Dom umenia Piešťany pripravil 71. ročník hudobného festivalu

  • Pozývame Vás / Piešťanský týždeň / Kultúra a spoločnosť / Podujatia / Výstavy
  • 29. apríla 2026, 20:45

Generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie Marián Turner, hlavný dramaturg festivalu, a riaditeľka Domu umenia Slovenskej filharmónie v Piešťanoch Edita Bjeloševičová pripravili pre festivalových návštevníkov program koncertov a sprievodných podujatí 71. ročníka music festivalu Piešťany 2026. Uskutoční sa v dňoch 15. mája až 13. júna v Dome umenia.

Hudobný festival sa uskutoční v dňoch 15. mája až 13. júna v Dome umenia. (Autor: archív DU SF )

Festival, pri zrode ktorého stál jeho zakladateľ a iniciátor prof. Eugen Suchoň, patrí k najvýznamnejším domácim kultúrnym podujatiam a je historicky najstarším kontinuálne trvajúcim hudobným festivalom na Slovensku. Music festival Piešťany je zárukou kvalitného umeleckého zážitku pre domácich i zahraničných hostí. Aj počas aktuálneho 71. ročníka sa môžu tešiť na bohatý program, v ktorom sa predstavia poprední slovenskí a zahraniční umelci a umelecké telesá medzinárodného ohlasu – Slovenská filharmónia, Slovenský komorný orchester, Umelecký súbor Lúčnica, Bratislava Hot Serenaders, Ayso Young Soloists, Corni di Bratislava, poslucháči VŠMU a ďalšie. 

Aktuálny ročník je zároveň pripomienkou významných výročí a jubileí, ktoré prináša rok 2026. Najprestížnejšie domáce komorné teleso Slovenský komorný orchester oslávi 65 rokov úspešnej existencie a slávny hudobný skladateľ, etnomuzikológ a zberateľ slovenských ľudových piesní Béla Bartók 145. výročie narodenia. Piešťanský hudobný festival bude spomienkou na 120. výročie narodenia významného slovenského dirigenta, hudobného skladateľa, pedagóga a zakladateľa Slovenskej filharmónie pána Ľudovíta Rajtera. 

Podujatia budú venované aj slovenským osobnostiam hudobného života. Music festival Piešťany si pripomenie 90. výročie úmrtia hudobného skladateľa Jána Levoslava Bellu, 145. výročie narodenia slovenského hudobného skladateľa a pedagóga Mikuláša Schneidera-Trnavského, 115. výročie narodenia hudobného skladateľa a pedagóga Jána Cikkera, 30. výročie úmrtia významného slovenského violistu, pedagóga, muzikológa a organizátora hudobného života Jána Albrechta a 70. výročie narodenia slovenského hudobného skladateľa, autora komornej a orchestrálnej hudby Vladimíra Godára. 

Sedemdesiaty prvý ročník music festivalu Piešťany otvoria 15. mája už tradične
na terase Domu umenia slávnostné fanfáry v podaní Corni di Bratislava.

Sedemdesiaty prvý ročník festivalu otvoria v piatok 15. mája už tradične na terase Domu umenia slávnostné fanfáry v podaní Corni di Bratislava pod taktovkou umeleckého vedúceho Branislava Hóza. V slávnostnom programe otváracieho festivalového večera Orchester Slovenská filharmónia predstaví pod vedením českého dirigenta Leoša Svárovského zostavu temperamentných skladieb španielskych skladateľov doplnenú o Suitu z baletu Prešporský majáles Ľudovíta Rajtera a slávne Ravelovo Bolero. Gitaroví virtuózi Bratislavského gitarového kvarteta uvedú aj temperamentné Concierto Andaluz Joaquína Rodriga ako festivalovú slovenskú premiéru. Slávnostný otvárací koncert je venovaný 120. výročiu narodenia slovenského dirigenta, hudobného skladateľa, pedagóga a zakladateľa Slovenskej filharmónie Ľudovíta Rajtera.

