Dobré ráno, Piešťany!

  • Dobré ráno, Piešťany!
  • 16. júna 2024, 00:01

Dnes je nedeľa 16. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom afrického dieťaťa. Meniny má Blanka, Bianka.

(Autor: Zdenko Michalov)

Blanka i Bianka sú vraj najšarmantnejšími čarodejnicami. Obe mená sú germánskeho pôvodu a majú spoločné korene vzniku. Rozdielna je len oblasť, z ktorej do nášho kalendára prenikli. Blanka k nám prišla z ohnivého Španielska a značí „bielu farbu“, ktorá je symbolom čistoty. Bianka je pôvodom „Talianka“ a významovo je blízkou príbuznou Blanky. Tieto mená sú menej časté.

Najsilnejšou zbraňou, a zároveň slabosťou týchto žien je ich citlivosť. Reagujú veľmi emotívne a temperamentne. Ženskosť v nich zaznamenávame v každom ich kroku a čine. Túžia po tom, aby boli zvádzané, koketnosť je u nich jednou z charakteristických povahových čŕt. Sú okúzľujúce a zmyselné.

Blanky, Bianky sú typickými introvertkami, ktoré snívajú o prepychu, obdive krásnych mužov a rešpekte svojho okolia. Majú rady svoje pohodlie, ale to im nebráni vášnivo milovať cestovanie a poznávať nové krajiny. Blanky, Bianky sú po zdravotnej stránke dosť krehké. Obľúbené farby týchto žien sú zelená a bledomodrá. Ochranné rastliny levanduľa a rasca, ochranné kamene achát a sardónyx.

Známe osobnosti s menom Blanka: Blanka Matragi – módna návrhárka

V psom kalendári oslavuje meniny Darsi, Huč.

Hudobný kalendár

1940 – narodil sa Petr Kaplan (Ostrava), gitarista a spevák. Študoval na elektrotechnickej fakulte ČVUT v Poděbradoch a tam sa v roku 1958 podieľal na založení skupiny Samuels Band. Po príchode do Prahy spolupracoval s Pavlom Chrastinom a Pavlom Sedláčkom v skupinách EP Hi-fi a Big Beat Pavla Sedláčka. V roku 1963 bol pri založení skupiny Karkulka, z ktorej sa vyformovala skupina Olympic. Potom hral v skupine Mefisto, po nej v kapele Rogers Band, ktorú založil František Čech. V roku 1967 založil formáciu Mickey & The Samuels, v ktorej hrali pražskí muzikanti rock’n’rollovej éry zo záveru 50. rokov. V závere 70. rokov sa stal členom orchestra Groš divadla Semafor. Zomrel 31. augusta 2007 v Prahe vo veku 67 rokov.

1941 – narodil sa Lamont Dozier (Detroit, Michigan, USA), skladateľ a producent. Keď vznikla v Detroite nahrávacia spoločnosť Motown Records, ktorá združovala umelcov tmavej pleti, stal sa jej producentom. Celkom štrnásť piesní s jeho autorským vkladom sa dostalo an prvé miesto rebríčka prestížneho hudobného časopisu Billboard. Zároveň bol v tejto firme členom autorskej trojice Brian Holland, Lamont Dozier a Edward Holland. Zložili prakticky všetky hity dámskej skupiny Supremes v 60. rokoch, rovnako vokálnej skupiny Fou Tops,  ako aj pre ďalších interpretov, medzi nimi bol aj Marvin Gay či skupina Martha & Vandellas. V roku 1990 uviedli túto trojicu do Rock and rollovej siene slávy.

1942 – narodil sa John Rostill (Birmingham, UK), basový gitarista, od októbra 1963 člen známej skupiny Shadows. Začínali v septembri 1957 pod názvom Drifters, v júli 1958 si zmenili názov na Shadows, pretože v Spojených štátoch už pod názvom Drifters účinkovala vokálna skupina. Úspechy získali spolu so spevákom Cliffom Richardom ako sprievodná skupina aj ako samostatná inštrumentálna formácia. V auguste 1960 viedli prvýkrát anglickú hitparádu s orchestrálkou Apache. Ich debutová LP platňa The Shadows viedla v októbri 1961 rebríček albumov, celé 60. roky boli pre Shadows veľmi úspešné. V anglickej hitparáde mali od júla 1960 do apríla 1967 celkom 25 skladieb, z nich päť bolo na prvej pozícii, okrem Apache aj Kon-Tiki, Wonderful Land, Dance On a Foot Tapper. To sa pred nimi a ani po nich nepodarilo žiadnej inej orchestrálnej kapele. Skladba Peace Pipe bola dlhé roky zvučkou snehových správ. Ich tvorbu dokumentuje dnes viac ako 40 vydaných albumov a kompilácií. John Rostill zomrel tragicky 26. novembra 1973 v domácom štúdiu po zásahu elektrickým prúdom z poškodenej zvukovej aparatúry pre gitaru.

