Dobré ráno, Piešťany!

  • Dobré ráno, Piešťany!
  • 10. júla 2024, 00:01

Dnes je streda 10. júla. Meniny má Amália.

(Autor: am)

Ženské meno Amália má germánsky pôvod a význam mena je „pracovitá“. S nositeľkami tohto mena sa na Slovensku stretávame len ojedinele a oslovujeme ich Amálka.

Všetko ich zaujíma, všetko musia vyskúšať. Nepociťujú strach pri stretnutiach s neznámym prostredím. Cítia, že treba využiť každú príležitosť rozšíriť si svoje vedomosti a schopnosti. Keď si potrebujú Amálky oddýchnuť, stiahnu sa a v pokoji a premýšľajú. Chcú si na všetko vytvoriť vlastný názor. V spoločnosti sa zvyknú správať podľa svojej nálady. Ak niekoho zo známych uznávajú, nikdy neodmietnu pozvanie na večierok. Majú dosť kolísavé zdravie.

Neprospieva im najmä časté ponocovanie. Ich obľúbené farby sú tmavomodrá a červená, ochranné rastliny puškvorec a bazalka, ochranné kamene rubín, diamant a achát.

V psom kalendári oslavuje meniny Aranka, Fletcher.

Hudobný kalendár

1944 – narodil sa John Dymond, v kapele volaný Beaky (Salisbury, Witlshire, UK), rytmický gitarista skupiny Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich. Táto formácia vznikla v roku 1961 v anglickom Salisbury, názov bol spojením prezývok pätice členov kapely. Úspech si získali so skladbou Bend It, ktorá sa v októbri 1966 dostala na 2. miesto hitparády. V roku 1966 vydali prvú LP platňu s názvom Dave Dee, Dozy, Beaky, Mick & Tich. Úspešné pre skupinu bolo obdobie do záveru 60. rokov. V anglickej hitparáde mali celkom trinásť skladieb, hitmi sa stali Zabadak, na 3. mieste v novembri 1967 a The Legend Of Xanadu, na prvom mieste v marci 1968. V auguste 1969 odišiel Dave Dee, čo prakticky znamenalo koniec ich úspešnej éry. Rozišli sa v roku 1970. Vydali šesť LP platní. V osemdesiatych rokoch došlo k čiastočnému obnoveniu skupiny, v zostave už chýbal Dave Dee. Koncertovali vo vlastnom klube v španielskom Marbelle a na oldies festivaloch. V roku 2013 sa vrátil do skupiny.

1949 – narodil sa Ronnie James Dio (rodený Ronald James Padavona, Portsmouth, New Hampshire, USA), heavy-metalový spevák. Začínal v americkej skupine Ronnie Dio & The Prophets. V roku 1967 založil blues-rockovú formáciu Elf. Vydali tri albumy, rozišli sa v roku 1975. Ešte v máji 1975 ho gitarista Ritchie Blackmore prizval do skupiny Rainbow, ktorú práve založil. Od marca 1979 bol spevákom v skupine Black Sabath, kde nahradil Ozzyho Osbourna. V roku 1982 založil vlastnú heavy-metalovú formáciu Dio. Zomrel (rakovina žalúdka) 16. mája 2010 vo veku 67 rokov.https://www.youtube.com/embed/zcsE9ObDPxA?feature=oembed

1954 – narodil sa Neil Tennant (North Shields, Tyne and Wear, UK), spevák skupiny Pet Shop Boys. Tá vznikla v auguste 1981, prvé úspechy zbierali najprv vo Francúzsku a Belgicku. V domácej hitparáde sa presadili prvýkrát v januári 1986 so skladbou West End Girls. V marci 1986 vydali debutový album Please. Dnes majú na svojom konte trinásť štúdiových albumov, najnovší s názvom Super vydali v apríli 2016, predchádzajúci Electric vyšiel v júli 2013. Najúspešnejším bol v poradí piaty Very zo septembra 1993, ktorý to dotiahol až na čelo rebríčka. V singlovej TOP 40 hitparáde mali zatiaľ 42 skladieb, z nich štyri sa dostali na prvé miesto, West And Girls v januári 1986, It’s A Sin v júli 1987, Always On My Mind v januári 1988 a Heart v máji 1988. K diskografii patrí aj osem kompilačných albumov, najnovší s názvom Format vydali vo februári 2012 a jeho obsahom sú B-strany singlov z rokov 1996 až 2009. Vydali osem kompilačných a dva live albumy, druhý s názvom Pandemonium vyšiel vo februári 2010, je to záznam ich koncertu v londýnskej O2 aréne z 21. decembra 2009 z ich koncertného Pandemonium Tour, v rámci ktorého 1. decembra 2009 vystúpili aj v bratislavskej Sibamac aréne.https://www.youtube.com/embed/ik2YF05iX2w?feature=oembed

1961 – narodil sa Juraj Černý (Bratislava), exbubeník skupiny Tublatanka. Túto rockovú formáciu založili v roku 1982 gitarista Martin Ďurinda a Juraj Černý. Tretím do partie bol basový gitarista Pavol Horváth. Cez Juraja naviazali aj kontakt a dlhodobú spoluprácu s textárom Martinom Sarvašom. Prvý koncert mali 30.januára 1983 v rámci festivalu amatérskych skupín Mladá vlna ’82, ktorý zorganizoval Richard Müller v bratislavskom PKO. Prvým imídžom skupiny sa stalo oblečenie v slovenských krojoch. V roku 1985 vydali debutový album Tublatanka, ktorý mal veľký úspech. V roku 1987 vydali druhý Skúsime to cez vesmír a v roku 1988 aj tretí Žeravé znamenie osudu, ktorého predaj prevýšil sumu 250 tisíc kusov. Zvuková aparatúra Martina Ďurindu zvučila prvé tri dni nežnej revolúcie v novembri 1989 na námestí SNP. Nepísanou hymnou nežnej revolúcie sa stala ich pesnička Pravda víťazí. V roku 1993 sa rozišla prvá zostava Tublatanky. Pavol Horváth odišiel pre nezhody s Ďurindom a Juraj Černý kvôli drogám. Neskôr absolvoval protidrogovú liečbu. V roku 1994 sa do skupiny vrátil, zo zdravotných dôvodov ju však po necelom roku opustil. Hral vo formácii Love 4 Money, po nej v skupine Slobodná Európa. Zomrel náhle 26. februára 2016 vo veku 54 rokov.

