Lokše Márie Bukovčákovej

Písal sa rok 2010. Šišky, lokše, makovú štrúdľu – to všetko vo svojej útulnej letnej kuchyni upiekla a usmažila šabľovníkom z Nižnej poslankyňa obecného zastupiteľstva a bývalá učiteľka Mária Bukovčáková.

(Autor: vd)

Jej dobroty z jabĺk sme ochutnali aj na súťaži v pečení jablkových koláčov, ktorá sa už roky uskutočňuje na pôde strednej školy v Rakoviciach. Pani Mária Bukovčáková z Nižnej tu získala niekoľko cien. Všetky tie dobroty sa ale určite nemohli vyrovnať fajnovým zemiakovým lokšiam, ktorými nás počastovala vo svojej obývačke. Vypýtali sme si recept, pretože ich lahodná chuť sa nám pripomenula aj večer pri zaspávaní. Také boli dobré!

Potrebujeme: asi 1,3 kilogramu zemiakov uvarených v šupke, 300 gramov hladkej múky a trošku soli.

Ako na to: Zemiaky olúpeme, prelisujeme, pridáme múku, soľ a zamiesime hladké cesto, ktoré necháme odstáť. Potom ho rozdelíme asi na 30 až 32 kúskov, urobíme z nich guľôčky, opäť necháme postáť a potom rozvaľkáme. Vaľkať môžeme na doštičke, na ktorú sme si položili utierku, neminieme toľko múky. Pečieme nasucho na platničke – najlepšie na klasickom sporáku na tuhé palivo. Ale zvládnete to aj na plyne či elektrine. Lokše netreba piecť dlho, aby sa vám príliš nepripiekli. Hotové môžete ešte posoliť, potrieť bravčovou masťou, prípadne naplniť podľa chuti mäsom z hydiny, kyslou kapustou, makom, či inou lahôdkou podľa vášho gusta.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 2. marca. Tento deň je Svetovým dňom modlitieb žien. Meniny má Anežka.
  • 02.03.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Pieskoviská v Piešťanoch sa pomaly pripravujú na nájazdy malých návštevníkov. Zašpinenému a vyfúkanému piesku po zime odzvonilo a bol nahradený…
  • 01.03.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
sobota, 2. marca 2024
Meniny má Anežka, zajtra Bohumil, Bohumila