1942 – narodil sa Eddie Levert (Bessemer, Alabama, USA), člen americkej soulovo-funkovej vokálnej skupiny O’Jays. Táto formácia vznikla v Cantone, štát Ohio v roku 1958. V roku 1961 nahrali prvé skladby, v septembri 1963 sa do rebríčka dostala ich prvá pieseň. V novembri 1965 vydali prvú LP platňu Comin‘ Through. Úspešné pre skupinu boli hlavne 70. roky, v marci 1973 viedli hitparádu so skladbou Love Train. Ich tvorbu dokumentuje dnes päť desiatok vydaných albumov a kompilácií, úspešné boli Family Reunion v roku 1975 a So Full Of Love z roku 1978, oba sa dostali do prvej desiatky. V roku 2004 ich uviedli do Siene slávy vokálnych skupín a v roku 2005 do Rock and rollovej siene slávy.

1954 – narodil sa Garry Roberts (Írsko), gitarista skupiny Boomtown Rats. Túto formáciu novej vlny založil v írskom Dubline v roku 1975 spevák Bob Geldof. V septembri 1977 mali v singlovej hitparáde prvú skladbu Looking After Number One. Zároveň v septembri 1977 vydali aj debutový album Boomtown Rats. Hitmi boli ich skladby Rap Trap v októbri 1978 a I Don’t Like Mondays v júli 1979, obe sa dostali na prvú pozíciu hitparády. V singlovom TOP 40 rebríčku mali dvanásť skladieb. Rozišli sa v roku 1985. Dôvodom bolo to, že Bob Geldof sa v tej dobe už plne venoval humanitárnym akciám, bolo medzi nimi nahranie singlu Do They Know It’s Christmas?, projekt USA For Africa, koncert We Are The World. Vydali šesť štúdiových albumov, k diskografii patrí aj sedem kompilačných albumov. V roku 2013 sa vrátili na koncertné pódiá.

1953 – narodil sa Ian Mosley (Londýn), hráč na bicích nástrojoch skupiny Marillion. Táto formácia vznikla v decembri 1978 v Aylesbury, jej lídrom bol spevák Fish. V januári 1982 mali koncertnú premiéru v londýnskom hudobnom klube Marquee. V júni 1983 mali v hitparáde prvú úspešnú skladbu Garden Party. V roku 1983 vydali aj prvý album Script For A Jester’s Tear. V anglickej TOP 40 hitparáde mali 24 skladieb. Najúspešnejšou z nich bola v máji 1985 Kayleigh, ktorá sa dostala na 2. miesto. Na svojom konte majú 18 štúdiových albumov, najnovším je FEAR (Fuck Everyone and Run) zo septembra 2016, pred ním to bol Sounds That Can’t Be Made zo septembra 2012. Najúspešnejším z nich bol tretí s názvom Misplaced Childhood z júna 1985, ktorý sa v rebríčku dostal na prvé miesto.

1957 – narodil sa Martin Němec (Praha), spevák, skladateľ, textár, líder rockovej skupiny Precedens. Vyštudoval Akadémiu výtvarných umení v Prahe, v hudbe je samoukom. Začínal v roku 1974 v kultovej kapele Duševní hrob, táto však verejne nevystupovala, vydali iba päť audiokaziet. V roku 1981 založil skupinu Precedens, pre ktorú bol jediným autorom hudby a od roku 1986 aj textárom. Zložil a otextoval všetky skladby na ich prvý album Doba ledová, ktorý so skupinou nahrala Bara Basiková. V roku 1990 zložil a otextoval skladbu Tajemství, s ktorou vyhrala Bara Basiková 25. ročník Bratislavskej lýry. Po odchode Basikovej prišiel do skupiny v roku 1997 spevák Petr Kolář. V roku 2005 sa Basiková k skupine vrátila a naspievala album Aurora. V decembri 2012 vyšla kompilácia Precedens 30 let a v novembri 2013 album Co nám zbejvá (Komplet 1982 – 1984). Martin Němec sa okrem skupiny venuje aj ďalšej hudobnej tvorbe, zložil hudbu k viacerým divadelným a televíznym inscenáciám. Je zároveň aj aktívnym výtvarníkom. Martin založil aj hudobnú formáciu Lily Marlene, s ňou vydal v júni 2014 album Vrány a havrani.

1971 – narodil sa 2Pac (vlastným menom Tupac Amaru Shakur, Harlem, New York City), známy americký rapper. V novembri 1991 vydal prvý album 2Pacalypse Now. Do svojej tragickej smrti vydal šesť štúdiových albumov. Do TOP 10 rebríčka amerického hudobného časopisu Billboard sa dostalo 19 jeho skladieb, osem z nich po jeho smrti. Zomrel 13. septembra 1996 vo veku 25 rokov v Las Vegas, šesť dní predtým sa postrelil, na následky tejto strelnej rany aj zomrel. Po jeho smrti vyšlo osem kompilačných albumov.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 17. júla. Tento deň je pamätným dňom Výročia deklarácie o zvrchovanosti SR. Meniny má Bohuslav.
  • 17.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 18. júla 2024
Meniny má Kamila, zajtra Dušana