Polícia upozorňuje na telefonáty od falošného policajta, lekára, pracovníka banky alebo vnuka!

  • Krimi / Spravodajstvo
  • 9. marca 2024, 10:28

Policajný zbor za obdobie posledných niekoľko rokov eviduje enormný nárast podvodných telefonátov u senioroch. Sú to takzvané šokové telefonáty, kedy seniora kontaktuje falošný lekár, policajt alebo advokát z dôvodu, že jeho syn (dcéra) mal dopravnú nehodu, pri ktorej zranil dieťa a rýchlo potrebuje peniaze.

Skutočný policajt alebo lekár nikdy nežiada peniaze v mene príbuzného! (Autor: Prezídium Policajného zboru)

Páchateľ v takýchto prípadoch žiada peniaze ale aj zlato a iné cennosti. Výnimkou nie sú ani telefonáty od česky hovoriacej osoby, ktorá v telefóne vystupuje ako český policajt a snaží sa seniora presvedčiť, že jeho príbuzný mal nehodu na českej diaľnici. Obdobne požaduje pre príbuzného peniaze alebo zlato.

PZ za rok 2023 eviduje 182 dokonaných skutkov podvodov na senioroch pod zaužívanou legendou s celkovou škodou 2 255 000 eur. V jednom prípade bola jednorazovo od poškodenej podvodným konaním vylákaná suma 140.000 Eur v hotovosti.

Zároveň apelujeme aj na príbuzných seniorov, aby ich upozornili na takéto podvodné praktiky a poučili ich ako majú v takejto situácii postupovať, nepodľahnúť panike a nátlaku páchateľa, preveriť si, či je naozaj pravda, čo páchateľ hovorí a v žiadnom prípade neodovzdávať svoje peniaze a cennosti cudzej osobe. 

Skutočný policajt alebo lekár nikdy nežiada peniaze v mene príbuzného!

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 18. apríla. V tento deň sa v roku 1901 narodil MUDr. Emil Veselý, lekár, prednosta a primár…
  • 18.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 17. apríla. Tento deň je Svetovým dňom hemofílie. Meniny má Rudolf.
  • 17.04.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 19. apríla 2024
Meniny má Jela, zajtra Marcel