Ochotníci hrali v Piešťanoch už v roku 1919

  • História
  • 26. apríla 2010, 12:00
  • Autor:vd, video: vd

PIEŠŤANY – Syn piešťanského maskéra, herca i režiséra Vincenta Mušinského, Ladislav zozbieral unikátne materiály o tamojších ochotníkoch. Historické fotografie ľudí, ktorí hrali ochotnícke divadlo už v roku 1919, ale aj ich nasledovníkov sa nachádzajú vo výstavných priestoroch Balneologického múzea, vo Vile Dr. Lisku.

Mušinský dal svojej výstave názov – A opona spadla. Možno ho v prenesenom význame chápať aj tak, že po ochotníkoch v našom meste zľahla zem. Hoci – paradoxne pred takmer sto rokmi ich tu boli stovky. Ale o nich už rozpráva Ladislav Mušinský.
Prví hrali divadlo robotníci
Presný  dátum vzniku ochotníckeho divadla, alebo prvého uvedenia divadelnej hry ochotníkmi v Piešťanoch nie je známy. Prvý písomný záznam o vystúpení ochotníkov pochádza z 18. marca 1919 v osemnástom čísle Robotníckych novín. Hovorí o o troch odohraných hrách ochotníkov Robotníckej telocvičnej jednoty (RTJ).
Divadiel bolo ako húb po daždi
V tom istom roku – 21. januára vznikla v Piešťanoch aj Telocvičná jednota SOKOL, ktorá združovala najmä úradníkov, učiteľov a živnostníkov českej národnosti, ktorí prišli po vzniku ČSR na Slovensko. Treťou v poradí je Telocvičná jednota slovenského ORLA. Tento spolok katolíckej mládeže zo Starých Piešťan vznikol v nasledujúcom roku 1920. Po rozštiepení  sociálno-demokratickej strany sa z RTJ vyčlenila samostatná Sekcia komunistickej mládeže (SKM). Tieto štyri spolky si vytvorili divadelné krúžky a až do roku 1924 boli jedinými prevádzkovateľmi ochotníckej scény. Predstavenia uvádzali vo svojich vlastných spolkových priestoroch. Robotnícka telocvičná jednota hrala v dnešnej Šafárikovej ulici,  TJ Sokol v priestoroch na dnešnej Teplickej ulici, TJ Orol vo farskej stodole pri farskom kostole a SKM v hospodárskej budove v hostinci U Čertíka v dnešnej Radlinského ulici.


Už v tomto období sa s úspešnými predstaveniami dostali aj do Kúpeľného divadla. V roku 1924 sa rozšíril počet divadelných krúžkov o súbor Československého červeného kríža (ČsČK) a o školské divadelné predstavenia Meštianskej školy. V roku 1926 vznikol divadelný súbor pri 42. zbore Slovenskej ligy. Rozličné  organizačné zmeny na celoštátnej úrovni mali za následok, že sa zo Sekcie komunistickej mládeže postupne vytvára Federovaná robotnícka telovýchovná jednota, aby sa z nej v roku 1928 stala Jednota proletárskej telovýchovy (JPT).
Viac sa dočítate v budúcom vydaní Piešťanského týždňa.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 4. mája. Tento deň je Výročím úmrtia M. R. Štefánika, Medzinárodným dňom hasičov a Sviatkom sv. Floriána…
  • 04.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 6. mája. Tento deň Medzinárodným dňom bez diét. Meniny má Hermína.
  • 06.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 3. mája. Tento deň je Dňom Slnka a Svetovým dňom slobody tlače. Meniny má Galina, Timea.
  • 03.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 5. mája. Tento deň je Medzinárodným dňom pôrodných asistentiek a Svetovým dňom hygieny rúk. Meniny má Lesia,…
  • 05.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 6. mája 2024
Meniny má Hermína, zajtra Monika