Duševné zdravie ako súčasť BOZP: prevencia stresu a vyhorenia
Ak sa spomína skratka BOZP – bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci, spravidla sa myslí na vytvorenie vhodných pracovných podmienok a ochranu fyzického zdravia.
Čoraz viac ale pozornosť zákonodarcov, ale aj samotných zamestnávateľov obracia aj na psychické zdravie zamestnancov, keďže stres a vyhorenie predstavujú reálne ohrozenie a riziko finančných strát. BOZP – bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci tak už nie je len o fyzickom zdraví.
Európske trendy v psychickom zdraví na pracovisku
Inšpiráciou pri starostlivosti o duševné zdravie zamestnancov môžu byť hneď viaceré krajiny EÚ. V Dánsku napríklad existuje povinné hodnotenie psychosociálnych rizík, kým vo Francúzsku je vyhorenie už oficiálne uznané ako choroba z povolania. Nemecko zas zaujme svojím modelom „psychickej inventúry pracoviska“, ktorý pravidelne identifikuje stresové faktory.
Vo Fínsku sa stretnete aj s programami včasnej intervencie, kde musia zamestnávatelia aktívne zasiahnuť už pri prvých príznakoch problémov. V zásade platí, že vo všetkých spomenutých krajinách pochopili jednoduchú zásadu – prevencia je nielen humánnejšia, ale aj ekonomicky výhodnejšia než liečba následkov dlhodobého stresu a vyhorenia zamestnancov.

Slovenská realita je stále odlišná
Na Slovensku vidno, že téma psychického zdravia v BOZP sa dostáva do povedomia len postupne, no niektoré spoločnosti, ako napríklad MG Busines Services sa tejto témy iniciatívne zhostili. Legislatíva síce formálne uznáva psychosociálne riziká, ale v praxi často chýbajú konkrétne nástroje a preventívne opatrenia využiteľné v každodennom pracovnom živote.
V mnohých firmách sa ešte stále môžete stretnúť s nesprávnym postojom, že duševné zdravie je výlučne osobnou záležitosťou zamestnanca. Nedostatok špecialistov na duševné zdravie v pracovnom prostredí situáciu ďalej komplikuje, pričom mnohé organizácie sa obmedzujú len na zákonom vyžadované minimum.
Budúcnosť duševného zdravia v BOZP
Situácia sa pozvoľne mení už aj v niektorých slovenských firmách, ktoré začínajú zavádzať komplexné programy podpory duševného zdravia vrátane špeciálnych liniek pomoci, pravidelných sedení s terapeutom či tréningov pre manažérov na rozpoznávanie príznakov stresu. Nie sme tak ďaleko od stavu, kedy bude prevencia psychických problémov rovnako samozrejmá ako nosenie ochrannej prilby na stavbe.
(inz.)