Dobré ráno, Piešťany!

  • Dobré ráno, Piešťany!
  • 2. februára 2024, 00:01

Dnes je piatok 2. februára. Tento deň je Svetovým dňom zasväteného života a Svetovým dňom mokradí. Meniny má Erik, Erika.

(Autor: Zdenko Michalov)

Ak by sme mali nositeľa krstného mena Erik prirovnať k niektorému zvieraciemu totemu, vybrali by sme si leoparda, lebo Erik sa dá aj strhnúť, aj premýšľa, a preto sú niektoré jeho výbuchy predstierané, čo mu umožňuje pripraviť si únikový východ. Ak však na neho útočíme na jeho vlastnom území, stáva sa, že preruší boj.
Erikovia sa vedia dobre prispôsobiť každému spôsobu života a vždy sa zo všetkého vymotajú. Ich sebadôvera je až zarážajúca a ak si vezmú do hlavy, že budú úspešní, hraničí to veľakrát s agresivitou. Títo chlapci sú náchylní myslieť si, že štúdium nepotrebujú a že si poradia aj bez neho.
Od mladosti sú Erikovia veľmi zruční a uvedomujú si svoju profesionálnu hodnotu. Ak dokončia štúdiá, budú obdivuhodnými obchodníkmi, napríklad s nehnuteľnosťami. Ich životaschopnosť je nesmierna. Sú odolní voči únave, občas ale trpia bolesťami hlavy. Obľúbené farby týchto mužov sú hnedá a čierna. Ochranné rastliny kostihoj a štiav, kamene zafír a opál.
Eriky sú náchylné striasť sa zodpovednosti hľadajúc zabudnutie v eufórii bezstarostného života, alebo v nekonečnom rojčení. Tieto ženy sú veľmi uzavreté, utvoria si svoj malý svet. Sú aj ľahko ovplyvniteľné a často im chýba sebadôvera. Čo je však u Eriky pozoruhodné, je to, že má mimoriadnu intuíciu.
Eriky túžia po všetkej láske tohto sveta, aby sa cítili bezpečnejšie. Nie je ľahké ich milovať, lebo sa skrývajú za falošný cynizmus. Obľúbené farby Eriky sú čierna a zelená. Ochranné rastliny medovka a baza, kamene ametyst a jaspis.

Známe osobnosti s menom Erik, Erika: 

Erik Vlček – slovenský reprezentant v kanoistike,

Erika Barkolová – moderátorka,

Erika Judínyová – moderátorka

V psom kalendári oslavuje meniny Abbey, César, Clea a Remus.

Druhý februárový deň patrí starému cirkevnému sviatku Obetovania Pána s ľudovým názvom Hromnice. Pred Druhým vatikánskym koncilom ho volali aj Očisťovanie Panny Márie. Podľa židovského zákona sa totiž každá žena po pôrode považovala za poškvrnenú. Po pôrode chlapca 40 dní a po pôrode dievčaťa 80 dní sa nesmela objavovať na verejnosti. Obradu očisťovania v chráme sa podriadila aj Ježišova matka Mária a pri tejto príležitosti spolu s Jozefom obetovala Bohu svojho syna ako prvorodené dieťa. Táto tradícia pochádzala z toho, že pred Mojžišom Židia nemali oficiálnych kňazov a ich funkciu vykonávali prvorodení synovia. Keď Mojžiš na kňazskú službu určil rod Levitov, ostatné kmene museli svojich prvorodených vykupovať peňažnou obetou v chráme.

Pri obetovaní malého Ježiša prišiel do chrámu aj zbožný starec Simeon a prorokyňa Anna. Obaja velebili Boha a Simeon nazval dieťa „svetlom na osvietenie pohanov”. Na pamiatku týchto slov zaviedol pápež Gelasius v roku 494 sprievod s horiacimi sviecami okolo kostola ako náhradu pohanských sprievodov. V 10. storočí vznikla tradícia svätenia sviec. Kladú sa do rúk zomierajúcich, zapaľujú sa v prípadoch nebezpečenstva, napríklad pri búrkach. Preto dostali názov hromničné (hrom ničí), od ktorého je odvodené aj pomenovanie Hromnice. Iný výklad pomenovania poukazuje na otvorenie letnej – alebo aj hromovej – polovice roku.

