Po stopách Beňovského sa vydali Vrbovčania, príďte na besedu

Od chvíle, keď Vrbovčania po prvýkrát v roku 2015 začali udeľovať v rámci Dní mesta Vrbové na pamiatku slávneho rodáka Mórica Beňovského svoju významnú cenu – Beňovského glóbus, uplynulo už viac ako desať rokov. Beňovského glóbus získali významné domáce a zahraničné osobnosti, popularizujúce Beňovského, ako aj nezabudnuteľní slovenskí cestovatelia. Jej držiteľmi sú aj vrbovskí historici Ľubomír Bosák a Patrik Kýška. Napísali rad publikácií a článkov o rodákovi, ktorý inšpiruje generácie ľudí nielen zo Slovenska svojou odvahou, vynaliezavosťou a schopnosťou prežiť, uplatniť sa, ba stať sa aj kráľom Madagaskaru.

V meste Antalaha sa vrbovská delegácia odfotila so sprievodcami pri novom pamätníku M. Beňovského, ktorý zdobí slovenský dvojkríž. Jeho iniciátorovi Stanislavovi Machovčákovi odovzdali aj kovovú pamätnú tabuľku od mesta Vrbové. (Autor: (pk)/archív (red))

Beseda bude už v stredu v kúrii

Po stopách „vrbovského“ kráľa sa vydali po dlhých rokoch štúdia a popularizácie nielen spomínaní historici, ale i predstavitelia miestnej samosprávy – primátor Vrbového Štefan Kubík a viceprimátor Matúš Opatovský. Išli tam minulý rok, ktorý bol symbolický. Čím, dozviete sa už v stredu 26. februára o 17.30 h, pretože všetkých, ktorí milujú zážitkové rozprávanie z ciest, pozývajú do Kúrie M. Beňovského nielen na prezentáciu z putovania po stopách kráľa Madagaskaru, ale aj zo stretnutí s domorodým obyvateľstvom. Ich rozprávanie bude spojené s premietaním snímok. Priestor bude i na odpovede na zvedavé otázky spojené s touto témou.

Najznámejší rodák z Vrbového – Matúš Móric Michal František Serafín August Beňovský – je známy ako kráľ Madagaskaru, kde strávil štyri roky života. Padol v boji s francúzskym komandom na Východnom myse pri meste Antalaha, kde je jeho pamätník a pomenovali po ňom aj námestie. Počas krátkeho života získal prívlastky dobrodruh, cestovateľ, objaviteľ, kolonizátor. Ako prvý Európan sa plavil v severnej časti Tichého oceánu. Je autorom memoárového diela Pamäti a cesty – denníka spisovateľa, plukovníka francúzskej armády, veliteľa poľského vojska a rakúskeho vojaka.

Vo Vrbovom sa zachovala kúria, označovaná ako rodný dom Beňovského. Jeho meno nesie aj jedna z ulíc mestečka. A ruku na srdce, kto z vás pamäťou starší v minulosti s obľubou nepozeral seriál Vivat Beňovský či nečítal román Joža Nižnánskeho o mladom husárskom poručíkovi M. Beňovskom, ktorý bez vedomia veliteľov opustí Viedeň a náhli sa domov. Práve táto kniha sa stala predlohou k seriálu.

Stretli sa piati držitelia glóbusov

Pripomeňme si, že prvé Beňovského glóbusy dostali exprezident Rudolf Schuster, lekár a spisovateľ Ivan Engler (Rakúsko) a podnikateľ a letec Stanislav Machovčák, ktorý na Madagaskare postavil na vlastné náklady pomník Beňovského. Slávnostné odovzdávanie cien mesta sa uskutočnilo koncom septembra 2015. Cenu tvorí krištáľový glóbus vysoký 29 centimetrov a grafika od známeho výtvarníka Igora Piačku, zobrazujúca Beňovského.

Delegáciu z Vrbového, ktorá sa s vami v stredu v kúrii podelí o svoje zážitky, na Madagaskare vítali okrem Stanislava Machovčáka i ďalší držitelia Beňovského glóbusu, ktorí dlhodobo žijú na Madagaskare. Ide o miestneho zubára Bernda Zschockeho a jeho manželku Marie-Helène Kam Hyo. Táto dvojica už celé roky pomáha turistom a cestovateľom zorientovať sa v tamojšom prostredí. Výdatne im v tom asistujú brat Marie-Helene, Jean-Claude Kam Hyo, s manželkou a tiež iní milí ľudia.

Na ostrov letel i Piešťanský týždeň

Dovolíme si tiež prihriať svoju polievočku, pretože aj Piešťanský týždeň bol na Madagaskare. Fotografiu s domorodými deťmi, prezerajúcimi si jeho stránky, vtipne okomentoval pred časom aj cestovateľ Ľubomír Antolík, ktorý si na Madagaskar pribalil aj naše noviny: „Aj na Madagaskare sa číta Piešťanský týždeň. Len domáci odberatelia majú občas výhrady na nepravidelnosť doručovania, ktorú majú pravdepodobne na svedomí domáci poštári, čo asi súvisí aj s absenciou schránok na tomto ostrove.“

Cesta Vrbovčanov na Madagaskar

Cesta delegácie mesta Vrbové na africký ostrov Madagaskar sa uskutočnila v dňoch 26. novembra až 4. decembra minulého roka. Stalo sa tak pri príležitosti okrúhleho 250. výročia začatia misie vrbovského rodáka Mórica Beňovského (1746–1786) v službách Francúzska. Delegáciu viedli už spomínaní predstavitelia mesta a tiež držitelia cien Beňovského glóbus.

