Music festival Piešťany ako výnimočná udalosť spojenia umenia, krásy a ľudskej spolupatričnosti
Keď človek dovŕši sedemdesiatku, je to úctyhodné potvrdenie plnosti života. Je to však aj výzva ku každodennej radosti z darovaného času existencie, výzva k vďačnosti za prežité.
Keď sa na Slovensku dožije festival takej plnosti veku, je to jednoznačne unikátny fenomén. O piešťanskom hudobnom festivale to platí celkom iste. Je naozaj jedinečným hudobným festivalom spomedzi všetkých slovenských, keďže bez prerušenia trvá a jeho koncerty pravidelne tešia jeho návštevníkov už 70 rokov.

Music festival Piešťany, pri zrode ktorého stál ako jeho zakladateľ a iniciátor prof. Eugen Suchoň, patrí k historicky najstarším a najvýznamnejším na Slovensku. Jubilujúci festival je zároveň neopakovateľným pozvaním vstúpiť do vzácneho času, ktorý starovekí Gréci volali kairos. Je to darovaný čas výnimočnej udalosti, bilancovania i slávenia, nádeje v uskutočňovanie dobra a pohostinnej spolupatričnosti. Hudobný festival ako slávnosť v neopakovateľnom čase, ktorý nám bol daný pre potechu duše a príležitosť prežívať spoločne krásy tohto sveta.
Každý ročník piešťanského hudobného festivalu bol štedrou ponukou kvalitného umeleckého zážitku pre domácich i zahraničných návštevníkov a v jubilejnom ročníku to nemôže byť inak. Bohatý program sa aj v jubilejnom slávení stáva hostinou, na ktorej sa predstavia poprední domáci a zahraniční umelci a umelecké telesá medzinárodného významu – Slovenská filharmónia, Národné divadlo Košice, Balet Slovenského národného divadla, Slovenský komorný orchester, Umelecký súbor Lúčnica, Moyzesovo kvarteto, Orchester Gustáva Broma, umelecká produkcia Metropolitnej opery v New Yorku, významní domáci a zahraniční hudobní sólisti.
Music festival Piešťany 2025 začal písať svoj jubilejný ročník 7. mája, pričom podujatia sa budú v Dome umenia konať až do 6. júna. Po slávnostnom otváracom programe pripravila festivalová dramaturgia napríklad atraktívne baletné podujatie šité Domu umenia na mieru.
Balet Slovenského národného divadla uvedie v Piešťanoch jedinečný galaprogram, v ktorom vo štvrtok 15. mája prvá slovenská baletná scéna predstaví divákom ukážky z diel klasického i moderného svetového baletného repertoáru.
Súčasťou programu budú už tradične aj priame prenosy nových naštudovaní operných diel z Metropolitnej Opery New York. Návštevníci festivalu sa môžu tešiť na Straussovu svetoznámu Salome a nemenej obľúbeného Barbiera zo Sevilly od Gioachina Rossiniho.
Na koncerte pod názvom Na cisárskom dvore ponúkne hudobný zážitok Slovenský komorný orchester pod vedením umeleckého vedúceho Ewalda Danela. Majstrovstvo klavírnej hry predstaví španielsky virtuóz Leo de María v Mozartovom Koncerte pre klavír a orchester č. 23. Celým večerom bude znieť dielo velikána svetovej hudobnej literatúry Wolfganga Amadea Mozarta ako kedysi v jozefínskej Viedni.
Moyzesovo kvarteto oslávi na pôde Domu umenia 50 rokov účinkovania na profesionálnej scéne. V koncertnom programe zaznejú diela velikánov hudby Ludwiga van Beethovena, Antona Weberna, Josepha Haydna, Maricea Ravela, Antonína Dvořáka a slovenských skladateľov Ilju Zeljenku a Alexandra Moyzesa. Bohatou históriou komorného telesa bude sprevádzať moderátorka večera Iveta Malachovská.
S autorským organovým recitálom sa na festivale predstaví slovenský interpret, autor a popularizátor organovej hudby Stanislav Šurin.
