Dobré ráno, Piešťany!

  • Dobré ráno, Piešťany!
  • 16. februára 2024, 00:01

Dnes je piatok 16. februára. Meniny má Ida, Liana.

(Autor: Zdenko Michalov)

Ženské meno Ida má nemecký pôvod a v preklade jeho význam možno vyjadriť ako „žena činu“. S nositeľkami tohto mena sa na Slovensku stretávame zriedkavo a oslovujeme ich Idka, Iduška. Idy ostro pozorujú a sliedia ako ich totemové zviera rys ostrovid. Prejavujú sa ako láskavé, no niekedy aj ako bezočivé.

U Idy sa veľmi skoro objavia problémy s dochádzkou do školy. Jemne povedané, jej štúdium bude mierne chaotické. Ich sen je byť slávnou umelkyňou, maliarkou, speváčkou, alebo sochárkou. V citovom živote je Ida vlastnícka. Má rada iba to, čo jej patrí. Tvári sa ako kráľovná a snaží sa obklopiť poddanými, ktorí by ju milovali a poslúchali.

Naoko majú pevné zdravie, no v skutočnosti je kolísavé. Majú krehké kosti a citlivý tráviaci systém. Nemali by pričasto podliehať nervozite a leňošeniu. Obľúbené farby týchto žien sú tmavomodrá, červená a ružová, ochranné rastliny puškvorec a čučoriedka, ochranný kameň rubín.

Známe osobnosti s menom Ida: 

Ida Rapaičová – slovenská herečka, pedagogička umeleckého prednesu, 

Ida Černecká – slovenská klaviristka, 

Ida Kelarová – česká speváčka.

V psom kalendári oslavuje meniny Tesák.

Hudobný kalendár

1935 – narodil sa Ivan Horváth (Bratislava), skladateľ a klavirista. Pracoval ako hudobný redaktor v Čs. rozhlase, hral na klavíri v orchestri Jaroslava Scheibala. Od roku 1959 sa venoval komponovaniu a aranžovaniu skladieb, od polovice 60. rokov sa už špecializoval na populárnu hudbu. Zložil 400 skladieb, viaceré z nich boli úspešné, medzi nimi Slová Marcely Laiferovej, ktorá získala zlatú Bratislavskú lýru v roku 1970, pieseň More Evy Sepešiovej (1971), Láska na dlani (spieva Zdenka Studenková), Minúty (Eva Martincová) či Ružová brána (Jana Kocianová). V rokoch 1976 až 1994 bol dramaturgom Tanečného orchestra Československého rozhlasu.

1935 – narodil sa Sonny Bono (Detroit, Michigan, USA), spevák a skladateľ. Prvú skladbu, pre Larry Williamsa zložil už v máji 1957. V roku 1963 sa stretol so začínajúcou speváčkou Cher. Spolu vytvorili spevácky a na 10 rokov aj manželský pár. V hitparáde mali celkom 11 piesní, ich najväčším hitom bola skladba I Got You Babe, s ktorou viedli v auguste 1965 americký rebríček. Po rozvode Cher pokračovala v úspešnej sólovej dráhe, Bono sa rozhodol pre politickú dráhu. V apríli 1988 ho zvolili za starostu Palm Springs a v politickej kariére to dotiahol až na kongresmana. Sonny zomrel 5. januára 1998 vo veku 62 rokov po zrážke na lyžiarskom svahu počas lyžovačky v stredisku Heavenly Ski v Californii.

1939 – narodil sa Czeslaw Niemen (vlastným menom Czeslaw Juliusz Wydrzycki, Wasiliszki pri Grodne, Poľsko), spevák, skladateľ a multiinštrumentalista, hrával najviac na Hammond organe. V roku 1967 vydal prvý album Dziwny jest ten śviat. Rovnomenná skladba bola jeho prvým hitom. Prvé tri albumy nahral so svojou skupinou Akwarele, v 70. rokoch to potom boli postupne sprievodné skupiny Enigmatic, Grupa Niemen a Aerolit. V roku 1979 vyhral známy poľský festival Sopoty. Vydal dvadsať štúdiových, jeden live a šesť kompilačných albumov. Niemen zomrel 17. januára 2004 (rakovina) vo veku 64 rokov vo Varšave.

1960 – narodil sa Pete Willis (Sheffield, Anglicko), exgitarista skupiny Def Leppard. Táto hard-rocková formácia vznikla v roku 1977 v Sheffielde a Pete Willis bol jeden zo zakladateľov. V marci 1980 vydali debutový album On Through The Night. Úspech si získali albumami Pyromania v roku 1983 a hlavne Hysteria v roku 1987. Vydali jedenásť štúdiových albumov, jedenásty Def Leppard vyšiel v októbri 2015. K diskografii patria aj štyri hitové kompilácie a dva live albumy, ten druhý Viva! Hysteria vyšiel v októbri 2013. V singlovej hitparáde mali 15 skladieb, najúspešnejšie boli Let’s Get Rocket z marca  1992 a When Love & Hate Colide z apríla roku 1995. Willis odišiel zo skupiny v roku 1982, neskôr hral v skupinách Gogmagog a Roadhouse.

1961 – narodil sa Andy Taylor (Cullercoats, Tyne and Wear, Anglicko), exgitarista a vokalista skupiny Duran Duran. Táto synti-popová formácia vznikla v roku 1978 v anglickom Birminghame. V marci 1981 mali v hitparáde prvú skladbu Planet Earth, v júni 1981 vydali prvý album s názvom Duran Duran. Už ten prvý bol úspešný, rovnako aj druhý Rio, vydaný v máji 1982 a tretí album Seven And The Ragged Tiger, vydaný v novembri 1983, ktorého celosvetový predaj prevýšil sumu 12 miliónov nosičov. Presadili sa aj v Spojených štátoch, za rok 1983 získali hneď dve ceny Grammy. Duran Duran vydali štrnásť štúdiových albumov, štrnásty Paper Gods vyšiel v septembri 2015. K diskografii patrí aj viac ako desiatka vydaných live a kompilačných albumov. V singlovej TOP 40 hitparáde mali 29 skladieb, z nich dve, Is There Something I Should Know v apríli 1983 a The Reflex v máji 1984 sa dostali na prvú pozíciu. Andy odišiel zo skupiny v roku 2006, neskôr hral v kapele Power Station a pokračoval v sólovej dráhe a vydal tri albumy.https://www.youtube.com/embed/PypkbiMD1Ew?feature=oembed

0 Shares

Najnovšie správy

Známy slovenský herec Jozef Vajda sa chystá oživiť kúpeľné mesto Piešťany humorom a smiechom. Od 16. do 19. augusta sa…
  • 19.04.2024, 08:32
  • Kultúra a spoločnosť / Piešťany
sobota, 20. apríla 2024
Meniny má Marcel, zajtra Ervín