Dobré ráno, Piešťany!

  • Dobré ráno, Piešťany!
  • 24. marca 2024, 00:01

Dnes je nedeľa 24. marca. Tento deň je Svetovým dňom tuberkulózy. Meniny má Gabriel.

(Autor: Zdenko Michalov)

Mužské meno Gabriel je starozákonné, má hebrejský pôvod a v preklade znamená „Boh je silný, muž boží“. Nositeľov tohto mena oslovujeme Gabo, Gabino. Gabriel je činorodý muž. Je ľahko ovplyvniteľný, jeho Achillovou pätou je pýcha, túžba predvádzať sa a byť ocenený. Gabrielov veľmi neoslovuje vzdelanie ani štúdium. Pre nich majú význam iné veci, a to pochopenie života a začlenenie sa do sveta, ktorý majú radi a ktorý chcú dobyť. Ak nastane čas výberu povolania, urobia všetko preto, aby oddialili termín tohto rozhodnutia.
Ich snom je zaoberať sa divadlom. Obľubujú všetko premenlivé a pompézne. Gabrielovia ako všetci milovníci zmien majú v sebe komplex unikania, neváhajú opustiť aj svoju krajinu, aby za jej hranicami našli lepšie uplatnenie. Ich dobré zdravie občas naruší únava, sú citliví na duševné prepracovanie. Ovplyvňuje ich planéta Mars. Šťastné farby týchto mužov sú biela, zelená, krémová. Ochranné rastliny rumanček, sedmokráska, kamene nefrit, perla a rubín.
Známe osobnosti s menom Gabriel: 

Gabriel García Márquez – kolumbijský spisovateľ

V psom kalendári oslavuje meniny Falco, Fénix, Tami. 

Hudobný kalendár

1946 – narodil sa Colin Petersen, Kingaroy (Queensland, Austrália), gitarista a člen prvej úspešnej zostavy skupiny Bee Gees. Táto formácia, založená bratmi Gibbovcami začala svoju cestu za slávou ešte v Austrálii. Ich prvý veľký hit je rovnako austrálsky, skladba Spicks and Specks viedla hitparádu u protinožcov na začiatku roku 1967. To už sa ale Bee Gees sťahujú späť do Anglicka. Tu v úspechoch pokračovali, v októbri 1967 viedli prvýkrát anglický rebríček so superhitom Massachusetts. V roku 1969 sa prvá, austrálska zostava rozišla a Bee Gees pokračovali až v 70. rokoch.  Colin nahral s Bee Gees prvé štyri albumy Bee Gees 1’st, Horizontal, Idea a Odessa. Po odchode od Bee Gees hral s formáciou Humpy Bong.
1951 – narodil sa Dougie Thomson (Glasgow, Škótsko), exbasový gitarista skupiny Supertramp. Táto rocková formácia vznikla v roku 1969, v júli 1970 vydali prvý album s názvom Supertramp. Prvý hit Dreamer mali v anglickom rebríčku vo februári 1975. V apríli 1979 vydali svoj najúspešnejší album Breakfast In America, v Anglicku sa dostal na tretie miesto rebríčka, v Spojených štátoch a Kanade na prvú pozíciu. Rozišli sa v roku 1986, v singlovej hitparáde mali päť skladieb, hitmi boli piesne Give A Little Bit, The Logical Song a It’s Raining Again. Ich  dráhu dokumentuje jedenásť štúdiových, päť live a štyri kompilačné albumy. Zišli sa opäť v roku 1996, účinkovali do roku 2002, znova pokračujú od apríla 2010. Dougie Thomson hral v tejto skupine v rokoch 1973 až 1988.
1960 – narodila sa Nena (rodená Gabriele Susanne Kerner, Hagen, Nemecko), speváčka a herečka Vyučená zlatníčka, spevácku dráhu začínala v roku 1979 v skupine The Stripes gitaristu Rainera Kitzmanna. V roku 1981 si pod názvom Nena spolu s priateľom a bubeníkom Rolfom Brendelom založila vlastnú sprievodnú skupinu. Už prvý album Nena, vydaný v januári 1983 bol úspešný, boli na ňom hity 99 Luftballons, Nur geträumt a Leuchtturm. Aj druhý album Fragezeichen, vydaný v roku 1984 mal úspech a Nena sa stala idolom nemeckej mládeže. V marci 1984 viedla anglický rebríček so skladbou 99 Red Ballons, čo bola anglická verzia nemeckého originálu 99 Luftballons. Bola prvou nemeckou speváčkou, ktorá sa dostala až na čelo anglického rebríčka. V roku 1987 sa skupina rozišla a Nena pokračovala na sólovej dráhe. V nemeckej hitparáde mala 25 skladieb. Jej spevácku dráhu dokladuje sedemnásť štúdiových albumov, najnovší Oldschool vydala vo februári 2015. K diskografii patrí aj viac ako dvadsiatka live a kompilačných albumov. V septembri 2010 vydala koncertný album Made In Germany Live.

1970 – narodila sa Sharon Corr (Dundalk, Írsko), huslistka, klaviristka, gitaristka a vokalistka írskej folkrockovej skupiny Corrs. Táto rodinná formácia vznikla v roku 1990. Tvoria ju tri sestry Sharon, Caroline, Andrea a ich brat Jim Corr. V septembri 1995 vydali debutový album Forgiven, Not Forgotten. Na svojom konte majú šesť štúdiových albumov, najnovší White Light vyšiel v novembri 2015. Prvých päť bolo na čele írskeho rebríčka, dva z nich boli prvé aj v britskej hitparáde. Vydali tri live albumy a tri hitové kompilácie, tá posledná zo septembra 2007 má názov The Works. V singlovom rebríčku mali 11 skladieb, najúspešnejšou z nich je Breathless, ktorá sa v júli 2000 dostala až na čelo hitparády.
1978 – narodila sa Magda Vyletelová (Martin), speváčka a skladateľka, členka skupiny P.S. Vyštudovala vysokú školu ekonomickú. Rocková formácia P.S. vznikla v roku 1999. V septembri 2001 vydali debutový album Dobré ráno, z ktorého sú hity Neváhaj a zhasni, Dobré ráno, Čítam ti z ruky a Nemožná. V apríli 2003 vydali druhý album Všetko naopak a v roku 2004 tretí P.S. Info. Štvrtý album má názov Bez zbytočných rečí, v závere roka 2007 vydali kompiláciu Best Of a necelý rok nato sa rozišli. Na Novej scéne mal 10. októbra 2008 premiéru muzikál Fontána pre Zuzanu, Magda Vyletelova hrala Maju (Nemožná). V roku 2012 zložila novú kapelu P.S. Ich návrat avizoval nový singel s názvom Tvoje dobro. Na začiatku marca 2013 predstavili svoj nový koncertný program.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 13. apríla. Tento deň je Dňom nespravodlivo stíhaných. Meniny má Aleš.
  • 13.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 15. apríla. Tento deň je Svetovým dňom umenia. Meniny má Fedor.
  • 15.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je piatok 12. apríla. Tento deň je Svetovým dňom letectva a kozmonautiky. Meniny má Estera.
  • 12.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 15. apríla 2024
Meniny má Justína, zajtra Fedor