Dobré ráno, Piešťany!

  • Dobré ráno, Piešťany!
  • 4. júna 2024, 00:01

Dnes je utorok 4. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom nevinných detských obetí agresie. Meniny má Lenka.

(Autor: Zdenko Michalov)

Ženské meno Lenka je pomerne obľúbené. Je odvodené od skrátenej formy mena Helena, ktorého význam je „svetlo“, alebo z mena Magdaléna, ktorého význam je „pochádzajúca z palestínskeho mesta Magdaly“. Lenky majú sklon k pohodlnosti, majú tendenciu odkladať veľa záležitostí a povinností na zajtra. A tak aj študujú. Ak sa im štúdium zapáči, je to preto, lebo profesor má romantické oči. Zameriavajú sa skôr na klasické predmety.

Ich inteligencia je syntetická, chápu všetko globálne a neobťažujú sa podrobnosťami. Ak niečo nepochopia, pustia to z hlavy. Nemožno povedať, že by mali pevnú vôľu. Lenky však vedia, čo chcú a aj to šikovne dosiahnu. Chcú viesť ľahký a nezávislý život. Životná sila týchto žien nie je celkom uspokojivá. Mali by si dávať pozor hlavne na obličky a chrbticu. Ich obľúbené farby sú červená, modrá a sivá. Ochranné rastliny podbeľ, kôpor a levanduľa, ochranné kamene tigrie oko a topás.

Známe osobnosti s menom Lenka

Lenka Čviriková Hriadeľová – moderátorka, 

Lenka Filipová – česká folková speváčka

V psom kalendári oslavuje meniny Aban, Baška, Lara, René, Tin.

Hudobný kalendár

1940 – narodil sa Cliff Bennett (Slough, Berkshire, UK), sólový spevák skupiny Rebel Rousers. Túto formáciu založil práve spevák Cliff Bennett v roku 1959. Populárni boli v polovici 60. rokov, v singlovom rebríčku mali tri skladby, hitmi boli ich piesne One Way Love v októbri 1964 a Got To Get You Into My Life v auguste 1966. Tú prevzali od skupiny Beatles z ich siedmeho albumu Revolver, ktorý vyšiel 5. augusta 1966. Zároveň v roku 1966 vydali LP platňu Drivin‘ Me Wild, tá sa však dostala iba do tretej desiatky rebríčka. Neskôr si zmenili názov na Cliff Bennett & The Rebel Rousers.

1944 – narodila sa Michelle Phillips (rodená Holly Michelle Gilliam, Long Beach, California, USA), členka skupiny Mamas & Papas a od roku 1962 aj manželka lídra skupiny Johna Phillipsa. Začiatky tejto úspešnej formácie siahajú do roku 1964, v meste St. Thomas na Panenských ostrovoch vznikla trojčlenná formácia The New Journeymen, ktorú založil práve John Phillips. V januári 1965 sa sťahujú do Kalifornie a pridáva sa k nim bývalá čašníčka Cass Elliotová. Vo februári 1966 mali v rebríčku prvý hit, skladbu California Dreamin. V máji 1966 viedli prvýkrát americkú hitparádu so skladbou Monday, Monday, za ktorú získali zlatú platňu za milión predaných singlov. V marci 1966 vydali prvú LP platňu If You Can Believe Your Eyes And Ears. Bola úspešná a dostala sa na prvé miesto v rebríčku albumov. Rozišli sa v lete roku 1968. V singlovej hitparáde mali 11 skladieb, hitmi boli aj piesne Dedicated To The One I Love a Creeque Alley. Vydali päť štúdiových albumov. Vo februári 1977 vydala sólový album Victim of Romance.https://www.youtube.com/watch?v=4M7gKZqgHn4

1945 – narodil sa Gordon Waller (Braemar, Škótsko), spevák, skladateľ a gitarista, spolu s Petrom Asherom člen dua Peter & Gordon. Poznali sa už zo školy, dvojicu vytvorili v závere roka 1963. Svoju spevácku dráhu začali v januári 1964 v londýnskom klube Pickwick. Už v marci 1964 viedli anglickú hitparádu so skladbou A World Without Love. Zložil ju pre nich Paul McCartney, ktorý v tej dobe chodil s herečkou Jane Asherovou, sestrou Petra Ashera. Paul im zložil aj úspešné piesne Nobody I Know a Woman. Populárni boli v polovici 60. rokov, rozišli sa v septembri 1968. V singlovej hitparáde mali sedem skladieb. Vydali jedenásť albumov a sedemnásť singlov.  Gordon Waller zomrel 17. júla 2009 vo veku 64 rokov v americkom Norwichi, štát Connecticut.

