Alkalické vs. lítiové batérie – aký je medzi nimi rozdiel?

  • Inzercia
  • 12. decembra 2024, 11:04

Batérie sú neoddeliteľnou súčasťou moderného sveta, pričom mnoho každodenných aktivít by bez nich nebolo možné vykonávať, či už doma alebo na pracovisku. Práve preto je dôležité mať aspoň základné znalosti z tejto oblasti. Na základe chemického zloženia môžeme hovoriť o batériách lítiových alebo alkalických – poznáte základné rozdiely?

(Autor: salita2010 / stock.adobe.com)

Alkalické batérie

Na výrobu anódy sa používa najčastejšie zinok a na katódu oxid manganičitý. Kvôli svojej cenovej dostupnosti a využitiu sú dnes alkalické batérie najrozšírenejšie. Majú všestranné použitie pre bežné elektronické zariadenia používané na dennej báze, ako sú napr. diaľkové ovládače, hodiny, hračky a iné zariadenia s nízkym až stredným odberom – štandardné napätie batérie je 1,5 V.

Pri väčších odberoch rýchlejšie strácajú svoju kapacitu a výkon klesá pri nižších teplotách, tj. cca od -10 °C. Veľkou výhodou na druhej strane je, že môžu byť nabíjateľné.

Alkalické batérie sa bežne označujú skratkou LR – napr. batérie LR44, LR6 a podobne.

Lítiové batérie

Lítiové batérie používajú lítium ako anódu a rôzne zlúčeniny (napr. oxidy kobaltu alebo mangánu) ako katódu. Vhodné sú aj pre inteligentné elektronické zariadenia. Sú určené primárne na jedno použitie, nie je možné ich opakovane nabíjať, no ich životnosť je v porovnaní s alkalickými batériami vyššia. Myslite však na správnu likvidáciu, pretože lítiové batérie sú toxické.

Napätie takýchto spotrebných lítiových batérii je zvyčajne 3 V. Problémom nie sú ani nízke teploty, čo z nich robí vhodnú alternatívu pre rôzne zariadenia umiestnené v exteriéri. Prednosťou je aj ich gramáž – sú ľahšie, takže sú vhodné aj do prenosných zariadení.

Lítiové batérie sa označujú rôznymi spôsobmi v závislosti od ich použitia – jednorazové lítiové batérie pre bežné použitie sú označované skratkou CR, napr. batérie CR2032. Existujú však aj nabíjateľné typy, a to Lítium-iónové batérie (Li-ion) alebo Lítium-polymérové batérie (LiPo).

Kam s použitými batériami?

Použité batérie by sa nemali vyhadzovať do bežného komunálneho odpadu, pretože obsahujú škodlivé látky, ktoré môžu znečistiť životné prostredie. Je potrebné ich vyhodiť do špeciálnych recyklačných kontajnerov na drobný elektroodpad, ktoré sú zvyčajne umiestnené na verejných miestach, napr. v nákupných centrách, obchodoch s elektronikou a podobne.

(inz.)

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 19. januára. Meniny má Drahomíra, Mário.
  • 19.01.2025, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 21. januára 2025
Meniny má Vincent, zajtra Zora