Tohtoročné požehnanie liečivých prameňov sa uskutočnilo už 1. mája

Na Kúpeľnom ostrove v stredu 1. mája arcibiskup Trnavskej arcidiecézy Ján Orosch požehnal piešťanské termálne pramene. Slávnosť sa konala pri studni Adam Trajan, pomenovanej po kňazovi, ktorý už v 17. storočí chápal význam termálnych prameňov a napísal o nich oslavnú ódu. Svätenie prameňov je tradícia, ktorou sa začína kúpeľná sezóna v Piešťanoch už 89 rokov.

Spoločná fotografia oficiálnych hostí svätenia liečivých prameňov pri studni Adam Trajan. Uprostred generálny riaditeľ kúpeľov Peter Bednarčík a arcibiskup Trnavskej arcidiecézy Ján Orosch. Slávnostného ceremoniálu sa zúčastnila i vnučka Imricha Wintera, Kristína Stankovská (štvrtá zľava), a pravnučka Ľudovíta Wintera, Katarína Fratríková (piata zľava). (Autor: pror)

Na požehnaní prameňov sa zúčastnili zástupcovia Trnavského samosprávneho kraja i kúpeľní hostia. Arcibiskup vo svojom príhovore zhromaždeniu zdôraznil, že požehnáva vody, ktoré dodávajú fyzickú aj duchovnú silu. Generálny riaditeľ kúpeľov Peter Bednarčík pripomenul, že svätenie prameňov je tradícia, ktorou sa začína kúpeľná sezóna v Piešťanoch už 89 rokov.

„Surge et ambula (Vstaň a choď)“ – tak znie nápis na Kolonádovom moste. Tieto výstižné slová odkazujú na ohromnú silu liečivých prírodných zdrojov, ktoré každoročne prinavrátia telesné zdravie a duševný pokoj tisíckam kúpeľných hostí.

Liečivú silu piešťanských prírodných zdrojov oslávil vo svojom diele aj majster secesie, maliar Alfons Mucha, ktorý z vďaky za vyliečenie dcéry daroval kúpeľom obraz s názvom Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia.

Už v roku 1935 sa ulice Piešťan zaplnili ľuďmi vítajúcimi parížskeho arcibiskupa a kardinála Jeana Verdiera, ktorý prišiel do Piešťan posvätiť liečivé pramene. Procesia sa vtedy presunula od hotela Thermia Palace k termálnemu prameňu, kde pravdepodobne odzneli slová oslavnej básne zo 17. storočia s názvom Najuzdravujúcejšie piešťanské kúpele. Jej autorom bol farár z Drahoviec, Adam Trajan, ktorého meno nesie najsilnejší a najstarší z liečivých prameňov na Kúpeľnom ostrove.

Posvätenie prameňov založené Winterovcami, rodinou, ktorá je neodmysliteľne spätá so všestranným rozvojom piešťanských kúpeľov, sa konalo aj po druhej svetovej vojne. Slávnostné svätenie zorganizovalo riaditeľstvo kúpeľov 1. júna 1947 a po svätej omši ho vykonal generálny vikár Dr. Ambróz Lazík. V roku 1948 sa kúpeľná sezóna začala svätením prameňov, ktoré 6. júna vykonal pražský arcibiskup Dr. Jozef Beran.

Na tohtoročnom požehnaní liečivých prameňov sa zúčastnil arcibiskup Trnavskej arcidiecézy Ján Orosch, trnavský župan Jozef Viskupič, generálny riaditeľ kúpeľov Peter Bednarčík, vnučka Imricha Wintera, Kristína Stankovská, pravnučka Ľudovíta Wintera, Katarína Fratríková, a ďalší významní predstavitelia svetského, ale aj cirkevného života.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 19. mája. Tento deň je Svetovým dňom hepatitídy. Meniny má Gertrúda.
  • 19.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je utorok 21. mája. Tento deň je Svetovým dňom kultúrnej rozmanitosti pre dialóg a rozvoj. Meniny má Zina.
  • 21.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 20. mája. Tento deň Medzinárodným dňom klinických experimentov, Medzinárodným dňom stepu a Svetovým dňom masmédií. Meniny má…
  • 20.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 21. mája 2024
Meniny má Zina, zajtra Júlia, Juliána