Vrbovskí reprezentanti prileteli na malý ostrov Nosy Be, ktorý patrí k Madagaskaru, a odtiaľ sa severovýchodnou časťou hlavného ostrova cez mesto Vohemar presunuli do mesta Antalaha, ležiaceho na pobreží Indického oceánu. Tam ich privítali Stanislav Machovčák a zubár Bernd Zschocke s manželkou Marie-Helène Kam Hyo, ktorí sa najviac pričiňujú o uchovávanie Beňovského pamiatky na Madagaskare, o čom sa tu Vrbovčania na vlastné oči presvedčili.

Manželia Bernd a Marie-Helène patria k popredným a váženým občanom mesta Antalaha. Veľkou mierou sa pričiňujú aj o povznesenie malgašského ľudu nielen osvetou, ale i praktickou činnosťou. Spolu s bratom Marie-Helène, Jeanom-Claudeom a jeho manželkou poskytli našim reprezentantom mimoriadnu organizačnú pomoc a veľké pohostinstvo.

Navštívili aj pamätník kráľa

V Antalahe členovia vrbovskej delegácie navštívili pekný pamätník Mórica Beňovského, ten v roku 2012 vytvoril a vybudoval práve Slovák Stanislav Machovčák, pre ktorého sa Madagaskar stal druhým domovom. Odovzdali mu kovovú pamätnú tabuľku od mesta Vrbové s nápisom v malgaštine, francúzštine a slovenčine, ktorá bude s jeho súhlasom umiestnená na tomto memoriálnom mieste.

Z Antalahy sa naši zástupcovia presunuli osobitnou loďou do malej domorodej dedinky Ambodirafia pri Východnom myse, ktorá je spätá s posledným úsekom predčasne skočeného života Mórica Beňovského. V dedinke navštívili nové zdravotnícke zariadenie, ktoré pre miestnych ľudí vybudovala Marie-Helène, a zavítali do priestorov školy, kde sa stretli s jej učiteľmi a oboznámili sa s ich nesmierne ťažkým postavením.

Aby s nimi prejavili solidaritu, venovali im školské pomôcky a z vlastných zdrojov poskytli finančnú podporu na obnovu schátranej a nevyhovujúcej budovy školy. Nechýbala návšteva blízkeho neobývaného ostrovčeka, ktorý nesie meno slávneho Vrbovčana. Napokon sa našinci so svojimi hostiteľmi presunuli za dedinu, kde je na kopci umiestnený malý pamätníček, postavený istým maďarským obdivovateľom Mórica Beňovského na pamiatku, že tam stála Beňovského pevnosť Mauretánia a že tam predčasne vyhasol jeho mladý život vo veku necelých 40 rokov.

Pomohli dobrodinci

Madagaskarská cesta bola mimoriadne náročná i vzhľadom na časovo veľmi zdĺhavé presuny, avšak ostane pamätnou, lebo sa tak stalo v histórii po prvý raz, že oficiálni predstavitelia Beňovského rodiska zavítali na miesta, kde sa odvíjali jeho zaujímavé, súčasne však dramatické životné osudy. Nebola by sa dala uskutočniť v takom rozsahu bez nezištnej pomoci už menovaných dobrodincov a ďalších ochotných ľudí. A za to, že všetko bezchybne klapalo, môže viacmesačné úsilie mimoriadne schopného manažéra, podnikateľa a nášho priateľa Stanislava Machovčáka. Veľká vďaka!

Obyvatelia Madagaskaru, hoci majú ťažké existenčné podmienky, žijú pre prítomný okamih, napĺňa ich radosť a optimizmus. Vždy rozdávajú úsmevy. Tu Európania môžu pochopiť, že materiálny blahobyt a šťastie nie sú to isté. A kým Európania majú napriek materiálnemu blahobytu problémy s demografickým vývinom a starnutím obyvateľstva, na Beňovského ostrove je všadeprítomná mladosť, a to napriek ťažkým životným podmienkam. V priebehu jednej generácie stúpol počet Malgašov z ôsmich miliónov na aktuálnych 32 miliónov.

(vd)/(ľb)/(pk)/(mo)/(šk)

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok21. marca. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti rasovej diskriminácii, Svetovým dňom Downovho syndrómu, Medzinárodným dňom lesov,…
  • 21.03.2025, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 22. marca. Tento deň je Medzinárodným dňom tuleňov a Svetovým dňom vody. Meniny má Beňadik.
  • 22.03.2025, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 22. marca 2025
Meniny má Beňadik, zajtra Adrián