Dobré ráno, Piešťany!

  • Dobré ráno, Piešťany!
  • 6. apríla 2024, 00:01

Dnes je sobota 6. apríla. Meniny má Irena.

(Autor: Zdenko Michalov)

Ženské meno Irena má grécky pôvod a význam mena je „mierumilovná“. Nositeľky tohto menej častého mena oslovujeme Irenka, Irča, Iruška. Ireny sú extrovertné, netaja sa svojimi reakciami a ľahko sa prispôsobujú okolitému prostrediu.
Ireny sú stále v pohybe a len málokedy sa zastavia. Sú veľmi hrdé a ich priateľstvo je zavše tyranské. Keď sa však rozhodnú poctiť vás ním, sú pozoruhodne verné a starostlivé. Ak pochybujú, všetko sa im zrúti. Ireny v ničom nepoznajú strednú cestu.
Napriek dobrej vitalite by si mali dávať pozor na svoje zdravie, najmä na žalúdok. Dôležité je pre ne aj zloženie jedál. Mali by si dopriať dostatok zeleniny a ovocia. Ovplyvňuje ich planéta Slnko. Obľúbené farby týchto žien sú zlatá a hnedá. Ochranné rastliny ľubovník a bobkový list, ochranné kamene jantár, topás a olivín.

Známe osobnosti s menom Irena: 

Irena Schusterová (1937 – 2008) – prvá dáma SR v rokoch 1999 – 2004.

V psom kalendári oslavuje meniny Ines, Mendy.

Hudobný kalendár

1941 – narodil sa George Zamfir (Gaesti, Rumunsko), hráč na panovu flautu a skladateľ. Vyštudoval Hudobnú akadémiu v Bukurešti, v roku 1968 už viedol folklórny súbor Ciocirlia. Od 70. rokov známy koncertný umelec na všetkých európskych a neskôr aj svetových pódiách. Na svojom konte má dve stovky nahraných platní z oblasti populárnej, ľudovej aj vážnej hudby, ich predaj prevýšil 120 miliónov nosičov. Získal za ne viac ako 90 zlatých platní. Vyslúžil si pomenovanie „kráľ panovej flauty“.
1944 – narodil sa John Stax (rodený John Edward Lee Fullegar, Crayford, Kent, UK), basový gitarista skupiny Pretty Things. Táto formácia vznikla v Londýne v roku 1963, založili ju spevák Phil May a gitarista Dick Taylor. Pretty Things začali svoju dráhu vystúpením v známej televíznej show Ready, Steady, Go! V októbri 1964 mali v hitparáde prvú pieseň Don’t Bring Me Down. V marci 1965 vydali prvú LP platňu Pretty Things. Úspešnou z nej bola pieseň Honey I Need, ktorá vyšla na singli a bodovala v hitparáde. Rozišli sa v júni 1971, po troch mesiacoch však pokračovali ďalej, aby sa opäť rozišli v júni 1976. Výsledkom ich muzikantskej dráhy je osem vydaných albumov, v singlovej hitparáde mali štyri piesne. Po rozchode vyšlo ešte osem live a kompilačných albumov. V 80. rokoch sa vrátili na koncertné pódiá.https://www.youtube.com/embed/w3qJ-KPlt4M?feature=oembed

1947 – narodil sa Tony Connor (Romford, UK), hráč na bicích nástrojoch skupiny Hot Chocolate. Táto formácia, zložená z hudobníkov bielej aj tmavej pleti vznikla v roku 1969 pod názvom The Hot Chocolate Band. V auguste 1970 mali v hitparáde prvú skladbu Love Is Life. V júni 1974 vydali prvú LP platňu Cicero Park. Rozišli sa v roku 1987, keď zo skupiny odišiel spevák Errol Brown. Hot Chocolate boli typickou singlovou skupinou, v hitparáde mali 27 skladieb, iba jedna z nich, So You Winn Again z júla 1977 sa dostala na prvé miesto. Najúspešnejším albumom bola kompilácia The Very Best Of Hot Chocolate, vydaná v marci 1987, ktorá sa dostala na prvé miesto v rebríčku albumov. V roku 1992 sa vrátili na hudobnú scénu.
1951 – narodil sa Ralph Cooper (Coffs Harbour, Austrália), hráč na bicích nástrojoch skupiny Air Supply. Túto austrálsku formáciu, pôvodne ako soft-rockové duo založili v roku 1975 v Melbourne gitarista Graham Russell a spevák Russell Hitchcock. Zišli sa pri práci na produkcii austrálskej verzie muzikálu Jesus Christ Superstar. V roku 1977 vydali debutový album Love And Other Bruises. V roku 1978 sa rozšírili na sedemčlennú skupinu. V marci 1980 mali prvý hit Lost In Love, ktorý sa v Spojených štátoch dostal na tretie miesto. Skupina bola viac populárna v Spojených štátoch, kde sa do hitparády dostalo jedenásť ich piesní. Najväčším hitom bola skladba The One That You Love, ktorá sa v júni 1981 dostala na prvé miesto. Od roku 1986 opäť účinkovali ako duo. Na svojom konte majú viac ako dve desiatky vydaných albumov, najúspešnejším bol šiesty The One That You Love z roku 1981, ktorý sa dostal do prvej desiatky amerického rebríčka. V máji 2010 vydali album Mumbo Jumbo, ktorý vyšiel iba v Spojených štátoch.
1952 – narodil sa Udo Dirkschneider (Wuppertal, Nemecko), exspevák heavy-metalovej skupiny Accept. Začínal v kapele Band X, v roku 1987 z Accept odišiel a založil ďalšiu metalovú skupinu U.D.O., v roku 1992 sa na štyri roky k Accept vrátil. S oboma kapelami nahral viac ako dve desiatky albumov. Ako hosť účinkoval aj na treťom albume The Arockalypse fínskej skupiny Lordi, ktorá vyšiel v marci 2006.https://www.youtube.com/embed/B_3TlrZLpQ0?feature=oembed

1971 – narodil sa Roland Röhl, exklávesák skupiny Fool’s Garden, hral v nej do roku 2003. Táto nemecká poprocková formácia vznikla v roku 1991. Ešte v roku 1991 vydali aj debutový album Fool’s Garden. V roku 1993 vydali druhý album Once In A Blue Moon a v roku 1995 vyšiel tretí Dish Of The Day. Z tohto albumu je aj úspešná pieseň Lemon Tree, ktorá bodovala aj v anglickej hitparáde. Vydali dvadsiatku singlov, na svojom konte majú deväť vydaných albumov, najnovší Flashback vydali v novembri 2015, predchádzajúci Who Is Jo King? vyšiel v októbri 2012. V októbri 2009 vyšla hitová kompilácia High Times – The Best Of Fool Fool’s Garden.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 19. mája. Tento deň je Svetovým dňom hepatitídy. Meniny má Gertrúda.
  • 19.05.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 19. mája 2024
Meniny má Gertrúda, zajtra Bernard