Dobré ráno, Piešťany!

  • Dobré ráno, Piešťany!
  • 9. júla 2024, 00:01

Dnes je utorok 9. júla. Tento deň je Medzinárodným dňom za zničenie malých a ľahkých zbraní. Meniny má Lujza.

(Autor: am)

Ženské meno Lujza nie je veľmi rozšírené, má pôvod vo francúzštine a k nám preniklo prostredníctvom nemčiny. Ide o ženskú podobu mena Ľudovít a označuje „slávneho bojovníka či bojovníčku“. Ich charakteristickou črtou je zmysel pre realitu.

Lujzy nikdy nestavajú vzdušné zámky. Vždy musia pod sebou cítiť pevnú pôdu. Pred okolím sa často uzatvárajú do seba. Vtedy sa cítia sebaisto, nič ich nemôže ohroziť. Majú nezvyčajne silnú vôľu. Uvedomujú si, že ak chcú mať úspech, musia ho dosiahnuť vlastnými silami. A po úspechu naozaj túžia. Nejde im ani tak o ocenenie okolia, skôr o vlastný dobrý pocit z vykonanej práce. Ten ich ženie neustále vpred. Aj keď Lujzy nemajú v sebe prirodzenú zmyselnosť, ak niekoho milujú, vedia sa premeniť na kúzelnú bytosť.

Po zdravotnej stránke sú na tom väčšinou dobre, citlivejšie sú akurát na prechladnutie. Ich obľúbené farby sú modrá, zelená a biela, ochranné rastliny čakanka, fenikel a valeriána, ochranné kamene jaspis a nefrit.

Známe osobnosti s menom Lujza:

Lujza Bubánová – slovenská golfistka,

Lujza Garajová Schrameková – herečka

V psom kalendári oslavuje meniny Albra, Sax.

Hudobný kalendár

1929 – narodil sa Lee Hazlewood (Mannford, Oklahoma, USA),  country-popový spevák, skladateľ a producent. Začínal v 50. rokoch ako diskdžokej, postupne pribudlo aj skladanie piesní. V roku 1956 zložil a produkoval skladbu The Fool, ktorú nahral spevák Sanford Clark. V 60. rokoch spolupracoval s Frankom Sinatrom a hlavne s jeho dcérou Nancy, pre ktorú zložil viacero úspešných skladieb. Spolu nahrali známe duety Jackson v októbri 1967 a Lady Bird v novembri 1967. V 70. rokoch zamenil svoje pôsobisko za švédsky Štokholm. Tu písal a produkoval televíznu show Kovboj vo Švédsku. Lee Hazlewood zomrel vo veku 78 rokov (rakovina) 4. augusta 2007 v Hendersone, štát Nevada.

1943 – narodil sa František Ringo Čech (Praha), spevák, bubeník, skladateľ, textár, herec, spisovateľ, scenárista. Pochádza z hudobníckej rodiny, vyučil sa za televízneho opravára. Na pražskom konzervatóriu študoval hru na bicie. Ako bubeník začínal v skupine tradičného džezu, v roku 1963 sa stal členom skupiny Olympic a tu začal písať aj prvé texty. V roku 1965 bol vyhlásený za najlepšieho bigbeatového bubeníka. V závere roka 1965 odchádza s Černým divadlem do Las Vegas a v Olympicu ho nahradil Jan Pacák. Po návrate v roku 1967 zostavil Rogers band, s ktorým hrali aj na 1.bigbeatovom festivale v Prahe. V roku 1968 založil s bratom Svatoplukom Čechom skupinu Shut Up, ktorá pôsobila v divadle Semafor. V roku 1972 zo Semaforu odišla a premenovala sa na Skupinu Františka Čecha. V nej už samotný František Čech hral iba na bonga. Po Viktorovi Sodomovi sa hlavnou speváckou hviezdou skupiny stal Jiří Schelinger. Od 80. rokov sa venoval literárnej činnosti, v roku 1983 založil vlastný divadelný súbor Čechovo prozatimní divadlo. Od roku 1973 sa venuje aj maľovaniu, ako naivný maliar už realizoval viac ako 50 výstav, jeho obrazy sú v súkromných a galerijných zbierkach skoro po celom svete. V Supraphone vyšla v júni 2008  dvojkompilácia hitov Františka Čecha Já jsem básnik, mistr péra. Sú na ňom všetky hity, ku ktorým napísal texty, medzi nimi Ježek se má, Což takhle dát si špenát, Žárlivý kakadu, Zelená je tráva, Já už du, Sim-sala-bim či Parní stroj.

