Dobré ráno, Piešťany!

  • Dobré ráno, Piešťany!
  • 20. júna 2024, 00:01

Dnes je štvrtok 20. júna. Tento deň je Svetovým dňom utečencov. V Dubovanoch sa v roku 1937 narodil výtvarník a galerista Alojz Majerník. Meniny má Valéria.

Ženské meno Valéria má latinský pôvod a jeho význam je „silná žena“. Nositeľky tohto zriedkavého mena oslovujeme Valika, Lérka. Valérie sú veľmi ťažko ovplyvniteľné a málokedy zmenia svoj názor. Charakterizuje ich aj panovačnosť. Sebadôvera im rozhodne nechýba, ťažšie je to už s dôverou v iných. Do vienka tieto ženy dostali silnú súťaživosť. V škole patria medzi najlepšie študentky, v pracovnom tíme medzi najaktívnejšie zamestnankyne. Vždy sa snažia dostať až na vrchol, post šéfky je zvyčajne ich vysneným cieľom. Ak ho dosiahnu, svedomito si plnia všetky povinnosti.

Valérie sú veľmi inteligentné a vedia to dokonale využiť. Ich životaschopnosť je výborná. Sú odolné a obdarené pozoruhodnou vitalitou. Vedia sa psychicky i fyzicky chrániť a vytvoriť si životnú rovnováhu. Stravou by si mali dopĺňať vitamíny A a E. Valérie ovplyvňuje planéta Venuša. Ich šťastné farby sú fľaškovozelená a biela. Ochranné rastliny myší chvost, fialka, ochranné kamene achát a koral.

Známe osobnosti s menom Valéria:

Valérie Kaplanová (1917 – 1999) – česká divadelná a filmová herečka, televíznym divákom známa najmä z trilógie Slunce, Seno,… a ako Zubatá z Perinbaby,

Valerie Zavadská – česká herečka

V psom kalendári oslavuje meniny Black, Lyr.

Hudobný kalendár

1924 – narodil sa Chet Atkins (Luttrell, Tennessee, USA), country a folkový gitarista, spevák a producent. Tento výborný gitarista s príjemným vystupovaním si vyslúžil aj prívlastky Mr. Guitar a The Country Gentleman. Prvý album, Chet Atkins‘ Gallopin‘ Guitar ešte na 10 palcovej vinylovej platni vydal v roku 1953. Na svojom konte mal viac ako osem desiatok albumov. Bol držiteľom 14 cien Grammy. Zomrel 30. júna 2001 vo veku 77 rokov v Nashville.

1942 – narodil sa Brian Wilson (Inglewood, California, USA), najstarší z trojice bratov a líder skupiny Beach Boys. V skupine hral na basgitaru, klávesoch a spieval. V októbri 1962 vydali prvú LP platňu Surfin‘ Safari. Prvýkrát viedli americký rebríček v júli 1964 so skladbou I Get Around. Skupina Beach Boys patrí k najúspešnejším americkým formáciám. V hitparáde mali celkom 37 piesní, z nich štyri na prvom mieste, I Get Around, Help Me Ghonda, Good Vibrations a Kokomo. Ich úspešnú dráhu dokumentuje 29 štúdiových albumov, ten najnovší s názvom That’s Why God Made The Radio vydali na začiatku júna 2012, práve k Brianovým sedemdesiatinám. K diskografii patria aj osem live a viac ako tridsiatka kompilačných albumov. V auguste 2013 vyšiel CD Box Made in California (1962–2012). Brian má na svojom konte aj jedenásť sólových albumov, najnovší No Pier Pressure vydal v apríli 2015.

1949 – narodil sa Lionel Richie (Tuskegee, Alabama, USA), spevák, skladateľ aj hráč na klávesových nástrojoch. Svoju úspešnú dráhu začal v roku 1967 v skupine Commodores ako spevák, hráč na saxofóne a klávesoch. V júli 1974 vydali prvý album Machine Gun. S Commodores vydali 11 albumov, v singlovej hitparáde mali 17 skladieb, najúspešnejšou z nich bola Three Times A Lady, ktorá v auguste 1978 viedla americkú hitparádu. V roku 1982 Richie zo skupiny odišiel a rozhodol sa pre sólovú dráhu. Tá je rovnako úspešná. Už v októbri 1982 vydal prvý sólový album Lionel Richie. Do dnešných dní má na svojom konte desať štúdiových albumov, ten desiaty s názvom Tuskegee vydal v marci 2012, predchádzajúci deviaty Just Go vyšiel vo februári 2009. K diskografii patrí aj desiatka kompilačných albumov. V singlovej hitparáde mal 16 skladieb, päť z nich sa dostalo až na prvé miesto, duet Endless Love s Dianou Ross, ten bol na čele deväť týždňov, Truly, All Night Long, Hello a Say You, Say Me. Celosvetový predaj jeho platní prevýšil 100 miliónov kópií.https://www.youtube.com/embed/xuiaL9HD2hw?feature=oembed

