Splavovanie riek začína sezónu 1. mája s Vesnou na vodu

  • Tip na výlet
  • 30. apríla 2024, 00:01

S Vesnou na vodu sa už tretí raz vyberú milovníci splavov, aby na štyroch tokoch Trnavského kraja otvorili vodácku sezónu. Výlety po vodnej hladine si v deň štátneho sviatku – v stredu 1. mája – môžu užiť i ľudia, ktorí nikdy predtým rieku nesplavovali. Podujatie je vhodné aj pre rodiny s deťmi.

(Autor: KOCR Trnavský kraj zážitkov)

Rozmanitosť prírodného a kultúrneho dedičstva prezentuje Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Trnavský kraj zážitkov prostredníctvom splavov, ktoré sú medzi domácimi i zahraničnými návštevníkmi čoraz obľúbenejšie. Tunajšie rieky nelákajú na adrenalínové nebezpečenstvá, ide o prevažne pokojné toky, ktoré bez problémov splavia aj úplní začiatočníci. 

„Na stredu 1. mája sme pripravili vodácke výlety po Malom Dunaji, Dunajských ramenách a Váhu. Prvýkrát sa s Vesnou stretneme aj na Baťovom kanáli, kde v tento deň tradične otvárajú vodácku sezónu,” približuje Petra Hencelová z KOCR Trnavský kraj zážitkov.

Na Váhu splavia účastníci podujatia S Vesnou na vodu úsek Sokolovce – Hlohovec, kde má najdlhšia slovenská rieka svoju pôvodnú, blúdivú podobu. Nemenej zaujímavý je splav poslednej vnútrozemskej delty Dunaja – výletníci sa presvedčia, že Dunajské ramená sú na jar plné života. Pozoruhodný je aj Malý Dunaj, na ktorom bude Vesna splavovať úsek od vodného mlyna Tomášikovo po obec Jahodná. Na Baťovom kanáli si v jeho jedinom slovenskom prístave záujemcovia môžu v predstihu prenajať motorové člny alebo sa po ňom odviesť zo Skalice v sprievode miestneho lodivoda.

„Výhodou je, že účastníci nemusia mať žiadne špeciálne vybavenie ani skúsenosti so splavovaním. O všetko sa postarajú odborníci – lokálni splavovatelia, s ktorými na podujatí S Vesnou na vodu spolupracujeme. Stačí si zabaliť dobrú náladu, niečo pod zub a mať chuť objavovať vodné toky kraja,” dodáva Hencelová. 

KOCR Trnavský kraj zážitkov týmto podujatím upriamuje pozornosť na rozmanité možnosti trávenia voľného času spojené s pobytom pri vodných tokoch. Sezóna splavov trvá od jari do neskorej jesene. Rastúcu popularitu výletov po riekach potvrdzujú miestni splavovatelia, ale aj počet účastníkov podujatia S Vesnou na vodu. V roku 2023 ich bolo na troch riekach dohromady takmer 200 a všetky miesta v raftoch, člnoch a katamaránoch boli obsadené. 

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 17. mája. Tento deň je Svetovým dňom hypertenzie a Svetovým dňom telekomunikácií. Meniny má Gizela, Aneta.
  • 17.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 18. mája 2024
Meniny má Viola, zajtra Gertrúda