1946 – narodil sa Bon Scott (rodený Ronald Belford Scott, Kirriemuir, Škótsko), spevák austrálskej hard-rockovej skupiny AC/DC. V roku 1952 sa s rodinou prisťahovali do Austrálie. Formáciu AC/DC založili bratia Youngovci v austrálskom Sydney v novembri 1973. Dodnes sú výrazne koncertnou skupinou, imídž bezočivých školákov, ku ktorému patria aj krátke nohavice, si zachovali od svojho začiatku. Vo februári 1975 vydali debutový austrálsky album High Voltage. V roku 1976 sa skupina presídlila do Anglicka a v júni realizovali prvé turné, o rok neskôr aj v Spojených štátoch. Na svojom konte majú pätnásť štúdiových albumov, najnovším je Rock or Bust z novembra 2014. Štyri z nich vrátane najnovšieho sa dostali na prvé miesto rebríčka albumov. V anglickej singlovej hitparáde mali dvanásť skladieb, hitmi boli Rock and Roll Ain’t Noise Pollution, Let’s Get It Up a For Those About To Rock. V apríli 2010 vyšiel soundtrack z filmu Iron Man 2, v ktorom boli použité piesne skupiny AC/DC. Predaj ich platní presiahol 200 miliónov výliskov. Bon Scott zomrel 19. februára 1980 v Londýne vo veku 33 rokov (otrava alkoholom).https://www.youtube.com/embed/MOTMw0o1ELM?feature=oembed

1954 – narodila sa Debbie Sledge (Philadelphia, Pennsylvania, USA), členka dievčenskej skupiny Sister Sledge, v ktorej sú sestry Kim, Debbie, Joni a Kathy Sledge. Táto rodinná vokálna formácia vznikla v roku 1972 vo Filadelfii. V roku 1975 vydali prvý album Circle Of Love a ešte v roku 1975 mali v hitparáde aj prvú skladbu Mama Never Told Me. Vydali desať štúdiových albumov, desiaty s názvom Style vyšiel v roku 2003. K úspešným patril We Are Family, vydaný v apríli 1979, hitom z neho sa stala titulná skladba s rovnakým názvom. V roku 1985 si získal úspech album When The Boys Meet The Girls. K diskografii patrí aj osem kompilačných albumov.

1959 – narodil sa Jim Kerr (Glasgow, Škótsko), spevák a frontman škótskej skupiny Simple Minds. Túto formáciu založili v roku 1978 v Glasgowe spevák Jim Kerr a gitarista Charlie Burchill. V marci 1979 vydali debutový album Life In A Day. V singlovom rebríčku mali 24 skladieb, ich najväčšími hitmi boli Don’t You (1985) a Belfast Child (1989). Vydali 17 štúdiových albumov, najnovší Acoustic vyšiel v novembri 2016. Predchádzajúci Big Music vydali v októbri 2014. Tri z nich, Sparkle In The Rain, Once Upon A Time a Street Fighting Years sa dostali na prvé miesto v rebríčku. K diskografii patrí aj sedem live a dvanásť kompilačných albumov, koncertný Big Music Tour 2015 vydali v novembri 2015, kompilačný Sparkle in the Rain – deluxe box edition vyšiel v marci 2015.https://www.youtube.com/embed/DfIcZtjAch8?feature=oembed

1964 – narodila sa Courtney Love (rodená Courtney Michelle Harrison, San Francisco, California, USA), speváčka a herečka, gitaristka skupiny Hole, bývalá manželka Curta Cobaina, lídra skupiny Nirvana. Po rozvode rodičov vyrastala s matkou. V roku 1989 založila spolu s gitaristom Ericom Erlandsonom v Los Angeles alternatívnu skupinu Hole. V septembri 1991 vydali debutový album Pretty On The Inside. Vydali tri štúdiové albumy, rozišli sa v roku 2002. S Curtom Cobainom sa Courtney spoznala v januári 1990, 24. februára 1992 sa na pláži Waikiki v Honolulu zobrali. Ich manželstvo trvalo dva roky, 5. apríla 1994 sa Kurt Cobain zastrelil. Dva mesiace predtým vydala Courtney sólový album America’s Sweetheart. V roku 2009 obnovili Hole činnosť, v apríli 2010 vydali štvrtý album Nobody’s Daughter. Courtney hrala v trinástich filmoch.

1964 – narodila sa Mirka Brezovská (Košice), speváčka, textárka. Pochádza z hudobníckej rodiny, otec Ali Brezovský je hudobný skladateľ, hudbe sa venoval aj brat Marek, který zomrel ako 20 ročný na predávkovanie drogami. Vyštudovala angličtinu a nemčinu na Filozofickej fakulte UK. Spievať začala už počas stredoškolského štúdia. V roku 1983 založila spolu s Robom Grigorovom skupinu Mona Lisa. Od roku 1984 sa venovala aj textovej tvorbe. V roku 1985 získala bronzovú Bratislavskú lýru za skladbu Od piesne k piesni. V roku 1987 jej vyšla LP platňa s názvom Let. Známe sú hity Dievča neplač či Doba kávová. V súčasnej dobe sa venuje prekladateľskej činnosti.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 21. júla. V tento deň sa v roku 1880 v obci Košariská narodil generál Milan Rastislav Štefánik.…
  • 21.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 21. júla 2024
Meniny má Daniel, zajtra Magdaléna