Plochú, šikmú alebo strmú? Nie je jedno, aký sklon bude mať vaša strecha!

  • Inzercia
  • 30. júna 2024, 12:39

Keď sa rozhodnete pre stavbu domu, jednou z kľúčových otázok bude výber strechy a jej sklonu. Ten má pritom vplyv nielen na celkovú estetiku domu, ale aj to, akú krytinu si budete môcť zvoliť a v neposlednom rade aj na úžitkové vlastnosti strechy. Ako sa v tomto smere zorientovať?

(Autor: elements.envato.com)

Ako je to so sklonmi striech? Za ploché strechy sa považujú všetky so sklonom do 5 °, za šikmé so sklonom od 5° do 45°, no a napokon za strmé strechy všetky tie, ktorých sklon prevyšuje 45°. Výber potom záleží nielen od vašich konkrétnych preferencií, ale aj okolitej zástavby či prevládajúcich poveternostných podmienok v danej oblasti. Nevhodný sklon strechy je zároveň spoľahlivým receptom na budúce problémy, a nejde pritom len o pravidelné čistenie kobercov po opakovanom zatekaní.

Ploché strechy sú stále cenovo dostupné

Ploché strechy sú obľúbené najmä vďaka nízkym nákladom na ich výstavbu. Vyžadujú si menej stavebného materiálu a ich inštalácia je pomerne rýchla. Na druhej strane, ploché strechy sú náchylnejšie na tvorbu kaluží a zadržiavanie vody, čo môže viesť k zatekaniu. Platí teda, že plochá strecha poriadne preverí kvalitu vašej hydroizolácie.

Šikmé strechy sú stále evergreenom

Šikmé strechy sa hodia k väčšine architektonických štýlov a patria medzi stálice. Umožňujú efektívne odvádzanie zrážkovej vody a snehu, čím minimalizujú riziko zatekania. Vďaka sklonu obstojne odolajú poveternostným vplyvom a ich životnosť sa počíta na desiatky rokov. V porovnaní s plochými strechami treba počítať s väčšou materiálovou a konštrukčnou náročnosťou s čím súvisí aj vyššia cena.

Strmé strechy sú zaujímavé, ale nehodia sa všade

Strmé strechy s výrazným sklonom sú stále neopozeraným architektonickým prvkom. Hodia sa najmä do oblastí s hojným výskytom zrážok a sneženia. Vďaka prudkému sklonu totiž dochádza k rýchlemu odvádzaniu vody a snehu, čím sa znižuje riziko zatekania a poškodenia. Nevýhodou je však vyššia náročnosť na stavebný materiál, a teda aj vyššie náklady. Dôležité je správne ukotvenie a taktiež orientácia celej strechy, keďže pri silnom vetre musí strmá strecha odolávať veľkému tlaku.

(inz.)

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 17. júla. Tento deň je pamätným dňom Výročia deklarácie o zvrchovanosti SR. Meniny má Bohuslav.
  • 17.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 17. júla 2024
Meniny má Bohuslav, zajtra Kamila