Dobré ráno, Piešťany!

  • Dobré ráno, Piešťany!
  • 5. februára 2024, 00:01

Dnes je pondelok 5. februára. Meniny má Agáta.

(Autor: Zdenko Michalov)

Agátina povaha je nestála a nepokojná. Je aj inteligentná, prívetivá, láskavá a svojej rodine dokáže byť oporou. Potrebuje istý čas, aby sa prispôsobila situácii.

Agátky milujú rodinné prostredie, kde si v detstve žijú väčšinou ako malé princezničky. Tieto dámy sa môžu uplatniť napríklad v oblasti módy alebo vo verejnej správe. Rýchlo sa unavia. Mali by byť opatrné v konzumovaní cukru a chleba, môžu totiž pribrať.

Obľúbené farby týchto žien sú strieborná, zelená, biela a modrá. Ich zvieracím totemom je jašterica, ochranné rastliny sú rumanček, konvalinka a fialka, ochranné kamene nefrit, perla a rubín.

Známe osobnosti s menom Agáta:

Agáta Tóthová Barlobášová – prvá bratislavská bosorka, upálená 24. mája 1602, 

Agáta Prachařová – česká modelka

V psom kalendári oslavuje meniny Brita a Žeryk.

Hudobný kalendár

1942 – narodil sa Cory Wells (vlastným menom Emil Lewandowski, Buffalo, New York, USA), jeden z trojice spevákov skupiny Three Dog Night. Táto formácia vznikla v Los Angeles v roku 1968, ich štýlom bol melodický rock. Hneď prvý singel Try A Little Tenderness sa v marci 1969 dostal do hitparády. Pod názvom Three Dog Night vydali v roku 1969 aj debutovú LP platňu. Z nej je aj prvý hit, skladba One, ktorá sa v júni dostala do prvej päťky rebríčka. Úspešná pre skupinu bola prvá polovica 70. rokov. Prvýkrát viedli americký rebríček  v júni 1970 so skladbou Mama Told Me. V roku 1976 prerušili účinkovanie, aby od roku 1981 pokračovali ďalej. V singlovej TOP 40 hitparáde mali 21 skladieb, z nich tri na prvom mieste. Výsledkom ich muzikantskej dráhy je jedenásť štúdiových albumov, najúspešnejším z nich bol Seven Separate Fools z júla 1972. Cory zomrel 20. októbra 2015 vo veku 74 rokov v Dunkirku.https://www.youtube.com/embed/UiKcd7yPLdU?feature=oembed

1943 – narodil sa Chuck Winfield (Monessen, Pennsylvania, USA), exhráč na dychových nástrojoch skupiny Blood, Sweat & Tears. Táto jazzrocková formácia vznikla v decembri 1967 v New Yorku. Už vo februári 1968 vydali debutovú platňu Child Is Father To The Man. Veľmi úspešná bola ich druhá LP platňa Blood, Sweat & Tears z decembra 1968, za ktorú získali cenu Grammy. Z nej sú aj hity Spinning Wheel a You’ve Made Me So Very Happy. V polovici sedemdesiatych rokov záujem o túto skupinu poklesol, v roku 1980 sa rozišli, na podnet manažéra Larryho Dorra od roku 1984 pokračovali. Na svojom konte majú viac ako dve desiatky albumov a kompilácií. Chuck hral v skupine od jej založenia do roku 1973. Táto kapela bola známou aj tým, že sa v nej počas existencie vystriedalo viac ako sto muzikantov.

1944 – narodil sa Al Kooper (vlastným menom Alan Peter Kuperschmidt, Brooklyn, New York City, USA), spevák a hráč na klávesoch, spoluzakladateľ skupiny Blood, Sweat & Tears. Po vydaní prvej platne zo skupiny odišiel na sólovú dráhu. Bol uznávaný štúdiový hudobník, a neskôr aj úspešný producent. V 80. rokoch si založil vlastnú štúdiovú skupinu Sweet Magnolia. Skladal hudbu k filmom, vydal viac ako desať sólových albumov.

1948 – narodil sa David Denny (Berkeley, California, USA), exgitarista skupiny Steve Miller Band, hral v nej do záveru 80. rokov. K Millerovi prišiel zo skupiny Frumios Bandersnatch. Rockovú formáciu Steve Miller Band založil v novembri 1966 v San Franciscu gitarista a spevák  Steve Miller, ich prvý názov bol Steve Miller Blues Band. V júni 1968 vydali debutovú LP platňu Children Of The Future. Vydali viac ako dve desiatky albumov a kompilácií. Po odchode z kapely vydal David dva sólové albumy Diesel Harmonics (1991) a Lousiana Melody (1997).

1964 – narodil sa Duff McKagan (Seattle, Washington, USA), basový gitarista skupiny Guns N‘ Roses. Táto hardrocková formácia vznikla v júni 1985 v Los Angeles. V júli 1987 vydali prvý album  Appetite For Destruction. Hneď ten prvý bol úspešný a dostal sa v rebríčku na prvé miesto. Úspešné boli aj albumy Use Your Illusion I a Use Your Illusion II, ktoré sa dostali na druhé, resp. prvé miesto. Úspech skupiny mal aj druhú stranu,  drogy a alkohol, čo malo za následok postupný odchod všetkých členov základnej zostavy. Duff hral v skupine do roku 1997, vrátil sa v roku 2016.  Po odchode hral v skupinách 10 Minute Warning, Loaded a Velvet Revolver, vydal dva sólové albumy.

1969 – narodil sa Bobby Brown (Roxbury, Massachusetts, USA),  rhythm & bluesový spevák, skladateľ a tanečník. Svoju spevácku dráhu začínal v skupine New Edition z Bostonu. Sólovú kariéru začal v roku 1986, ešte v decembri 1986 vydal debutový album King Of Stage. V júli 1992 sa oženil so speváčkou Whitney Houston. Rozviedli sa v októbri 2006, v manželstve mali jednu dcéru Bobbi Kristinu, ktorá zomrela 26. júla 2015 vo veku 22 rokov. Na svojom konte má päť štúdiových albumov, piaty The Masterpiece vyšiel v júni 2012, úspešnými boli Don’t Be Cruel z júna 1988 a Bobby z augusta 1992. V singlovej hitparáde mal desať piesní, najúspešnejšou z nich je My Prerogative z októbra 1988, ktorá sa dostala na prvé miesto.https://www.youtube.com/embed/P0FKzPfsxA4?feature=oembed

94 Shares

Najnovšie správy

Pieskoviská v Piešťanoch sa pomaly pripravujú na nájazdy malých návštevníkov. Zašpinenému a vyfúkanému piesku po zime odzvonilo a bol nahradený…
  • 01.03.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je sobota 2. marca. Tento deň je Svetovým dňom modlitieb žien. Meniny má Anežka.
  • 02.03.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 2. marca 2024
Meniny má Anežka, zajtra Bohumil, Bohumila