V evanjelickej cirkvi tento deň slávia ako Predstavenie Pána Ježiša, lebo Jozef a Mária ho pri obriezke predstavili a zasvätili Nebeskému Otcovi. Východní kresťania označujú Hromnice ako Stretnutie, čím zvýrazňujú stretnutie Simeona, ktorý od Boha dostal prísľub, že nezomrie skôr, ako by videl Mesiáša.

Na tento deň sa vzťahujú viaceré ľudové pranostiky. Hovorilo sa, že ”na Hromnice zadúva ulice”, ale aj „prešli Hromnice, koniec sanice”. Mráz v tento deň bol predzvesťou konca zimy, teplé počasie naopak. ”Keď chytia Hromnice, odhadzuj onuce, keď pustia Hromnice, len chytaj onuce.” S tým súvisia aj porekadlá ”Keď sa vtáčik na Hromnice z koľaje napije, v marci zmrzne” alebo ”Radšej vidí bača o Hromniciach vlka ako sedliaka v košeli”. Iná ľudová múdrosť radí, že ”na Hromnice treba mať ešte polovicu krmu”, lebo zima sa tak skoro neskončí.

(SITA)

Hudobný kalendár

1942 – narodil sa Graham Nash (Blackpool, UK), gitarista skupiny Hollies. Táto pop-rocková formácia z anglického Manchestru vznikla v roku 1961. V júni 1963 mali v anglickej hitparáde prvú skladbu Just Like Me. Vo februári 1964 mali prvý veľký hit Just One Look, mesiac nato  vydali prvú LP platňu s názvom Stay With The Hollies. Hneď táto prvá LP platňa bola úspešná a dostala sa na druhé miesto v rebríčku. V júli 1965 viedli prvýkrát hitparádu so skladbou I’m Alive. Neskôr sa ukázalo, že to bola ich jediná hitparádová jednotka. Skupina Hollies patrila v ére 60. rokov medzi najúspešnejšie, v singlovom rebríčku mali celkom 26 skladieb. Graham Nash odišiel od Hollies v decembri 1968. Bol spoluzakladateľom a členom úspešnej formácie Crosby, Stills & Nash, ktorá sa neskôr rozšírila na štvoricu  Crosby, Stills, Nash & Young. S dvoma prestávkami účinkovali do roku 2016. Vydali osem štúdiových albumov, najúspešnejším bol Déja Vu z marca 1970, ktorý sa dostal na čelo amerického rebríčka.
1946 – narodil sa Howard Bellamy (Darby, Florida, USA), starší z dvojice bratov americkej country-rockovej skupiny Bellamy Brothers. Bratia začínali s hudbou už v polovici 60. rokov, hrali v sprievodnej skupine speváka Percyho Sleedga. V rokoch 1968 až 1971 hrali spolu v skupine Jericho Band. Rodinnú formáciu vytvorili v roku 1972, od roku 1973 pôsobili v Los Angeles. V roku 1976 vydali prvú LP platňu s názvom Let You Love Flow. Skladba s rovnakým názvom bola veľkým hitom a v máji 1976 viedla americký popový rebríček. V americkej country hitparáde mali celkom päťdesiat skladieb, z nich jedenásť sa dostalo až na prvé miesto. Hitmi boli piesne Crossfire, Memorabilia, Sugar Daddy, Dancin‘ Cowboys, Do You Love As Good As You Look aj  Redneck Girl. Dnes majú na svojom konte tridsiatky štúdiových albumov, k tomu aj pätnásť kompilácií.
