Medailová žatva masters plavcov

• Plávanie / Šport
  • 24. apríla 2024, 00:01

Slovenskí veteránski plavci sa už tradične počas prvého aprílového víkendu stretávajú na medzinárodných majstrovstvách SR v plávaní masters. Tento rok toto podujatie v 50-metrovom bazéne mestskej krytej plavárne usporiadal Plavecký seniorský klub Žilina a zúčastnili sa pretekári z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rakúska, Ukrajiny a z 39 slovenských klubov. V konkurencii 227 pretekárov sa desať masters plavcov Športového plaveckého klubu Kúpele Piešťany umiestnilo ako najlepší slovenský klub.

Výprava plaveckých veteránov z ŠPK Kúpele Piešťany sa dokázala v silnej konkurencii medailovo presadiť. (Autor: archív autora)

Martin Bábsky na 50 a 100 m voľný spôsob obsadil striebornú priečku, pričom na 100 m trati v kategórii Open skončil štvrtý. Disciplínu 200 m voľný spôsob vyhral a v kategórii Open bol tretí. Jurajovi Horilovi na prsiarskych tratiach 50 a 100 m umiestnenia na medailových pozíciách tesne unikli, ale za 200 m prsia si odniesol striebornú medailu vo svojej vekovej kategórii. Karol Kantek si vyplával zlato na 50 m voľný spôsob a 50 m prsia, kde tiež vylepšil slovenský rekord masters. Na 50 m znak sa umiestnil na druhej priečke a zároveň bol štvrtý v kategórii Open.

Michaela Kičin sa zamerala na dlhé trate. Na 800 m voľný spôsob obsadila tretiu priečku a na 400 m voľný spôsob sa stala majsterkou Slovenska a súčasne v kategórii Open získala bronzovú medailu. Anna Kičinová na prsiarskych tratiach 50 a 100 m vylepšila hodnoty slovenských rekordov masters a v najdlhšej prsiarskej disciplíne na 200 m skompletizovala trojicu zlatých medailí. V kategórii Open na 100 m prsia skončila na štvrtom a na 200 m prsia na treťom mieste. Na 50 a 100 m motýlik si vyplávala strieborné medaily, pričom na dlhšej trati vylepšila vlastný rekord SR masters.

Zuzana Matúšová na 50 m voľný spôsob získala striebornú medailu, rovnako aj na 50 m motýlik a 50 m prsia vo svojej vekovej kategórii, kde tiež opravila vlastný slovenský rekord masters. Na trati 100 m prsia skončila na treťom mieste a majsterkou Slovenska sa stala na 200 m polohové preteky. Zo Žiliny si odniesla tri veľké bronzové medaily v kategórii Open za 50 m prsia, 50 m motýlik a 200 m polohové preteky. Tomáš Mlčúch štartoval na 50 m voľný spôsob, kde mu patrilo piate miesto, a na 50 m motýlik získal bronz.

Miroslava Samuhelová na 50 m voľný spôsob obsadila piate miesto, na 50 m prsia, 50 m motýlik a 200 m polohové preteky sa umiestnila na tretej priečke. Na 100 m prsia získala striebornú medailu. Pavel Škodný sa stal majstrom SR na 100 a 200 m znak, 200 a 400 m polohové preteky vo svojej vekovej kategórii. V kategórii Open získal zlato za 400 m polohové preteky, striebro za 200 m znak, bronz za kratšiu polohovku a štvrtý bol na 100 m znak.

Michaela Vavrová si zvolila z Piešťancov najviac štartov. Na 400 m voľný spôsob, 50, 100 a 200 m znak a 200 m prsia obsadila najvyššiu priečku vo svojej vekovej kategórii, na 50 m prsia bola druhá a na 200 m voľný spôsob tretia.

Piešťanskí plavci zostavili aj úspešné štafety. Ženy v zložení Kičin, Kičinová, Matúšová a Samuhelová na 4×50 m polohové preteky a Kičin, Vavrová, Samuhelová, Matúšová na 4×50 m voľný spôsob sa postavili na najvyšší stupienok a stali majsterkami Slovenska. Mužská štafeta Škodný, Horil, Bábsky a Kantek na 4×50 m polohové preteky získala strieborné medaily. Štafeta mix v zložení Vavrová, Horil, Matúšová a Bábsky na 4×50 m polohové preteky doplávala druhá a mix štafete Bábsky, Matúšová, Samuhelová, Škodný na 4×50 m voľný spôsob patrilo tretie miesto.