Festivalový program poskytne priestor aj pre prezentáciu talentov mladých hudobníkov. V utorok 19. mája to budú poslucháči Vysokej školy múzických umení v Bratislave, ktorí v komornom koncerte Hudobná galéria VŠMU umocnia vo výstavných priestoroch zážitok z expozície výtvarného umenia skladbami velikánov svetovej hudobnej literatúry. 

Ďalší komorný koncert mladých sólistov z talianskej Orchestra Academy – Ayso Young Soloists – uvedie diela svetoznámych skladateľov Giacoma Pucciniho, Edvarda Griega, Arvo Pärta a ďalších. Prekvapením koncertu, ktorý zaznie 27. mája v sále Malej scény Ivana Kraska, bude premiéra hudobného diela súčasného talianskeho skladateľa komponovaného špeciálne pre slovenské turné.

Komorný koncert mladých sólistov z talianskej Orchestra Academy – Ayso Young
Soloists – zaznie 27. mája v sále Malej scény Ivana Kraska.

Súčasťou festivalového programu budú tradične počas sobôt 30. mája a 6. júna priame prenosy operných diel z Metropolitnej opery New York. Svetová premiéra opery Posledný tanec Fridy a Diega z autorského pera súčasnej skladateľky Gabriely Leny Frank rozpráva strhujúci príbeh o Orfeovi a Euridike na mexický spôsob, kde milostnú dvojicu tvorí maliarsky pár Frida Khalo a Diego Rivera. 

Aj 6. jún bude v Dome umenia venovaný opere. Tentoraz nielen pre dospelého, ale aj pre detského diváka festivalu v priamom prenose obnoveného naštudovania slávnej opery Popoluška od Julesa Masseneta. Rozprávková inscenácia Massenetovej opery, v novom anglickom preklade a v skrátenej verzii, je vhodná pre mladého návštevníka.

Nielen dospelí, ale aj detskí diváci si môžu 6. júna v priamom prenose pozrieť obnovené naštudovanie slávnej opery Popoluška od Julesa Masseneta.

Festivalová dramaturgia myslela aj na najmenších návštevníkov. Dom umenia privíta na mimoriadne obľúbenom koncerte Filharmonická škôlka projektu Hudobná akadémia Slovenskej filharmónie deti z materských škôl. Aktuálnou témou koncertu bude ľudský hlas ako hudobný nástroj. Účinkuje operná speváčka – sopranistka Eva Šušková.

Dom umenia privíta 21. mája na mimoriadne obľúbenom koncerte Filharmonická škôlka projektu Hudobná akadémia Slovenskej filharmónie deti z materských škôl.

Slávnostným festivalovým koncertom Concerti Grossi oslávi úspešné 65-ročné pôsobenie medzi špičkovými hudobnými telesami Slovenský komorný orchester pod vedením umeleckého vedúceho Ewalda Danela. Husľový virtuóz Dalibor Karvay, ktorý do roku 2025 pôsobil na poste koncertného majstra jedného z najkvalitnejších európskych hudobných telies Viedenských symfonikov, predstaví 26. mája svoje majstrovstvo interpretáciou diel velikána svetovej hudobnej literatúry Wolfganga Amadea Mozarta.

Slovenský komorný orchester, Ewald Danel – umelecký vedúci, foto: Alexander Trizuljak

Komorný koncert Hudba a výtvarné umenie prepojí 8. júna hudobné umenie s vizuálnym. Sólistka orchestra Slovenská filharmónia v hre na harfu Katarína Turnerová a poľská violončelistka Ewa Barciok povýšia hudobnou interpretáciou výstavu fotografií, ktorú zároveň otvoríme, na jedinečný umelecký zážitok. Podujatie je realizované pod záštitou Veľvyslanectva Poľskej republiky na Slovensku a v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave.

V komornom koncerte Hudba a výtvarné umenie vystúpia 8. júna harfistka Katarína Turnerová a poľská violončelistka Ewa Barciok.