1947 – narodil sa Peter Lucia (Ohio, USA), hráč na bicích nástrojoch skupiny Tommy James & The Shondells. Túto formáciu založil spevák Tommy James v roku 1963. Shondells v názve bolo podľa mena gitaristu skupiny Troy Shondella. V júni 1966 mali v hitparáde aj prvú skladbu s názvom Hanky Panky, tá sa dostala až na prvé miesto. Ešte v roku 1966 vydali aj prvú LP platňu, pomenovanú podľa prvého hitu Hanky Panky. Od roku 1966 mali v americkom rebríčku 17 skladieb. Hitmi boli I Think We’re Alone Now z marca 1967, Mony Mony v máji 1968 a hlavne Crimson & Clover v decembri 1968. Skupina sa rozišla v roku 1970. Na svojom konte mali desať vydaných albumov a kompilácií. Úspešná bola výberovka The Best Of Tommy James & The Shondells z roku 1969. V druhej polovici 70. rokov sa vrátili na koncertné pódiá.
1948 – narodil sa Alan McKay (New Orleans, Louisiana, USA), exgitarista skupiny Earth, Wind & Fire. Hral v nej do roku 1981. Táto rhythm & bluesová a neskôr aj funky formácia vznikla v Chicagu v roku 1969. Založila ju trojica bratov, najstarší Maurice, Verdine a Fred White. V apríli 1971 vydali debutový album Earth, Wind & Fire. V apríli 1974 mali v hitparáde prvú skladbu Mighty Mighty. Populárni boli od polovice sedemdesiatych rokov, v hitparáde mali 16 skladieb. V roku 2000 ich uviedli do Rock and rollovej siene slávy, získali sedem cien Grammy. V závere 90. rokov vytvoril McKay formáciu The All McKay Allstars a s koncertným programom Earth, Wind & Fire Experience koncertujú na džezových festivaloch po celom svete. Na svojom konte majú 21 vydaných štúdiových albumov, najnovší s názvom Holiday vydali v októbri 2014.
1949 – narodil sa Ross Valory (San Francisco, California, USA), basový gitarista a vokalista skupiny Journey. Táto formácia vznikla vo februári 1973 v San Franciscu, jej zakladateľom bol Neal Schon, bývalý gitarista skupiny Santana, v ktorej účinkoval v rokoch 1971 a 1972. Iniciátorom založenia skupiny bol Walter Herbert, bývalý manažér skupiny Santana. Ich prvý názov bol The Golden Gate Rhythm Section, názov Journey im vybrali poslucháči rozhlasovej stanice v San Franciscu. V máji 1975 vydali prvú LP platňu s názvom Journey. V auguste 1979 mali v hitparáde prvú pieseň Lovin‘, Touchin‘, Squeezin‘. Vydali štrnásť štúdiových albumov. K diskografii patrí aj desať kompilačných albumov. V singlovej hitparáde mali osemnásť piesní, najúspešnejšími boli Who’s Crying Now v auguste 1981 a Open Arms v januári 1982.  V roku 2000 ich uviedli do Rock and rollovej siene slávy.
1949 – narodil sa Carmelo La Bionda (Ramacca, Taliansko), gitarista, hráč na klávesových nástrojoch a spevák talianskej disko-popovej formácie La Bionda, starší z dvojice bratov. Formáciu La Bionda založili bratia v roku 1978. Najprv sa venovali skladateľskej práci, napísali skladby pre viacerých interpretov, medzi nimi skupiny I Santo California, Ricchi & Poweri, pre speváčku Amandu Lear. V roku 1977, ešte pod názvom D.D.Sound nahrali prvé skladby. Skladali hudbu k filmom aj divadelným inscenáciám. Úspešný bol ich album La Bionda, vydaný v roku 1978. Z neho je aj hit One For You, One For Me. V roku 1979 vydali album Bandido, o rok neskôr High Energy, v roku 1981 I Wanna Be Your Flower. Na svojom konte majú osem albumov, ôsmy Come Back To My Life je z roku 2013.

