Vyskúšala dovolenku na ostrove Lefkada. Čo by ste o ňom mali vedieť?

  • Inzercia
  • 28. júna 2024, 11:44

Počuli ste už niekedy o ostrove Lefkada? Skúsená cestovateľka Lívia, ktorú môžete zastihnúť aj na pobočke cestovnej agentúry Invia v Piešťanoch, sa rozhodla zažiť jeho čaro na vlastnej koži. Ako sama hovorí “najlepšie informácie sú z prvej ruky”.

Cestovateľka Lívia na Lefkade (Autor: invia)

O ostrove

Ide o jeden z gréckych ostrovov v Iónskom mori s rozlohou 325km2, tyrkysovým morom a skalnatými útesmi. S gréckou pevninou ho spája diaľnica, takže sa naň viete dostať i autom. Nachádzajú sa tu prevažne menšie a jednoduchšie penzióny, apartmány a hotely. Je tu však veľmi bohatý nočný život, množstvo reštaurácií, a dobrou správou je, že ceny sú buď rovnaké, niekde dokonca nižšie, ako u nás.

Ako sa tam dostať?

Zájazdy na ostrov Lefkada organizujú aj slovenské cestovné kancelárie, takže sa tam dostanete pomerne jednoducho z Bratislavy na letisko Prevezza. Let trvá približne 2 hodiny, transfer na sever ostrova približne 40 minút.

Ubytovanie

Hotel Poseidon Beach

V oblasti Vasiliki sa nachádzajú prevažne apartmánové domy a jednoduchšie ubytovanie, avšak pláže v tejto oblasti sú naozaj krásne. V Nidri nájdete veľké množstvo obchodov a reštaurácií. Pláže sú tam kamienkové, no v pokojnom mori sa nachádza piesok. Hotel Delfini má nádhernú terasu situovanú pod stromami. Ak túžite po izbe s výhľadom na more, vyžiadajte si ju priamo v cestovnej kancelárii. Hotel ponúka polpenziu. V Nidri sa tiež nachádza hotel Eva Beach s vkusne zariadenými izbami. Avšak v ponuke tohto hotela nájdete iba variant s raňajkami. Na pevnine, blízko ostrova Lefkada, sa nachádzajú hotely Ninos Grand a Poseidon.

Čo sa oplatí zažiť

Na ostrove nájdete aj zaujímavé pamiatky

Ak patríte medzi aktívnych dovolenkárov určite navštívte hlavné mesto Lefkada, kde sa v prístave nachádza drevený most, pevnosť Agia Mavra, či archeologické múzeum s výstavou i pre deti. Nevynechajte kláštor Faneromeni, pevnosť Antamauru, kaňon Melisa, či mys Doukato s majákom, ponúkajúci krásne výhľady. Lefkada je vďaka horským terénom vhodná i pre vášnivých cyklistov. Ak ste si nezobrali váš bicykel a výbavu so sebou, môžete si ich požičať v športových požičovniach.

Kitesurfing na Lefkade

Vodné športy: Na Lefkade je veľmi populárny kitesurfing a windsurfing, vďaka silnému vetru a zátokám s kľudnou vodou, ktoré vytvárajú ideálne podmienky práve pre tieto športy. V zátoke na juhu Lefkady je možné nájsť centrum windsurfingu. Doobedné hodiny sú najvhodnejšie pre nováčikov, pretože vietor nie je veľmi silný. Druhé najväčšie centrum vodných športov v Grécku sa nachádza vo Vasiliki. V Nidri si môžete požičať čln, skútre alebo tiež vyskúšať iné vodné športy.

Piesočnaté pláže sú ako stvorené pre deti

Výlet na ostrov Meganisi: Dostať sa tam môžete trajektom (cesta trvá približne 25 minút). Tento ostrov je síce menší, no ponúka malé útulné pláže a zátoky, zelenú prírodu a útulné dedinky s gréckymi tavernami. Ak máte zapožičané auto, viete sa trajektom premiestniť aj spolu s ním.

Požičanie auta: Je to skvelý spôsob ako sa rýchlo a pomerne lacno prepravovať po ostrove a preskúmať jeho zákutia.

Pláže na Lefkade sú spektakulárne

Požičanie člna: Ak si chcete prenajať malý motorový čln pre maximálne 5 ľudí, nepotrebujete k tomu žiadnu licenciu. Prejdete len krátkym 10 minútovým školením a môžete sa vydať na objavovanie ostrovčekov, pláží a zátok. Ceny začínajú okolo 55€ na deň avšak musíte pripočítať aj benzín.

Výlety loďou: Pokiaľ si nechcete požičať čln a plaviť sa na vlastnú päsť, vydajte sa na celodennú plavbu loďou po známych plážach alebo okolitých ostrovov cez rôzne agentúry, ktoré tieto výlety sprostredkúvajú.

Nočný život: Najlepšou oblasťou pre zažitie nočného života a zábavy do neskorých večerných, či skorých ranných hodín, je hlavné mesto Lefkada.

Čo sa oplatí ešte vidieť

Západ slnka nad morom má vždy svoju atmosféru

Kláštor Panagia Faneromeni: Ide o najvýznamnejšiu sakrálnu stavbu na celom ostrove. Je to dôležité náboženské centrum, v ktorom sídli Cirkevné múzeum.

Kostol Hodegetria: Jedna z najstarších kresťanských pamiatok na ostrove.

Pevnosť Santa Maura: Benátska pevnosť, pochádzajúca zo 14. storočia. Nachádza sa pri hlavnom meste ostrova.

Oblasť Epirus: Navštívte tu starobylé mestá, letovisko Parga, mnohé pamiatky, ako napríklad tunajšiu pevnosť.

Mys Doukato: Alebo ako ho miestni obyvatelia nazývajú Mys Levkatas. Je to najužší cíp krajiny, kde sa nachádza aj maják Akratas. Podľa legiend je práve toto miestom, kde do vody skočila poetka Sapfó.

Vodopády Dimossari: Pod nimi sa nachádza aj jazierko, v ktorom sa viete počas leta okúpať.

Ak by ste sa radi dozvedeli o tomto ostrove viac, navštívte pobočku Invia v Piešťanoch na Rázusovej 5. Radi sa s vami podelia o skúsenosti a zážitky pri šálke dobrej kávy. Rovnako Vám radi poradia s výberom dovolenky do rôznych kútov sveta.

Kontakty na pobočku invia v Piešťanoch: Rázusova 5, tel. 0907646222, mail: piestany@invia.sk

Rodinná izba v hoteli Delfini

Pláž pri hoteli Delfini

(inz.)

0 Shares

Najnovšie správy

Služobne najstaršou redaktorkou Piešťanského týždňa je Vierka Dusíková. Do redakcie prišla na jeseň 1992, s niekoľkými prestávkami v nej pracuje…
  • 14.07.2024, 00:01
  • Piešťanský týždeň / Kultúra a spoločnosť / Piešťany
utorok, 16. júla 2024
Meniny má Drahomír, zajtra Bohuslav