Lokše Márie Bukovčákovej

Písal sa rok 2010. Šišky, lokše, makovú štrúdľu – to všetko vo svojej útulnej letnej kuchyni upiekla a usmažila šabľovníkom z Nižnej poslankyňa obecného zastupiteľstva a bývalá učiteľka Mária Bukovčáková.

(Autor: vd)

Jej dobroty z jabĺk sme ochutnali aj na súťaži v pečení jablkových koláčov, ktorá sa už roky uskutočňuje na pôde strednej školy v Rakoviciach. Pani Mária Bukovčáková z Nižnej tu získala niekoľko cien. Všetky tie dobroty sa ale určite nemohli vyrovnať fajnovým zemiakovým lokšiam, ktorými nás počastovala vo svojej obývačke. Vypýtali sme si recept, pretože ich lahodná chuť sa nám pripomenula aj večer pri zaspávaní. Také boli dobré!

Potrebujeme: asi 1,3 kilogramu zemiakov uvarených v šupke, 300 gramov hladkej múky a trošku soli.

Ako na to: Zemiaky olúpeme, prelisujeme, pridáme múku, soľ a zamiesime hladké cesto, ktoré necháme odstáť. Potom ho rozdelíme asi na 30 až 32 kúskov, urobíme z nich guľôčky, opäť necháme postáť a potom rozvaľkáme. Vaľkať môžeme na doštičke, na ktorú sme si položili utierku, neminieme toľko múky. Pečieme nasucho na platničke – najlepšie na klasickom sporáku na tuhé palivo. Ale zvládnete to aj na plyne či elektrine. Lokše netreba piecť dlho, aby sa vám príliš nepripiekli. Hotové môžete ešte posoliť, potrieť bravčovou masťou, prípadne naplniť podľa chuti mäsom z hydiny, kyslou kapustou, makom, či inou lahôdkou podľa vášho gusta.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 13. júla. Tento deň je Medzinárodným dňom hlavolamov. Meniny má Margita.
  • 13.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Služobne najstaršou redaktorkou Piešťanského týždňa je Vierka Dusíková. Do redakcie prišla na jeseň 1992, s niekoľkými prestávkami v nej pracuje…
  • 14.07.2024, 00:01
  • Piešťanský týždeň / Kultúra a spoločnosť / Piešťany
pondelok, 15. júla 2024
Meniny má Kamil, zajtra Henrich