1949 – narodil sa Otakar Petřina (Malé Žernoseky pri Lovosiciach), gitarista a skladateľ. Začínal ako desaťročný na Ľudovej škole umenia hrou na klavíri. Ten ho nebavil, tak po roku ho vymenil za gitaru. Vyštudoval konzervatórium, štúdium ukončil v roku 1970. Už počas štúdia hral v amatérskej skupine Rhythm And Blues. Jeho spolužiakom bol bubeník Petr Hejduk, a ten ho dotiahol na post gitaristu v sprievodnej skupine divadla Rokoko. Sprevádzali vtedajšie hviezdy Rokoka Martu Kubišovú, Helenu Vondráčkovú a Václava Neckářa. V roku 1969 sa skupina zmenila na orchester Golden Kids. Po úradnom rozpustení Golden Kids viedol od roku 1971 Neckářovu sprievodnú skupinu Bacily. Presadil sa aj ako autor piesní, pre Václava Neckářa zložil skladby Potulný hráč a Tvým dlouhým vlasům, s ktorou v roku 1981 vyhrali Bratislavskú lýru. V období rokov 1975 až 1987 sa venoval hlavne štúdiovej a skladateľskej práci, v roku 1982 zložil hudbu k filmu Smrt talentovaného ševce. V roku 1987 sa k Bacilom vrátil. Vydal sólové albumy Super-robot (1978) a Pečeť (1983). Jeho syn Otakar junior (nar. 1985) sa pod menom Marpo venuje hip-hopu, v súčasnosti je bubeníkom skupiny Chinaski. Zomrel 11. júla 2015 vo veku 66 rokov.

1953 – narodil sa Jimmy McCulloch (Glasgow, Škótsko), rockový gitarista, člen skupiny Wings. Svoju muzikantskú dráhu začínal v glasgowskej psychedelickej skupine One In A Million. Potom to bola skupina Thunderclap Newman, ktorá sa presadila s hitom Something In The Air a treťou formácia Stone The Crows, v ktorej hral od roku 1969. V začiatku 70. rokov spolupracoval s Johnom Entwistlom zo skupiny Who a Petrom Framptonom na ich sólových skladbách. V období od mája 1974 do novembra  1977 bol sólovým gitaristom skupiny Wings Paula McCartneyho. V decembri 1977 nastúpil do obnovenej skupiny Small Faces. Jeho poslednou skupinou boli The Dukes. Zomrel v Londýne 27. septembra 1979 vo veku 26 rokov, príčinou bolo predávkovanie drogami.

1955 – narodil sa Marián Kochanský (Partizánske), spevák, skladateľ a hráč na akordeóne. Na ten hral od detstva, vyštudoval Vysokú školu ekonomickú v Bratislave. Pracoval v podniku Zdroj, bol riaditeľom domova dôchodcov. V roku 1982 založil skupinu Lojzo. V roku 1985 vydali debutový album Lojzo, na ktorom boli známe piesne Na centrálnom trhovisku, Učiteľka chémie, My nie sme Taliani či Anča si drahá ako Volvo. V roku 1987 vydali druhý album My nič, my muzikanti a v roku 1989 tretí Ticho po plešine. V roku 1991 vychádza album Lojzo IV a v roku 1996 album Laz Vegaz. Kochanský bol autorom väčšiny hitov tejto kapely, ku ktorým patrila aj spoločná skladba s Mirom Žbirkom Každý deň budú vraj Vianoce či spoločná skladba so skupinou Elán Že mi je ľúto. V roku 2005 vyšla hitová kompilácia s názvom Lojzo Gold. Marián Kochanský zomrel 28. apríla 2006 vo veku 50 rokov v Bratislave.https://www.youtube.com/embed/ejyA22n-_mc?feature=oembed

1994 – zomrel Derek Leckenby (14. mája 1943, Leeds), sólový gitarista anglickej skupiny Herman’s Hermits. Táto formácia vznikla v roku 1963 v Manchestri. Patrila medzi popredné anglické kapely 60. rokov, bola rovnako populárna v Anglicku aj v Spojených štátoch. V singlovej hitparáde mali osemnásť piesní, vydali sedem albumov a kompilácií. Derek Leckenby zomrel 4. júna 1994 vo veku 51 rokov (rakovina) v anglickom Manchestri.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 20. júna. Tento deň je Svetovým dňom utečencov. V Dubovanoch sa v roku 1937 narodil výtvarník a…
  • 20.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 21. júna. Tento deň je Dňom kvetov, Svetovým dňom hudby a Medzinárodným dňom skejtovania. Meniny má Alojz.
  • 21.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 21. júna 2024
Meniny má Alojz, zajtra Paulína