Sedlák vystihol zviera, ktoré je v nás

  • Spravodajstvo
  • 11. februára 2010, 14:00
  • Autor:Viera Dusíková, video: VD

PIEŠŤANY – V Galérii Fontána nájdete v týchto dňoch ojedinelú výstavu výtvarného súboru diela Spevy Maldororove z ateliéru myjavského výtvarníka Emila Sedláka, žiaka Vincenta Hložníka.

Sedlák –  inšpirovaný literárnym dielom francúzskeho zakladateľa surrealizmu –  Isidora Ducassa prerozprával svoje videnie sveta do obrazov plných fantazijnej nahoty. Aby jeho výpoveď korešpondovala s názormi Ducassa, zvýraznil boj dobra a zla pomocou  deformovania ľudských postáv skombinovaných so zvieratami.  Takmer z každého obrazu vychádza silný erotický náboj. Jeho pastely plné rozličných symbolov  – znázorňujú spor medzi dokonale božským a dokonale diabolským. Autor to zhrnul do jedinej výpovede: „Je to všetko o nás! Ducass predbehol ďaleko človeka, ktorý žiaľ zabudol odkiaľ je a kam kráča. Napísal dielo, ktoré nebolo doteraz prekonané. Prečo? Lebo zaujal postoj k viere. A pretože to urobil, musel skončiť. Zomrel ako 24 ročný bezdomovec.


Dôkazom výnimočnosti jeho Spevov Maldororových bolo i to, že  sa v čase, keď žil nenašiel vydavateľ, ktorý by bol ochotný tú zodpovednosť zobrať na seba. Ja som si jeho myšlienky vzal preto, že sme na rovnakej frekvencii pokiaľ ide o dar výnimočnosti nadviazať kontakt a predstúpiť ako sa hovorí – nahý pred zrkadlo.“
Výstava v našom meste je výnimočná i tým, že Sedlák na nej po prvýkrát prezentuje najväčší doteraz vystavený počet obrazov Spevov Maldororových.
Viac sa dočítate v novom vydaní Piešťanského týdňa.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 19. marca. Tento deň je Sviatkom sv. Jozefa. Meniny má Jozef.
  • 19.03.2026, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 18. marca. Tento deň je Medzinárodným dňom planetárií. Meniny má Eduard.
  • 18.03.2026, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 16. marca. V tento deň sa v Hronských Kosihoch v roku 1943 narodil a 21.11.2008 v Piešťanoch…
  • 16.03.2026, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 19. marca 2026
Meniny má Jozef, zajtra Víťazoslav