S nespochybniteľnou hudobnou virtuozitou uvedie 9. júna Organový recitál významný interpret, pedagóg a popularizátor organovej hudby David di Fiore (USA/SR). Na koncerte zaznejú diela velikánov organovej hudby J. S. Bacha, F. Couperina, C. Francka, A. Rawsthorna, P. Cochereaua a ďalších.

Milovníkov folklórneho umenia a ľudovej kultúry poteší 11. júna reprezentatívne vystúpenie Umeleckého súboru Lúčnica. Tanečný súbor, spevácky zbor a orchester Lúčnice predstavia svoje majstrovstvo v programe Rozkvety „Od koreňov ku kvetom“. Celovečerný program umeleckého súboru ponúkne obnovenú premiéru choreografií prof. Štefana Nosáľa, ktoré nikdy nestratili svoje magické čaro, umeleckú príťažlivosť a pestrú krásu. Veď každý región má svoj vlastný pulzujúci tep zvykoslovia a jedinečných tradícií. Počas svadby, fašiangov alebo jánskej noci bijú srdcia na Slovensku v rytme hudby a tanca.

Slávnostný záverečný koncert 71. ročníka festivalu, ktorý sa uskutoční 13. júna, bude patriť nestarnúcim swingovým melódiám v interpretácii orchestra Bratislava Hot Serenaders. Ten spolu s vokálnym triom Serenaders Sisters a pod vedením bandleadera Juraja Bartoša uvedie To najlepšie z repertoáru. 

Hudobnú ponuku festivalu rozšíria výstavy výtvarného umenia významných slovenských umelcov. Autorská výstava výberu z celoživotného diela bude zároveň unikátnou príležitosťou odovzdať prestížne ocenenie Cenu Fondu výtvarných umení za rok 2025 grafikovi, scénografovi, sochárovi, maliarovi a laureátovi Svetozárovi Ilavskému.

Výstava výberu diel Svetozára Ilavského bude príležitosťou odovzdať prestížne ocenenie Cenu Fondu výtvarných umení za rok 2025 tomuto grafikovi, scénografovi, sochárovi a maliarovi.

Kolektívna výstava výberu z tvorby medzinárodných výtvarníkov Tapisérie – ARTTEX 2026 predstaví 12. mája nezameniteľnú krásu umenia slovenských tapiseristov a autorská výstava Nitky vzťahov – Parížske blúdenie autorky Ľuby Suchalovej Harichovej priblíži tvorbu textilných obrazov, tapisérií, smaltov a výtvarných objektov.

Grafický dizajnér, dlhoročný spolupracovník Domu umenia a autor grafických návrhov festivalových plagátov, Vladimír Yurkovič, predstaví festivalovým návštevníkom na výstave Vampil, the Magic Garden kolekciu abstraktných fotografií záhradnej vegetácie. Autor vo svojej tvorbe ťaží z dokonalého poznania prostredia, svetelných pomerov a ich zmien v priebehu roka a z neustálej prítomnosti na „mieste činu“ – vo vlastnej záhrade.

Výstava fotografií Každodenná odvaha predstaví činnosť odvážnych žien v čase neslobody. Expozícia, pod záštitou Veľvyslanectva Poľskej republiky na Slovensku, je realizovaná v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave.

Dom umenia srdečne pozýva na bohatú festivalovú hostinu hudby a výtvarného umenia. Tešíme sa na stretnutie s vami.

Festivalový výbor 71. mfP 2026

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 28. apríla. Tento deň je Svetovým dňom bezpečnosti a zdravia pri práci. Meniny má Jarmila.
  • 28.04.2026, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 29. apríla. Tento deň je Európskym dňom solidarity a spolupráce medzi generáciami a Medzinárodným dňom tanca. Meniny…
  • 29.04.2026, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 27. apríla. Tento deň je Svetovým dňom grafiky. Meniny má Jaroslav.
  • 27.04.2026, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 26. apríla. Tento deň je Svetovým dňom dierkovej fotografie a Svetovým dňom duševného vlastníctva. Meniny má Jaroslava.
  • 26.04.2026, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 29. apríla 2026
Meniny má Lea, zajtra Anastázia