 1950 – narodil sa Robert Millar, experkusista a hráč na harmonike skupiny Supertramp v rokoch 1970 a 1971. Táto rocková formácia vznikla v roku 1969, v júli 1970 vydali prvý album s názvom Supertramp. Prvý hit Dreamer mali v anglickom rebríčku vo februári 1975.
1960 – narodila sa Věra Martinová (rodená Viera Šolínová, Opočno), popredná česká speváčka country hudby. Na festivale Mladá pieseň v Jihlave získala druhé miesto. Toto umiestnenie jej prinieslo prvé profesionálne angažmán v orchestri Gustáva Broma. Od roku 1982 pôsobila v dievčenskej country skupine Schovanky. V roku 1986 sa rozhodla pre sólovú dráhu. S tanečným orchestrom Čs. rozhlasu nahrala skladbu Malý dům nad skálou. Tento hit jej priniesol popularitu medzi poslucháčmi country hudby. Prišli ďalšie hity Až na vrcholky hor (1987) a Dala jsem lásku řekám (1988). V roku 1989 vydala prvú LP platňu s názvom Dál jen vejdi. Na tejto platni okrem predchádzajúcich hitov boli aj skladby Toulavý džíny a Brzy bude ráno. V roku 1990, už s novou sprievodnou skupinou Gram, ktorú si založila v roku 1987, nahrala LP platňu Nejsme si cizí. Na ďalšom albume Věra Martinová a přátelé boli hity Vrať se na každej pád a hlavne Nebe, peklo, ráj. V roku 1995 vydala kompiláciu Vrcholky/Best Of Věra Martinová. V roku 2001 vychádza album Slunci je to jedno a v júni 2002 ďalší album Léto s Věrou. Ako speváčka aj moderátorka sa podieľala na sérii živých koncertov Českej televízie Svou káru táhnem dál. V roku 2006 vyšiel album Věřím svým snům, autorsky sa na ňom podieľal britský spevák, skladateľ a gitarista Jamie Marshall. V roku 2010 vydala album s názvom Křídel se nezříkám a v roku 2011 album Foukneme do svící. V roku 2011 vyšlo aj DVD s názvom Best Of Videos. Vo februári 2013 vydala kompiláciu 17 podôb lásky.  V septembri 2016 vyšla trojkompilácia Jako dřív – Zlatá kolekce. Podľa hudobnej kritiky je kráľovnou českej country.
1977 – narodila sa Shakira (rodená Shakira Isabel Mebarak Ripoll, Barranquille, Kolumbia), speváčka. Mala necelých štrnásť, keď vydala prvý album s názvom Magia. V roku 1994 vychádza druhý album v španielčine Peligro. V roku 1998 spolupracovala s Emiliom Estefanom a výsledkom bol album Dónde están los ladrones?. V novembri 2001 vychádza jej prvý album v angličtine s názvom Laundry Service. Hitmi z tohto albumu boli skladby Objection, Underneath Your Clothes a Whenever, Wherever.  V júni 2005 vydala album Fijación oral 1 (v španielčine) a potom v novembri 2005 anglickú verziu Oral Fixation 2, hitom z neho bola skladba Don’t Bother. Od júna 2006 koncertovala na európskej a americkej Oral Fixation Tour, ktorú začínala vystúpením v Španielsku. Doteraz získala celkom desať cien Grammy. V októbri 2009 vydala ôsmy anglicky spievaný album She Wolf. Shakira nahrala v máji 2010 skladbu Waka Waka (This Time for Africa), ktorá sa stala oficiálnym songom Majstrovstiev sveta vo futbale v Juhoafrickej rpublike. V októbri 2010 vyšiel deviaty, španielsky spievaný album Sale el Sol  (anglicky The Sun Comes Out), z marca 2014 je najnovší, desiaty album Shakira. Prvého syna, ktorý dostal meno Milan Piqué Mebarak porodila 22. januára 2013, druhý syn Sasha Piqué Mebarak sa narodil 29. januára 2015, otcom je španielsky futbalista Gerard Puqué z FC Barcelona.https://www.youtube.com/embed/QapfTGTXbxc?feature=oembed

