Vzácne diela Ctibora Krčmára vystavujú v Starej lekárni

V štvrtkový slnečný podvečer 30. mája sa v priestoroch Starej lekárne na Winterovej ulici v Piešťanoch konala vernisáž významného slovenského maliara Ctibora Krčmára, ktorý väčšinu svojho života až do smrti v roku 1990 žil a tvoril v Piešťanoch.

Výstavu obrazov Ctibora Krčmára si môžete pozrieť do 30. júna. (Autor: dan)

Kurátor výstavy Martin Valo prítomných previedol životom a tvorbou maliara. Ctibor Krčmár po skončení Akadémie výtvarných umení v Prahe žil a tvoril v Piešťanoch. Témy jeho impresionistických diel čerpal z prostredia okolo seba, z Piešťan či rodných Kysúc, a veľkou múzou mu bol tiež motív ženy. V jeho tvorbe nájdeme i veľké množstvo krajiniek a zátiší. Umelecké uplatnenie nachádzal v grafikách, maľbách, ale aj v modelovaní.

Riaditeľ Balneologického múzea Imricha Wintera, Vladimír Krupa, potom prítomným osvetlil cestu malieb piešťanského velikána do majetku múzea. Po nástupe do funkcie riaditeľa múzea bolo jeho snažením zhromaždiť i diela piešťanských umelcov do zbierok na domovskej pôde, jednou bola zbierka Ctibora Krčmára. Múzeu sa v roku 2002 podarilo získať veľký súbor maliarových diel prevodom z Galérie Jána Koniarka v Trnave. Ďalšie diela, štúdie, linoryty a kresby z jeho bratislavských aj pražských štúdií venovala múzeu maliarova sestra Helena Hrubcová.

Mestské kultúrne stredisko v spolupráci s Balneologickým múzeom tak mohlo zorganizovať spomienkovú výstavu na maliarskeho génia, ktorá aj vďaka jeho dielam z počiatkov kariéry dýcha celoživotným odkazom.

0 Shares

Najnovšie správy

Obchodný reťazec Hornbach plánuje postaviť ďalšiu predajňu pre domácich majstrov, záhradkárov a stavebníkov v Trnave. Stáť má v obchodnej zóne…
  • 16.06.2024, 00:01
  • Kraj / Spravodajstvo
Pred 85 rokmi, presne 7. júna 1939, odletelo z piešťanského letiska osem príslušníkov 3. leteckého pluku Milana Rastislava Štefánika s…
  • 16.06.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je pondelok 17. júna. Tento deň je Svetovým dňom boja proti rozširovaniu púští a sucha. Meniny má Adolf.
  • 17.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 16. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom afrického dieťaťa. Meniny má Blanka, Bianka.
  • 16.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 17. júna 2024
Meniny má Adolf, zajtra Vratislav