Milovníkov folklórneho umenia i študentov stredných škôl poteší reprezentatívne vystúpenie Umeleckého súboru Lúčnica. Tanečný súbor, spevácky zbor a orchester Lúčnice predstavia svoje majstrovstvo v programe Počuť vôňu živého. Umelecký program je vyjadrením vďaky významnému slovenskému hudobnému skladateľovi, zberateľovi ľudových piesní a organizátorovi folklórnych festivalov Svetozárovi Stračinovi. Program Lúčnice bude zároveň spomienkou na dlhoročnú spoluprácu významného skladateľa s Lúčnicou a s jej umeleckým riaditeľom prof. Štefanom Nosáľom.
Koncertom veľkého big-bandového telesa sa vo festivalovom programe predstaví pod taktovkou Vlada Valoviča legendárny Big Band Gustava Broma, jeden z prvej desiatky najkvalitnejších big bandov na svete. V programe spoluúčinkujú sólisti Andrea Zimányiová, Ivana Regešová a Martin Chodúr. Koncert zaznie pri príležitosti významného životného jubilea dlhoročného umeleckého vedúceho orchestra a dirigenta Vlada Valoviča.
Najmenších návštevníkov Domu umenia privíta festival programom obľúbenej Filharmonickej škôlky projektu Hudobnej akadémie Slovenskej filharmónie. Témou koncertu bude rytmus a bicie nástroje. V interaktívno-edukatívnom programe pre deti vystúpia členovia orchestra Slovenskej filharmónie.
Umelci budú účinkovať aj mimo domovskej scény festivalu. Koncert Bratislavského gitarového dua – Radky a Martina Krajčovcov – v reprezentačných priestoroch secesného hotela Thermia Palace a koncert Saxofónové romance v podaní Ladislava Fančoviča, Angeliny Kydory a Janky Macíkovej bude znieť koncertnou sálou Mestského kultúrneho strediska v Novom Meste nad Váhom.
Záverečný slávnostný koncert jubilejného ročníka festivalu bude patriť Slovenskej filharmónii, v ktorom pod taktovkou Leoša Svárovského zaznejú diela Michaila Ivanoviča Glinku, Piotra Iľjiča Čajkovského a Antonína Dvořáka. Sólistkou večera bude husľová virtuózka Yoon-Hee Kim z Južnej Kórey, ktorá v Čajkovského Koncerte pre husle a orchester D dur ponúkne divákom jedinečný hudobný zážitok. Symfónia č. 9 Novosvetská Antonína Dvořáka bude znieť vo festivalovom finále.
Program festivalu ponúkne milovníkom výtvarného umenia dve umelecké a dve dokumentárne výstavy. Akademická maliarka Ivica Krošláková vystaví retrospektívny výber z autorskej tvorby inšpirovanej hudbou v inštalácii pod názvom Akordy tvorby.
Laureát Ceny Fondu výtvarných umení za rok 2024, slovenský sochár a reštaurátor Oto Bachorík, predstaví svoje dielo výberom z celoživotnej tvorby pod názvom Premeny. Vernisáž výstavy bude zároveň slávnosťou odovzdávania ceny fondu laureátovi.
Dom umenia Slovenskej filharmónie Piešťany v spolupráci s Divadelným ústavom Bratislava, Slovenským národným múzeom a Hudobným múzeom pripravili pre návštevníkov festivalu dokumentárnu výstavu o živote a diele prof. Eugena Suchoňa.
Dokumentárna výstava Energia ženy, venovaná životu a dielu Ľuby Pavlovičovej Bakovej, rozšíri festivalovú ponuku vizuálne atraktívnym mapovaním histórie i súčasnosti legendárneho spolku Živena.
Slovenská filharmónia a jej Dom umenia Piešťany srdečne pozývajú na bohatú festivalovú hostinu hudby, tanca, slova a výtvarného umenia. Spolu s festivalovým výborom a organizačným tímtímom želáme všetkým návštevníkom jubilejného ročníka festivalu hlboké umelecké i ľudské zážitky.
Edita Bjeloševičová a Peter Rusnák, Slovenská filharmónia – Dom umenia Piešťany




