtú, najdôležitejšiu. Štvrtý rok za sebou sme sa stali majsterkami Slovenska. Pri veľkom počte odohraných zápasov a veľkej porcii cestovania som rada, že sa nám vyhli vážne zranenia. Ďalší majstrovský titul sme oslavovali doma pred našimi úžasnými divákmi. Hala praskala vo švíkoch a fanúšikovia nám vytvorili najlepšiu kulisu.
Bola to najúspešnejšia sezóna piešťanského ženského basketbalu. Ako ste vnímali úspechy (Česko-Slovenský pohár, Slovenský pohár, triumf v Stredoeurópskej lige a v domácej extralige)?
Misia 4/4 znamená najúspešnejší rok v histórii Piešťanských Čajok. Úspechy sa rodili postupne a nie ľahko. Sezóna sa nezačala podľa predstáv. V príprave sme nevyhrali ani jeden zápas a vyžrebovali nám extrémne ťažkú skupinu v Európskom pohári, kde sme si nepripísali víťazstvo. Som si istá, že ťažké zápasy proti maďarskému Šopronu, francúzskemu klubu Charnay a tureckému Bodrumu nás pripravili na druhú polovicu sezóny. Zúročili sme skúsenosti. V januári sme získali premiérovo Česko-Slovenský pohár. Prišlo to v správny čas a nakoplo nás to. Odvtedy sme neprehrali žiadny zápas a potvrdilo sa staré príslovie: „Bič plieska na konci.“
Pod vedením Petra Jankoviča sa Čajkám mohutne darí…
Jeho príchodom do Piešťan za začala písať majstrovská história nášho klubu. Bol tu štvrtú sezónu a získal s ním štyri tituly. Má v sebe vlastnosti, ktoré ho predurčujú na úspech: pokora, autorita, víťazný duch a v neposlednom rade ľudskosť. Keď pracujete s láskou a naokolo sú rovnako charakterní a zanietení ľudia, potom sa dajú urobiť veľké veci. Nám sa to darí a som veľmi rada, že sme sa s trénerom Jankovičom dohodli na spolupráci na ďalšie obdobie.
Znovu ste do družstva začlenili mladé hráčky. Bazíruje vedenie klubu, aby to bolo nutnosťou?
V klube máme filozofiu, že chceme pred každou sezónou zapracovať minimálne jednu či dve mladé perspektívne slovenské hráčky. Tie sa prvý rok rozkukajú a hovoríme, že sa učia „profesionálne” žiť. Postupne od nich očakávame, že budú v ďalšom období platné hráčky.
Nie je tajomstvom, že po týchto úspechoch prejde káder väčšou prestavbou a viaceré hráčky odídu inam. Čaká basketbal v Piešťanoch nová éra?
Áno. Táto myšlienka sa nerodila ľahko a neprišla zo dňa na deň. Nastal čas na zmenu. V klube sme sa rozhodli, že po štyroch úspešných rokoch pristúpime k prestavbe hráčskeho kádra. Omladíme ho a zmenšíme výkonnostný rozdiel hráčok. Zároveň však chceme udržať konkurenciu v tréningovom procese. To, že príde k zmenám, ale neznamená, že ideme podliezť latku. Chceme dať viac príležitostí mladým hráčkam a tomu prispôsobiť herný prejav. Bude to určite niečo nové a iné, pretože príde k obmene. Sme ambiciózny klub a stále sme hladní po víťazstvách.
Členka slovenskej reprezentácie, talentovaná Nataša Taušová, mieri do zámoria na univerzitu. Čo poviete na jej prínos a progres?
Za Natašu Taušová som veľmi rada. Urobila u nás neskutočný výkonnostný posun. Jej prestup do Piešťan sa nerodil ľahko a mali sme mnoho neprajníkov s výčitkami, že si u nás nezahrá a nedostane šancu. Platnou hráčkou bola už v predošlej sezóne a v nedávno skončenej odohrala každý zápas v základnej päťke. Dostala príležitosť a využila ju. Nataša odchádza za veľkú mláku a my jej prajeme veľa úspechov.
Hviezdou tímu bola obľúbená Američanka Ke’Shunan Jamesová. Aká je jej kariérna budúcnosť?
Ke’Shunan Jamesová u nás po štyroch sezónach končí. Je to niečo neuveriteľné. Zahraničná hráčka takéhoto kalibru pôsobila v jednom klube štyri roky. Je to v športovom ponímaní až rarita. Zároveň je to veľké zadosťučinenie klubu a odkaz, že to robíme dobre. To, že naša KJ nepokračuje v Piešťanoch, je rozhodnutím oboch strán. Už dávno prekročila výkonnostný limit nášho klubu a zaslúži si hrať na vyššej úrovni. My všetci jej to doprajeme. Ďakujeme za všetko, čo u nás odviedla. Aj jej príchodom sa začala séria majstrovských titulov. KJ, ďakujeme!
Plánujete v ďalšej sezóne zmenšiť rozpočet alebo budete pracovať s podobnými financiami ako doteraz?
V našom klube to funguje spoľahlivo dlhé roky. Majiteľ klubu Miroslav Nerád vždy stanoví mantinely rozpočtu. A musím podotknúť, že zakaždým všetko dodrží a splní. V jeho osobe máme na slovenské športové pomery nevídanú stabilitu, za čo by som sa chcela v mene všetkých poďakovať.
Čo potrebuje ženský basketbal na Slovensku na zlepšenie? Je reálny projekt spoločnej Česko-slovenskej ligy?
Projekt Česko-slovenskej ligy by bol určite výkonnostným osviežením pre našu súťaž. Pri slovenskej lige mám zmiešané pocity. Na jednej strane ma mrzia priepastné výsledky, ktoré aj z marketingového hľadiska pre partnerov nevyzerajú dobre, avšak na druhej strane ma teší, že mladé hráčky hrajú najvyššiu súťaž a dostávajú minutáž.
zdroj: slovakbasket.sk