Dobré ráno, Piešťany!

  • Dobré ráno, Piešťany!
  • 1. februára 2024, 00:01

Dnes je štvrtok 1. februára. Meniny má Tatiana.

(Autor: Zdenko Michalov)

Ženské meno Tatiana má latinský pôvod. Z gréckeho prekladu nám voľne znie ako „ustanovovať“, „rozdeľovať“. Nositeľky tohto nielen na ruskom území obľúbeného mena oslovujeme Táňa, Táni, Tánička, Tatianka.

Tatiany na nás navonok pôsobia ako zasnené flegmatičky. V skutočnosti sú trpezlivé a k svojim cieľom sa dopracujú nenápadne, no s pozoruhodnou zdatnosťou. Majú neuveriteľnú pamäť. Nositeľky tohto mena sú málo ovplyvniteľné a ak si niečo vezmú do hlavy, často je ťažké nahovoriť ich na zmenu, lebo všetko vidia iba zo svojho hľadiska.

Vedia byť pútavé i ľstivé. Svoje city neprejavujú ľahko. Myslíme si o nich, že sú chladné, ale sú len uzavreté. V rodine radšej vedú vlastný život, akoby sa do nej začlenili. Úlohou rodičov je teda naučiť malé individualistky Tatianky, aby boli v prejavovaní citov otvorenejšie.

Ich naoko vynikajúce zdravie je reálne dosť kolísavé. Povaha týchto žien celkove dobre zodpovedá tajuplnosti čučoriedky, rastlinného totemu. Obľúbené farby sú fialová, modrá, ochranné kamene achát a perla.

Známe osobnosti s menom  Tatiana:

Táňa Pauhofová – slovenská herečka, nositeľka viacerých hereckých ocenení,

Tatiana Teslia – ruská sopranistka, sólistka Opery SND,

Táňa Radeva – herečka

V psom kalendári oslavuje meniny Bena, Car a Tyra.

Hudobný kalendár

1937 – narodil sa Don Everly (Brownie, Muhlenberg County, Kentucky, USA), starší z dvojice bratov americkej formácie Everly Brothers. Bratia pri mikrofóne vyrástli, od mala účinkovali v programoch svojich rodičov na rozhlasových staniciach v Kentucky, v roku 1956 si za pôsobisko vybrali Nashville, v tej dobe americké centrum country a folkovej hudby. V 60. rokoch patrili k idolom americkej mládeže. Spolu účinkovali až do leta 1973. V máji 1957 mali v hitparáde prvú skladbu Bye Bye Love, v roku 1958 vydali aj prvú LP platňu Everly Brothers. Ich muzikantskú dráhu prezentuje dvadsaťjeden štúdiových albumov a viac ako dve desiatky kompilácií. V americkej hitparáde mali celkom 27 piesní, z nich štyri s dostali až na prvú pozíciu.

1937 – narodil sa Ray Sawyer (Chickasaw, Alabama, USA), spevák a gitarista americkej skupiny Dr. Hook & The Medicine Show. Sawyer prišiel v roku 1967 pri autonehode o pravé oko, ktoré nosil prekryté páskou, a tak pripomínal piráta. Táto pop-rocková formácia vznikla v Union City v roku 1968. S vystupovaním začala v miestnych baroch, názov vymyslel gitarista George Cummings. Hneď ich prvý album s rovnomenným názvom, ktorý vydali v júni 1971 bol veľmi úspešný a predaj prevýšil sumu štyri milióny výliskov. Z neho je aj hit Sylvia’s Mother. Vo februári 1973 bodovala v rebríčku skladba The Cover Of Rolling Stone. V roku 1974 si skrátili názov na Dr. Hook. V hitparáde mali desať skladieb, hitmi boli Only Sixteen vo februári 1976, Sharing The Hight Together v októbri 1978, When You’re In Love With A Beautiful Woman v júni 1979 a Sexy Eyes v marci 1980. V roku 1985 sa skupina rozišla. Vydali desať albumov, najúspešnejším bol v roku 1972 Sloppy Seconds.1942 – narodila sa Oľga Szabová (Bratislava), speváčka. Prvé úspechy si získala už v druhej polovici 60. rokov. V repertoári mala piesne domácich autorov aj prevzaté skladby, známe sú piesne Keď ma pobozkáš, Zelená kolíska, Mendocino, Nie si môj typ, Prázdnu náruč, srdce mám, Vyznanie oteckovi či Z bielych klávesov. V roku 1979 vyšla jej profilová LP platňa s názvom Oľga Szabová.

