Lovec okamihu – fotograf Štefan Kučkovský vystavuje v La Musice
Dve výstavy fotografií umocňujú v týchto dňoch priestory reštaurácie La Musica na Teplickej ulici v Piešťanoch. Vo výstavných paneloch na terase sú najkrajšie fotky nášho mesta z dielne jedného zo zakladajúcich členov Piešťanského fotoklubu, Štefana Kučkovského, a vo vnútri, na stenách reštaurácie, môžete obdivovať diela piešťanských fotografov – expozíciu, ktorú tvoria súťažné snímky Petzvalovho mapového okruhu fotoklubov v rokoch 2016-2019.
Na vernisáži, ktorá sa uskutočnila v utorok 21. apríla, privítal svojich kolegov z Piešťanského fotoklubu, ale aj ich priateľov či rodinných príslušníkov predseda Michal Mišík. O kurátorské slovo k výstave požiadal Štefanovho dlhoročného súputníka Vojtecha Hanka.
Vojto nemá rád formality a pripravované texty, a tak všetko o Pištovi povedal rovno „z hlavy”. Pospomínal nielen jeho pozitívne pôsobenie vo fotoklube, kde práve Kučkovský je uznávaným poradcom a kritikom zároveň. Vyzdvihol jeho prirodzenú autoritu i schopnosť, s akou sa dokáže priblížiť k autorovi a použiť správny výber slov tak, aby nikoho neurazil, ale zároveň ho v tvorbe posunul dopredu.
Hank nezabudol pripomenúť, že Kučkovský má dušu a cítenie umelca – to sa prejavuje nielen vo fotografii, ale aj v hudbe. Veď celé roky pôsobí v piešťanskej hudobnej skupine iX Oldies, ktorá sa zameriava na rockové hity 60. až 80. rokov. Blízky je mu i džez, a práve džezové koncerty boli fotografickým bonbónikom Vojta Hanka. Takže ako sa vraví – všetko so všetkým súvisí.






A hoci, ako prezradil Kučkovský, na oficiálne ocenenia si nepotrpí, Hank spomenul minuloročnú Cenu primátora v plenérovej súťaži Park Foto. Išlo o jubilejný 20. ročník a Kučkovský si odniesol ocenenie primátora Petra Jančoviča za súbor fotografií, ktoré najlepšie vystihli ducha Piešťan. Môžete ich obdivovať aj v La Musice. Pre zaujímavosť uvedieme, že rok predtým Pišta získal druhé miesto v diváckom hlasovaní, kde mu priaznivci jeho tvorby pripli na snímky 123 štipcov. A v septembri 2024 zvíťazila v klubovej súťaži jeho fotografia s názvom Keď končí deň.
Ako sme už uviedli, Kučkovský sa vo svojej tvorbe zameriava najmä na Piešťany, ktoré zachytáva nielen tradičným fotoaparátom, ale v poslednej dobe aj mobilným telefónom. Jeho fotografie často mapujú historické aj súčasné podoby mesta. Hank vyzdvihol Kučkovského lyriku fotiek s nádhernou oblohou – vždy inou. Obloha je totiž jeho špecialitou. Ale nielen obloha, atmosféra, hra svetla a tieňov, kompozícia, filozofia… Divák má pocit, že hoci notoricky známe zákutia mesta s budovami, mostmi, riekou dôverne pozná, v Kučkovského fotkách je vtisnutá pečať nekonečnej večnosti.
Priatelia Štefanovi Kučkovskému zaželali veľa dobrého – nielen pri fotení, ale aj v živote. A hlavne – v zdraví. Aby kolekcia fotografií, ktorú môžete uvidieť v rámci výstavy s názvom Piešťany fotoaparátom i mobilom až do konca augusta, bola ešte bohatšia o ďalšie fotografické úlovky tohto piešťanského „lovca nevšedného okamihu”.