Piešťanský ornitológ Ján Kočí pozoroval skaliarika púšťového na Slovensku doteraz ako jediný

Snom každého ornitológa je objaviť ako prvý niečo nové, čo sa nikomu pred ním nepodarilo zistiť. Väčšine sa tento sen nesplní, avšak piešťanskému ornitológovi Jánovi Kočímu sa to podarilo až niekoľkokrát. Za týmito úspechmi sú celoživotné skúsenosti a desiatky tisíc hodín strávených pri systematických výskumoch vtákov v prírode. Dnes predstavujeme ďalší úspech Kočího, ktorý sa spája s objavením nového druhu pre Slovensko – skaliarika púšťového (Oenanthe deserti).

Skaliarika púšťového spozoroval Ján Kočí v roku 2005 na poliach v katastri obce Považany. Na Slovensku sa to odvtedy inému ornitológovi nepodarilo. (Autor: Ján Kočí)

Ako z názvu vyplýva, skaliarik púšťový hniezdi v západnej Palearktíde v úzkom pruhu severnej Afriky od Maroka po Egypt, na Blízkom východe hlavne na Arabskom polostrove a najsevernejšie lokálne aj v Turecku. Mimo západného Palearktu hniezdi na východe cez strednú Áziu po severnú a centrálnu Čínu, na juhu v Himalájach a Iráne.

V roku 2005 spozoroval Ján Kočí zaujímavého jedinca skaliarika na obhospodarovaných poliach v katastri obce Považany, tri kilometre južne od Nového Mesta nad Váhom. Išlo nielen o ťažko určiteľného jedinca, keďže jednotlivé druhy skaliarikov sa od seba odlišujú sfarbením iba malými detailmi, ale aj o zaujímavý termín pozorovania tohto hmyzožravého rodu.

Po jeho objavení išiel okamžite po kamaráta Juraja Schuchmanna vzhľadom na to, že v tej dobe nemal dokumentačnú techniku – fotoaparát s teleobjektívom alebo videokameru. Druh bol po návrate stále v rovnakej lokalite a z pozorovania sa urobil 12-minútový detailný videozáznam aj s okolitým biotopom. Po zhodnotení a preštudovaní všetkých detailne nafilmovaných znakov z videozáznamu a po konzultácii s anglickými kolegami (M. Blair, P. Coulston), ako aj s členmi Faunistickej komisie, ktorým videozáznam zaslal, bol druh jednoznačne určený a potvrdený ako skaliarik púšťový, a tak bol zaradený ako nový druh pre Slovensko. Ide o výnimočný a vzácny údaj, potvrdzuje to i fakt, že prakticky po 19 rokoch ho zatiaľ na Slovensku druhýkrát nik nepozoroval.

Kompletné zistené údaje boli publikované v odbornom ornitologickom časopise Tichodroma pod názvom Prvý záznam skaliarika púšťového na Slovensku. Časopis vydáva Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko a Ústav ekológie lesa Slovenskej akadémie vied. Vo forme knihy vychádza raz ročne a uverejňuje pôvodné ornitologické články v slovenčine, češtine a angličtine. Práce, ktoré majú byť publikované v časopise, podliehajú prísnemu výberu komisie a recenziám, nakoľko musia spĺňať podmienky odbornosti. Sú evidované v medzinárodných databázach Scopus a Zoological Record a v ornitologických referenčných časopisoch Recent Ornithological Literature a Ornithologische Schriftenschau.

Ján Kováč

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 15. septembra. Tento deň je sviatkom Sedembolestnej Panny Márie a Medzinárodným dňom demokracie a Dňom softvérovej slobody.…
  • 15.09.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 16. septembra. Tento deň je Medzinárodným dňom ochrany ozónovej vrstvy. Meniny má Ľudmila.
  • 16.09.2024, 00:03
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 17. septembra 2024
Meniny má Olympia, zajtra Eugénia