1965 – narodil sa Anton Popovič (Bratislava), skladateľ, dirigent. Vyštudoval hru na trúbke a bicích nástrojoch na Konzervatóriu v Bratislave, potom aj dirigovanie na Vysokej škole múzických umení. Vzdelanie si doplnil na Kráľovskom konzervatóriu v holandskom Haagu. V zamatovej revolúcii 1989 patril k študentským aktivistom. Je dirigentom pri uvádzaní diel súčasných svetových skladateľov. V roku 2007 zložil hudbu k tanečnému muzikálu Popolvár, ktorý uvádza Slovenské národné divadlo. Bol členom poroty národného kola piesňovej súťaže Eurovision Song Contest 2009. Zložil hudbu k viacerým divadelným inscenáciám a filmom. Bol hudobným režisérom a zložil piesne pre film Tanec medzi črepinami, ktorý mal premiéru v júni 2012. V decembri 2012 bol zvolený za riaditeľa Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA). Je spoluautorom koncertu Hudba Európy na hrade Devín v júli 2016.

1969 – narodil sa Juraj Tatár (Banská Bystrica), džezový hudobník. Na Konzervatóriu v Žiline vyštudoval hru na klavíri a dirigovanie. Už počas štúdia začal komponovať prvé skladby, ktoré interpretoval na prvých vystúpeniach a festivaloch. V roku 1987 bol pri založení skupiny Madre, orientovanej moderný džez a džezrock. Popri štúdiu dirigovania na Vysokej škole múzických umení sa venoval aj práci s rôznymi hudobnými zoskupeniami. V roku 1993 nahral so skupinou album Madre, ktorý mal veľký ohlas. V zostave s Jurajom Bartošom, Štepánom Markovičom, Jurajom Griglákom, Cyrilom Zeleňákom a Martinom Ševčíkom slávili úspech na festivaloch v Bratislave a Žiline, aj na Bratislavských jazzových dňoch. V roku 1995 skomponoval a zaranžoval hudbu na profilový album saxofonistu Štěpána Markoviča, ktorý vyšiel pod názvom Time. Rok nato sa podieľal na vianočnom projekte Svet lásku má so Slovenskou filharmóniou a spevákmi Pavlom Haberom, Karlom Gottom a Petrom Dvorským, kde aranžoval jednotlivé piesne. Podieľal sa na nahrávkach hudby do muzikálov Jozef a jeho zázračný farebný plášť a Cyrano z predmestia. V roku 1998 vyšlo CD Madre – Ibachur, na ktorom hral gitaru známy muzikant Jan Hammer, dnes Američan, ktorý sa narodil v Prahe. Pre Juraja Grigláka skomponoval niekoľko skladieb, ktoré boli vydané na albume Bass Friends. Účinkoval na viac ako sedemdesiatich albumoch. Je členom sprievodnej skupiny Petra Cmorika, sprievodnej skupiny Jany Kirschner, hral v skupine Petra Lipu.

1970 – narodil sa Jason Orange (Crumpsall, Manchester, UK), exčlen britskej skupiny Take That, odišiel z nej v roku 2014. Túto vokálnu formáciu zostavil v roku 1990 manažér Nigel Martin-Smith. V auguste 1992 vydali prvý album s názvom Take That And Party. Rozišli sa vo februári 1996.  Vo štvorici, bez Robbieho Williamsa sa dali opäť dohromady v roku 2005. V novembri 2006 vyšiel úspešný album Beautiful World. Na jeseň roku 2007 odohrali úspešné európske turné Beautiful World European Tour. Šiesty album Progress vyšiel v novembri 2010.  Okrem prvého sa všetky dostali na prvé miesto rebríčka. V júli 2010 sa ku skupine vrátil aj Robbie Williams. V decembri 2014 vydali siedmy štúdiový album s názvom III. Nahrali ho v trojici, opäť už bez Williamsa a aj Jasona Orangea. V marci 2017 vyšiel najnovší ôsmy album Wonderland. V anglickej TOP 40 mali zatiaľ 27  piesní, jedenásť z nich sa dostalo na prvé miesto. Hitmi boli skladby Pray, Relight My Fire, Babe, Everything Changes, Sure, Back For Good, Never Forget, cover verzia hitu skupiny Bee Gees How Deep Is Your Love, Patience, Shine a Greatest Day, všetky na prvej pozícii rebríčka. V novembri 2009 vyšiel ich prvý live album The Greatest Day – Take That Present: The Circus Live, ktorý bol záznamom ich koncertu v júli 2009 na londýnskom štadióne Wembley. V novembri 2011 pridali druhý koncertný album Progress Live, ktorý je záznamom vystúpení v Londýne a Manchestri v júni a júli 2011. K diskografii patria aj štyri kompilačné albumy.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 17. júla. Tento deň je pamätným dňom Výročia deklarácie o zvrchovanosti SR. Meniny má Bohuslav.
  • 17.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 18. júla 2024
Meniny má Kamila, zajtra Dušana