Ian McEwan, napísal skvelý román V orechovej škrupinke

  • Knihy
  • 15. apríla 2024, 17:14

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

(Autor: Martinus)

Ian McEwan, jeden z najvýraznejších súčasných britských prozaikov, napísal skvelý román V orechovej škrupinke, u nás vyšiel vo vynikajúcom preklade Kataríny Juskovej.

„Božemôj, aj keby ma zatvorili do orechovej škrupiny, bol by som schopný sa cítiť pánom vesmíru. Len keby ma nemorili tie zlé sny!“ – citát zo Shakespearovho Hamleta – je mottom ku knihe, ktorá jedinečným a netradičným spôsobom narába s hamletovským motívom. Ľúbostný trojuholník – neverná manželka, manžel a jeho brat, jej milenec – a k tomu plod v tele matky tesne pred pôrodom ako rozprávač príbehu o zrade a pomste. Brilantný text, silný príbeh, strhujúce rozprávačské tempo, detektívna zápletka, neuveriteľne pestrý jazyk a vybrúsený štýl, politické, spoločenské aj umelecké komentáre. Tragické, komické, absurdné, nadčasové. Výnimočná kniha.

Ivana Papcunová

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 17. mája. Tento deň je Svetovým dňom hypertenzie a Svetovým dňom telekomunikácií. Meniny má Gizela, Aneta.
  • 17.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 18. mája 2024
Meniny má Viola, zajtra Gertrúda