Minulý rok bol v Moravanoch plný významných výročí

  • Školy
  • 19. marca 2024, 00:01

Mesiace na začiatku roka bývajú hodnotením toho predošlého. Nebolo to inak ani v Moravanoch nad Váhom, kde sa konali výročné členské schôdze spoločenských organizácií. Okrem tradičného bilancovania si však Moravanci zaspomínali na minulý rok ako na rok plný významných výročí.

V Moravanoch nad Váhom si vlani pripomenuli aj 60 rokov od postavenia vodnej nádrže Striebornica, ktorá bola budovaná v rokoch 1962 až 1963. (Autor: red)

Uplynulo 150 rokov od postavenia Kostola Panny Márie Ružencovej, takzvaného dolného (1873), a 120 rokov od pristavenia veže (1903). Toto výročie si rímskokatolícki veriaci uctili konaním slávnostnej svätej omše s hosťami – predstaviteľmi Trnavskej arcidiecézy a kňazmi, ktorí sú moravianski rodáci, za prítomnosti dychovej hudby.

Cirkevná obec reprezentovaná správcom farnosti spolu s miestnou samosprávou zastúpenou starostom a poslancami sa postarali aj o rekonštrukciu strechy Kostola sv. Martina z Tours, takzvaného dolného, ktorá bola v havarijnom stave. Časť finančných prostriedkov poskytlo Ministerstvo kultúry SR z dotačného programu Obnovme si svoj dom.

Pripomenuli sme si tiež 60 rokov od postavenia vodnej nádrže Striebornica, ktorá bola budovaná v rokoch 1962 až 1963. Slúžila primárne pre akumuláciu vody ako vodozádržné zariadenie a pre účely závlah i ako rezervoár vody na protipožiarne účely, sekundárne aj na účely rekreácie či chovu rýb.

Dvadsať rokov uplynulo od postavenia sociálnych obecných nájomných bytov v lokalite Prúdy (2003), za ktoré bola vtedy obec ocenená.

Už tohtoročné fašiangové obdobie v obci zakončilo vystúpenie Folklórneho súboru Tradícia z Dražoviec vo vynovenom kultúrnom dome v polovici februára.

Tento rok budeme spomínať aj na smutné obdobia našich dejín – vypuknutie prvej svetovej vojny v roku 1914 a Slovenské národné povstanie v roku 1944. Na obe tragické obdobia našich dejín v obci upozorňujú pamätníky – pomník padlým v prvej svetovej vojne pri hornom kostole a pomník padlým v SNP v parku s rovnakým názvom.

Miroslav Kazík

0 Shares

Najnovšie správy

Známy slovenský herec Jozef Vajda sa chystá oživiť kúpeľné mesto Piešťany humorom a smiechom. Od 16. do 19. augusta sa…
  • 19.04.2024, 08:32
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
sobota, 20. apríla 2024
Meniny má Marcel, zajtra Ervín