Kamenistá cesta k štyristoročnej Katarínke dostane asfaltový povrch

  • Spravodajstvo
  • 7. júla 2024, 00:01

Prístup k zrúcanine Kostola a kláštora svätej Kataríny Alexandrijskej v lesoch Malých Karpát sa má ešte v tomto roku zásadne zlepšiť. Trnavský samosprávny kraj za jedno euro odkúpi terajšiu kamenistú cestu a následne sa postará o jej asfaltový povrch. V rozpočte kraja je na túto investíciu vyhradených 360-tisíc eur.

(Autor: OZ Katarínka)

Majetkové vysporiadanie s obcou Dechtice, ktorej cesta v súčasnosti patrí, schválili krajskí poslanci. Proti nie sú ani dobrovoľníci, ktorí sa o zrúcaninu, známu pod názvom Katarínka, už tridsať rokov formou letných táborov starajú.

S myšlienkou spraviť z poľnej cesty asfaltovú prišli práve dobrovoľníci z občianskeho združenia Katarínka. Jeho zakladateľ Peter Herceg pre agentúru SITA potvrdil, že už pred viacerými rokmi dali vypracovať projektovú dokumentáciu, ktorú následne odovzdali obci Dechtice. Myšlienky vybudovania cesty s dĺžkou asi 1500 metrov k atraktívnej pamiatke sa teraz ujal Trnavský samosprávny kraj, ktorý ju dokáže aj zafinancovať. Samozrejme, asfalt bude končiť pred napojením na lesnú cestičku. Župan Jozef Viskupič už pred tromi rokmi avizoval, že kraj prispeje na obnovu viacerých ciest, ktoré vedú k turistickým cieľom, a podporí tak domáci cestovný ruch.

Kláštor svätej Kataríny Alexandrijskej medzi obcami Dechtice a Naháč založili v roku 1618 a patril františkánskemu rádu. V roku 1786 bol kláštor dekrétom cisára Jozefa II. zrušený. Mnísi ho opustili a kláštor s kostolom sa postupne začal meniť na ruiny. Od roku 1994 dobrovoľníci každé leto pracujú na záchrane zrúcaniny pred jej zánikom, zabezpečujú archeologické výskumy a počas roka organizujú podujatia pre verejnosť. Najväčším z nich býva Deň otvorených dverí, ktorý sa koná vždy 5. júla, na sviatok Cyrila a Metoda.

Počas troch desaťročí sa viac ako 2000 dobrovoľníkom podarilo komplexne zakonzervovať všetky múry kostola, obnoviť zničenú kostolnú vežu a vytvoriť v nej expozíciu a rozhľadňu či objaviť dve krypty, osem kaplniek a množstvo ďalších zaniknutých budov areálu. Taktiež boli odhalené najstaršie dejiny tohto miesta, ktoré siahajú do obdobia existencie gotickej kaplnky a cintorína z 15. storočia.

SITA

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 21. júla. V tento deň sa v roku 1880 v obci Košariská narodil generál Milan Rastislav Štefánik.…
  • 21.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 21. júla 2024
Meniny má Daniel, zajtra Magdaléna