1949 – narodil sa Alan Longmuir (Edinburg, Škótsko), basový gitarista skupiny Bay City Rollers, jeho mladší brat Derek hral v skupine na bicích nástrojoch. Táto formácia vznikla v roku 1967 v škótskom Edinburgu. V septembri 1971 mali v hitparáde prvú pieseň Keep On Dancing. Ďalšiu skladbu Remember (Sha La La) mali v hitparáde až vo februári 1974. Za ňou nasledovalo veľmi úspešné trojročné obdobie. V októbri 1974 vydali debutovú LP platňu Rollin, hneď tá prvá sa dostala na prvú pozíciu v rebríčku. V singlovej hitparáde mali 12 piesní, dve z nich,  Bye, Bye, Baby v apríli 1975 a Give a Little Love v auguste 1975 sa dostali na prvé miesto. Ich tvorbu dokumentuje 14 vydaných albumov, päť z nich však vyšlo iba v Japonsku a Spojených štátoch. Najúspešnejšie boli prvé dva, Rollin, vydaný v októbri 1974 a Once Upon a Star v  máji 1975, ktoré sa v rebríčku dostali na prvú pozíciu.

1954 – narodil sa Michael Anthony (rodený Michael Anthony Sobolewski, Chicago, Illinois, USA),  exbasový gitarista skupiny Van Halen, hral v nej do roku 2006. Táto americká hard-rocková formácia vznikla v roku 1974 v kalifornskej Pasadene. Po roku si získali povesť najhlučnejšej a najtvrdšej skupiny v okolí Los Angeles. Vo februári 1978 pod názvom Van Halen vydali debutový album, dostal sa do prvej dvadsiatky, predali sa viac ako dva milióny výliskov. Skladba z neho, You Really Got Me, cover verzia známeho hitu skupiny Kinks bola v marci 1978 ich prvou v americkej hitparáde. Úspešní boli hlavne v 80. rokoch, v hitparáde mali celkom 16 piesní, z nich bola najväčším hitom Jump, ktorá viedla americký rebríček vo februári 1985. Hitmi boli aj piesne Why Can’t This Be Love z marca 1986 a When It’s Love z júla 1988. Vydali dvanásť štúdiových albumov, najnovší s názvom A Different Kind Of Truth vyšiel vo februári 2012. Štyri z nich sa dostali na prvú pozíciu v rebríčku, k diskografii patria aj dve kompilácie.

1954 – narodil sa Chris Gibson (Martinique, Západná India), spevák a hráč na perkusie v rodinnej skupine Gibson Brothers. Traja bratia Gibsonovci založili túto disco formáciu v Paríži počas roka 1976. V roku 1979 mali prvý veľký hit Cuba, ktorý sa dostal do anglickej aj americkej singlovej hitparády. Rovnako veľkým hitom bola v roku 1980 skladba Que Sera Mi Vida, predaj singlov s touto piesňou prevýšil sumu 5 miliónov výliskov. V anglickej TOP 40 hitparáde mali štyri, v americkej šesť piesní. Na svojom konte majú tri vydané albumy, tretí Move On Up je z roku 1997.

1960 – narodil sa John Taylor (Birmingham, UK), anglický hudobník, spevák, skladateľ, producent a herec. Najznámejší je ako basový gitarista synti-popovej skupiny Duran Duran. Táto synti-popová formácia vznikla v roku 1978 v anglickom Birminghame. V apríli 1980 prišiel do nej na post sólového speváka študent dramaturgie Simon Le Bon. V marci 1981 mali v hitparáde prvú skladbu Planet Earth, v júni 1981 vydali prvý album s názvom Duran Duran. Už ten prvý bol úspešný, rovnako aj druhý Rio, vydaný v máji 1982 a tretí album Seven And The Ragged K diskografii patrí aj viac ako desiatka vydaných kompilácií. V singlovej hitparáde mali 24 skladieb, z nich dve, Is There Something I Should Know v apríli 1983 a The Reflex v máji 1984 sa dostali na prvú pozíciu. Presadili sa aj v Spojených štátoch, za rok 1983 získali hneď dve ceny Grammy. Duran Duran vydali 14 štúdiových albumov, najnovší Paper Gods vyšiel v júni 2015, predchádzajúci s názvom All You Need Is Now vyšiel v decembri 2010. K diskografii patrí aj šesť live a kompilačných albumov. V singlovej hitparáde mali 24 skladieb, z nich dve, Is There Something I Should Know v apríli 1983 a The Reflex v máji 1984 sa dostali na prvú pozíciu. John Taylor má však za sebou aj úspešnú sólovú dráhu, na ktorej okrem skladania hudby pre filmy vydal aj viacero albumov.https://www.youtube.com/embed/mnoj7rRkDKc?feature=oembed

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 21. júla. V tento deň sa v roku 1880 v obci Košariská narodil generál Milan Rastislav Štefánik.…
  • 21.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 21. júla 2024
Meniny má Daniel, zajtra Magdaléna