Výstava diel Alfonsa Muchu v kúpeľoch predstavuje maliara ako geniálneho fotografa

  • Kultúra a spoločnosť
  • 21. mája 2024, 00:01

Nadácia Mucha pripravila na rok 2024 šesťdielnu výstavu s názvom Mucha a fotografia: Osobná vízia, ktorá je treťou časťou projektu Muchova cesta. Jeho súčasťou sú aj Piešťany. Slovenskú časť výstavy otvorili v sobotu 11. mája slávnostnou vernisážou na Kúpeľnom ostrove, ktorý Alfons Mucha rád a často navštevoval. Jeho diela môžu milovníci umenia obdivovať do 31. októbra.

V Piešťanoch nechýbal vnuk Alfonsa Muchu, John Mucha (vľavo), kurátorka výstavy Tomoko Sato ani pravnuk svetoznámeho maliara Marcus Mucha. (Autor: KOCR Trnavský kraj)

Piešťanské kúpele sa v roku 2023 stali prvým miestom mimo územia Českej republiky, ktoré sa pripojilo k projektu Muchova cesta. Prvá výstava mala obrovský úspech, videlo ju 30-tisíc ľudí. Tento rok predstavuje Nadácia Mucha svetoznámeho umelca ako geniálneho fotografa. Šesťdielna výstava približne 120 fotografických diel Alfonsa Muchu, ale aj ikonických plagátov, kresieb, štúdií, osobných predmetov, sôch a obrazov z rodinnej zbierky bude prístupná na piatich miestach v Českej republike (Ivančice, Moravský Krumlov, Hrušovany nad Jevišovkou, Doubravice nad Svitavou, zámok Zbiroh) a jednom na Slovensku (Piešťany).

„Ako ukázala predchádzajúca séria výstav Nadčasový Mucha: Prepojenie sveta (2022) a Alfons Mucha: Kvetinové svety (2023), Mucha bol popredným predstaviteľom secesie, známym najmä vďaka svojim plagátom a širokej škále dekoratívnych diel, ktoré vytvoril v Paríži koncom 19. storočia. Menej známe je však to, že Mucha sa začal venovať fotografovaniu dávno predtým, ako sa preslávil vo francúzskom hlavnom meste, a táto vášeň ho sprevádzala aj v záverečnej fáze jeho umeleckej kariéry v 30. rokoch 20. storočia,“ uviedla kurátorka výstavy Tomoko Sato.

Muchova nadácia dnes uchováva približne 2500 jeho fotografií. Zachovali sa ako dobové tlače alebo negatívy na sklených platniach/celuloide a pokrývajú mimoriadne širokú škálu tém: nielen ateliérové modely, snímky jeho rodiny a priateľov, portréty, krajinky, prírodné a architektonické štúdie, ale aj dokumentárne a inscenované fotografie (mise-en-scène).

Na piešťanskej časti výstavy Mucha a fotografia: Osobná vízia sa podieľalo aj Balneologické múzeum Imricha Wintera s exponátmi zo svojej zbierky, ktoré mapujú vzťah Alfonsa Muchu a jeho rodiny k Piešťanom.

„Alfons Mucha trávil na Kúpeľnom ostrove príjemné chvíle aj so svojimi blízkymi. Som rád, že v tejto tradícii pokračujú i jeho vnuk John Mucha a pravnuk Marcus Mucha. Domácim i zahraničným návštevníkom piešťanských kúpeľov ponúkajú možnosť obdivovať jedinečné diela priamo v srdci Kúpeľného ostrova, neďaleko hotela Thermia Palace, pre ktorý tento umelec vytvoril svoje jediné dielo so slovenským motívom Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia,“ dodal Peter Bednarčík, generálny riaditeľ Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany.

„Výstavy na Morave majú pre mňa osobitný význam a Muchova cesta, ktorá spája miesta, kde Alfons pôsobil, je pre mňa osobne veľmi dôležitá. Nesmierne ma teší veľký záujem o Muchovu cestu a veľmi milo nás prekvapila vysoká návštevnosť v Piešťanoch, prvej zahraničnej zastávke Muchovej cesty,“ uviedol John Mucha.

Ako každý rok aj teraz sú pre deti a študentov pripravené maľovanky a zábavnou formou pripravený príbeh Alfonsa Muchu. Učitelia budú mať k dispozícii pedagogické materiály. „Predstaviť Alfonsa Muchu deťom a mladým ľuďom je pre nás mimoriadne dôležité. Prostredníctvom jeho úspešného príbehu sa snažíme sprostredkovať myšlienku, že ak máte sen, cieľ, vášeň a tvrdo na nich pracujete, uspejete. Tak ako chudobný chlapec z južnej Moravy,“ doplnil výkonný riaditeľ nadácie Marcus Mucha.

Vlani si výstavu z cyklu Muchova stopa nenechalo ujsť 70-tisíc návštevníkov v Českej republike a 30-tisíc návštevníkov na Slovensku.

zdroj: KOCR Trnavský kraj

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 13. júna. V roku 1934 sa vo Veľkých Kostoľanoch narodil spisovateľ Jozef Pavlovič. Meniny má Anton.
  • 13.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 12. júna. Tento deň je Svetovým dňom proti detskej práci. V roku 1935 sa v Piešťanoch narodil…
  • 12.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 13. júna 2024
Meniny má Anton, zajtra Vasil