1977 – narodila sa Jessica Wahls (Bad Nauheim, Nemecko), členka skupiny No Angels. Formáciu No Angels svojim hlasovaním zostavili diváci televíznej stanice RTL 2 v televíznej speváckej súťaži Popstars počas roku 2000. Na základe tohto výberu sa jej členkami nestali Nadja Benaissa, Vanessa Petruo, Sandy Mölling, Lucy Diakovska a Jessica Wahls. No Angles boli prvou skupinou, ktorá vznikla vlastne cez televízny casting. V októbri 2001 vydali prvý album Elle’ments, v roku 2002 im vyšli dva albumy, v júni Now … Us! a v novembri swingový When The Angels Swing. V auguste 2003 pribudol album Pure. Rozišli sa v roku 2003. V januári 2007 sa opäť zišli v štvorčlennej zostave (bez Vanessy Petruo). V roku 2011 si dali malú prestávku, v roku 2014 skončili s aktívnou činnosťou.
1982 – narodila sa Michaela Paštéková (Bratislava), speváčka. Po veľkom úspechu pesničky Mandarinka Darinka (1992) vychádza v roku 1994 jej prvý album Sprayer frayer. Tento album jej priniesol prvú zlatú platňu. V roku 1996 vychádza jej druhý album Hey Pepe!. Aj za predaj tohto albumu dostala zlatú platňu. Tretí album s názvom 16 vyšiel v roku 1998 k 16. narodeninám Michaely. To už bola detská hviezda skoro dospelá. Prierez jej speváckej dráhy mapuje kompilácia „Michaela – Hity“, ktorá vyšla v roku 2000. Známe boli jej pesničky Lienka Lenka, Gitara na na, Lietajúce rádio, Či-Či alebo Ty si môj anjel. Vyštudovala estetiku na Univerzite Komenského, pracovala ako novinárka a editorka. Absolvovala aj doktorandské štúdium na Vysokej škole výtvarných umení, kde aj pôsobí ako pedagóg.
1983 – narodil sa Ondřej Brzobohatý (Praha), spevák, skladateľ, hudobník, herec. Do roku 2007 pôsobil v kapele Bůhví, ďalej prerazil v sólovej hudobnej kariére ako spevák a klavirista s vlastnou kapelou. Hudobne a producentsky spolupracoval napríklad s Darou Rollins, Petrom Hapkom, Michalom Horáčkom či Jaromírom Nohavicom, koncertne potom s celou plejádou českých muzikantov. Ako herec pôsobil v dvoch televíznych seriáloch Ulice a Gympl, ku ktorému zložil úvodnú skladbu, aj v divadelných inscenáciách Vyhazovači, Dva na smetišti či v muzikáloch Jesus Christ Superstar a Vražda za oponou. Dodnes je herecky aktívny v Hudebnom divadle Karlín a v Divadle Radka Brzobohatého. Trikrát moderoval galavečer Českého slávika, získal cenu TýTý za najobľúbenejšieho herca roka 2012. V máji 2014 mu vo vydavateľstve Supraphon vyšiel prvý sólový album Identity. V októbri 2015 vyšlo CD a DVD Ondřej Brzobohatý G2 Acoustic Stage, čo je záznam koncertu v pražskej Retro Music Hall. Jeho manželkou je Tatiana Kuchařová, Miss World 2006, vzali sa 30. júna 2016. Ondřej produkoval album 55 Richarda Müllera, ktorý vyšiel v septembri 2016.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je streda 17. júla. Tento deň je pamätným dňom Výročia deklarácie o zvrchovanosti SR. Meniny má Bohuslav.
  • 17.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
štvrtok, 18. júla 2024
Meniny má Bohuslav, zajtra Kamila