V Krakovanoch krížovú cestu postavili za štyridsať dní
Na Veľký piatok, 29. marca o 10.00 h, sa zišli veriaci z Krakovian a okolia, aby sa pri Kaplnke Najsvätejšej Krvi Ježiša Krista zúčastnili posviacky krížovej cesty, ktorú nadšenci postavili za 40 dní.
Kaplnka alebo „kaplónka“, ako jej ľudia hovoria, sa nachádza v chotári obce Krakovany len pár desiatok metrov od katastrálnej hranice s mestom Vrbové. Postavená bola v roku 1780, v jej interiéri je umiestnené súsošie predstavujúce Kristovu modlitbu a úzkosť v Getsemanskej záhrade. Počas rokov bola silne poškodená zubom času a nezáujmom ľudí. Až pred desiatimi rokmi sa začalo s jej rekonštrukciou a vlani na sviatok Božieho Tela bola dokončená a slávnostne posvätená. Stala sa dôstojným miestom ako spomienka na našich predkov, miestom, kde si môže človek oddýchnuť a priblížiť sa k Bohu.
Zanietení veriaci z Krakovian však mali v úmysle ďalej zveľaďovať areál, aby toto miesto bolo skutočnou oázou pokoja a útechy. Jozef Sedlák, obetavý organizátor, s úctou spomína na rehoľnú sestru Siardu z kláštora vo Vrbovom, ktorá mu poradila, aby na tomto mieste vybudovali krížovú cestu. Inšpiráciu našiel pri návšteve Miléniového kríža na Záhorí a hneď s ostatnými nadšencami začali s prípravami. Mnoho materiálu a prác vykonali svojpomocne, na odborné práce dodávateľských firiem sa vykonávali zbierky, aby všetko bolo urobené dobre a z kvalitných materiálov.
Nastal 14. február – Popolcová streda, začiatok pôstu – a Krakovanci začali s výstavbou krížovej cesty. Za 40 dní na Zelený štvrtok dielo dokončili. V rozhodujúcich chvíľach, keď osádzali a betónovali kríže, pomáhali štyri generácie. Najmladší staviteľ mal sedem a najstarší 79 rokov. Na kríže upevnili nafotené a zdigitalizované obrázky z krížovej cesty vo farskom Kostole sv. Mikuláša v Krakovanoch, ktorý je tu takto sprítomnený. Vysadili živý plot, lipy a platany, inštalovali solárne osvetlenie priestoru a krížov. Pri osadení centrálneho kríža z lipového dreva a s korpusom Ježiša Krista museli bojovať so silným nárazovým vetrom, ktorý v tom čase sužoval všetkých účastníkov výstavby diela. Konečné upratanie a očistenie areálu si vzali na starosť dôchodcovia.
Aké veľké bolo dojatie a zadosťučinenie, keď sa na Veľký piatok zišli početné zástupy ľudí, aby tu vykonali pobožnosť krížovej cesty. Najprv farár Marek Jesenák posvätil kríž a vyjadril presvedčenie, že sa tu obnoví tradícia pútí a toto krásne prostredie sa stane aj obľúbeným duchovným cieľom. Krížovú cestu sa modlila aj mládež z Krakovian pod vedením kostolníčky Viery Kališovej. Vybrala zamyslenia vdp. Jána Buca, ktoré sú výstižné pre dnešného človeka. Farár udelil záverečné požehnanie, no mnohí ešte zostávali, aby sa potešili a poďakovali za vzácny dar ľudskej vzájomnosti a spolupráce.
Kamila Meyer