Spojená škola v Rakoviciach je opäť modernejšia

Trnavský samosprávny kraj pokračuje v realizácii projektov na župných stredných školách, ktorých cieľom je skvalitnenie materiálno-technického vybavenia odborného vzdelávania. Tentoraz bola zmodernizovaná Spojená škola v Rakoviciach, kde je vybudovaný nový skleník, zabezpečená bezbariérovosť, zakúpený traktor a ďalšie učebné pomôcky. Okrem toho obnovou prešiel internát. Župa projekt realizovala aj v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) a jeho celková suma bola 1,6 milióna eur.

Nový skleník je vybavený najmodernejšími technológiami ako automatické vetranie či LED reflektory podporujúce rast pestovaných rastlín. (Autor: pror)

„Na území celého kraja budujeme kvalitné a konkurencieschopné stredné školy, atraktívne zvonku aj zvnútra, a s plnohodnotnými podmienkami pre praktickú výučbu študentov. Systematicky investujeme do ich modernizácie a obnovy, pričom na to využívame aj európske zdroje. V Spojenej škole v Rakoviciach sme tentoraz postavili nový skleník, ktorý meria až 27×12,8 metra. Bude slúžiť študentom odborného vzdelávania, rovnako ako nové traktory, pluh a ďalšie pomôcky. Som rád, že sa nám tiež podarila obnova internátu, čím sme vytvorili lepšie a krajšie prostredie pre študentov a vychovávateľov. Okrem toho župa z vlastných zdrojov zabezpečila vybudovanie piatich nových odborných učební a prvú etapu obnovy parku pri škole, pričom makáme ďalej a pokračujeme v modernizácii budúceho ovocinárskeho a záhradníckeho centra,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič s tým, že v rámci rozvoja školy plánuje župa výstavbu aj druhého skleníka, zo svojho rozpočtu na to vyčlenila takmer 943-tisíc eur.

V rámci projektu financovaného z eurofondov bol vybudovaný nový moderný skleník s veľkosťou 27×12,8 metra, ktorým sa nahradil pôvodný so zastaranou konštrukciou. Skleník bol postavený z oceľových prvkov s vysokou protikoróznou ochranou a jeho vetranie je zabezpečené nastaviteľným elektrickým otváraním okien. Spádovaná podlaha na odvedenie vlhkosti má zabudované podlahové vykurovanie, nové sú aj prívody na zavlažovanie. V skleníku sa tiež nachádza 135 záhradníckych stolov. Do odborných učební bolo zakúpené technické vybavenie, napríklad traktor, univerzálny malotraktor, rotavátor na kyprenie pôdy, vysávač lístia alebo sadzač zemiakov.

Stavebné práce prebiehali tiež na internáte, kde sa zrekonštruovali kúpeľne a sociálne zariadenia pre študentov a vychovávateľov. Ako doplnila riaditeľka školy Henrieta Kunicová, „okrem rekonštrukcie kúpeľní a toaliet prešiel renováciou aj bezbariérový vstup do budovy internátu. Bola vybudovaná exteriérová rampa a schodisková plošina pre imobilných. Som veľmi rada, že sa vďaka celkovej modernizácii na našej škole vytvára stimulujúce pracovné prostredie, kde študenti môžu rozvíjať svoje odborné zručnosti a pripraviť sa na úspešný vstup do pracovného života.“

Okrem toho župa z vlastných zdrojov investovala do prestavby podkrovia existujúcej budovy, kde vzniklo päť nových odborných učební, šatňa, sklad a sociálne zariadenie pre študentov. Súčasťou realizácie bolo tiež vytvorenie hygienického zázemia pre imobilných, ktoré sa nachádza na prízemí. Takisto bola zrekonštruovaná kotolňa. Celkové náklady na túto prestavbu boli vo výške viac ako 440-tisíc eur.

Zdroje z IROP získala okrem Spojenej školy v Rakoviciach aj Hotelová akadémia Ľudovíta Wintera v Piešťanoch, ktorá vytvorila projekt Staň sa odborníkom v hotelierstve a v gastronómii. Vďaka tomu boli obnovené priestory školy, zabezpečená bezbariérovosť a zakúpené potrebné vybavenie odborných učební pre študentov a pedagógov.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 20. mája. Tento deň Medzinárodným dňom klinických experimentov, Medzinárodným dňom stepu a Svetovým dňom masmédií. Meniny má…
  • 20.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 19. mája. Tento deň je Svetovým dňom hepatitídy. Meniny má Gertrúda.
  • 19.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 20. mája 2024
Meniny má Bernard, zajtra Zina