V obciach okresu vyrástli máje
Stavanie mája je obľúbená pohanská tradícia, ktorá sa dodržiava dodnes. Na Slovensku má hlboké korene a siaha až do predkresťanských čias. Pôvodne sa máje stavali ako symboly života, plodnosti a víťazstva jari nad zimou. Stavanie mája má v súčasnosti už pozmenený význam, pôvodne predstavoval mužský princíp a venček, ktorým je ozdobený, ten ženský. Máje sa podobne ako preskakovanie ohňov diali vždy na sviatok Beltaine alebo počas Valpurginej noci, ktorá sa slávi na prelome apríla a mája. Dnes sa tento zvyk pretransformoval na spoločné máje, ktoré má už každá obec alebo mesto – i v Piešťanskom okrese.

Na Banke sa pri máji veselili
Na Banke vyrástol máj na námestí pred obecným úradom. Obec si zo stavania spravila milú oslavu s občerstvením. S programom vystúpili deti zo základnej školy, ktoré oblečené v dedinských krojoch prítomným zaspievali aj zatancovali. Nasledoval Folklórny súbor Inovec z Hlohovca a ako sólista si na harmonike zahral Michal Klampár. Symbol jari a lásky potom vztýčili obecní hasiči. Zamestnanci obce pre všetkých pripravili chutný guláš i vínko.
Máj postavili aj v Krakovanoch
V obci Krakovany sa o poriadnu jarnú oslavu pri stavaní mája postarali členovia Folklórneho súboru Lusk a Detského folklórneho súboru Krakovanček. Deťúrence v krojovaných sukienkach najprv zaspievali, zatancovali a potom s pomocou dospelých pouväzovali stužky na pripravený strom. Máj potom hrdo vztýčili tamojší dobrovoľní hasiči.
Moravanci stavali máj pomocou hákov
O postavenie mája v Moravanoch nad Váhom sa tiež zaslúžili tamojší dobrovoľní hasiči. Pri hasičskej zbrojnici pomáhali s májom aj malí pomocníci – deti, pre ktoré bola takáto udalosť výbornou zábavou. Nezmeškali ani ozdobovanie poriadnou nádielkou stužiek. Máj vztyčovali hasiči, ktorí aj teraz ako po minulé roky na túto prácu použili špeciálne trhacie háky, ktoré majú sto rokov. Tie hasičskému zboru zakúpil ešte gróf Zedtwitz, ktorý žil v kaštieli.
V Chtelnici slávili až do noci
Máj za hojnej účasti obyvateľov postavili aj v obci Chtelnica. Tí sa prišli pozrieť na pekné vystúpenia alebo si pochutiť na dobrotách – cigánskej či zmrzline. Do kroku pod májom zadupali aj zaspievali šabľovníci, zahrala Dychová hudba Chtelničanka. Domáci sa potom do neskorej noci zabávali na tancovačke s dídžejom v areáli kaštieľa.