1950 – narodil sa Mike Campbell (Panama City, Florida, USA), gitarista skupiny Tom Petty & The Heartbreakers. Túto formáciu založil spevák, gitarista a skladateľ Tom Petty v roku 1975 v Los Angeles. V novembri 1976 vydali prvý album s názvom Tom Petty & The Heartbreakers. Na svojom konte majú trinásť albumov. Vo februári 1978 mali v singlovom rebríčku prvú skladbu Breakdown. V americkej singlovej TOP 40 hitparáde mali 17 skladieb, hitmi sa stali piesne I Won’t Back Down, Free Fallin a Learning To Fly a Mary Jane’s Last Dance. Campbell nahral gitary aj v piesňach pre iných interpretov, medzi nimi aj pre Boba Dylana na jeho album Together Through Life.

1955 – narodil sa Václav Vlasák (Hranice na Morave), exbasový gitarista skupiny Citron. Začiatky skupiny siahajú do roku 1976, v roku 1981 sa sformovala zostava, ktorá produkovala skladby v hardrockovom štýle. Z tohto roku  je aj ich prvý album Obratník raka. V roku 1984 vydali druhý album Plni energie. V tomto roku sa zároveň Citron stal najznámejšou českou hardrockovou kapelou, ktorá vypredávala športové haly. V roku 1987 vydali úspešný album Radegast. V roku 1987 došlo k zmene na poste speváka, Stanislava Hranického nahradil spevák zo skupiny Vitacit Ladislav Křížek. Za rok 1988 získal Citrón Zlatého slávika v kategórii skupín.

1955 – narodil sa Vojtěch Zícha (Praha), hráč na bendžo, gitaru a vokalista skupiny Minnesengři. Táto folková formácia vznikla v roku 1968 v Českých Budějoviciach. Začínali s upravenými skladbami anglosaského a amerického folku, postupne pridali aj úpravy juhočeských ľudových piesní. V skupine sa vystriedalo viacero hudobníkov, v sedemdesiatych rokoch sa skupina sprofesionalizovala. V začiatku 80. rokov účinkovali ako trojica, neskôr opäť ako štvorica. V roku 1977 vyšla prvá LP platňa Nezacházej slunce, v roku 1980 LP Bělovláska a v roku 1989 tretia LP Už sluníčko z hory vyšlo. Rozišli sa v roku 1989. Po rozchode vytvoril Zícha formáciu Druhá míza, v roku 2001 vydali album Druhá míza Vojty Zíchy.

1967 – narodil sa Tibor Jediný (Trnava), hráč na klávesoch, gitare a skladateľ skupiny Exil. Táto formácia vznikla v roku 1991. Vo februári 1995 nahrali prvé skladby a v máji 1995 vydali prvý album Go Go. Na ňom bola aj pesnička Go Go Happy Go. Už prvý album skupiny bol veľmi úspešný a predaj prevýšil sumu 25-tisíc výliskov. Úspešná z tohto albumu bola aj skladba Holiday, ktorá v televíznej hitparáde Triangel získala tretie miesto za rok 1995. V júni 1996 nahrali druhý album I Want You. Aj tento album bol veľmi úspešný a predaj prevýšil hranicu 16-tisíc kusov. Na tomto albume bol aj známy hit Kamarát. V júni 1997 vyšiel ich tretí album We Can Do It. V roku 2001 vydali kompiláciu Evergreeny pre vás a od tej doby sa kapela venovala hlavne koncertnej činnosti v zahraničí. Tibor spolu s bratom Romanom sú spoluautormi piesní a producentmi debutového albumu finalistky tretej série Slovensko hľadá Superstar Dominiky Mirgovej aj ďalšej supestaristky Paulíny Ištvancovej.https://www.youtube.com/embed/HQGxNeQeZpg?feature=oembed

1968 – narodila sa Lisa Marie Presley (Memphis, Tennessee, USA), jediná dcéra kráľa rokenrolu Elvisa Presleyho. Bola vydatá za Michaela Jacksona, po troch rokoch sa rozviedli. Dnes je Lisa Marie jednou z najbohatších dcér známych rodičov. Po otcovi zdedila aj kúsok talentu, v apríli 2003 vydala album s názvom To Whom It May Concern. Ten sa v rebríčku albumov dostal na 4. miesto. V máji 2003 mala v singlovej hitparáde pieseň Lights Out. V apríli 2005 vydala svoj druhý album Now What, ktorý sa dostal do prvej desiatky. Z mája 2012 je jej tretí album Storm & Grace. Lisa je štyrikrát vydatá, druhým manželom bol Michael Jackson. Štvrtým je gitarista a hudobník Michael Lockwood, za ktorého sa vydala v januári 2006. Spolu majú dvojičky, dievčatká Harper Vivienne Ann a Finley Aaron, ktoré sa narodili 7. októbra 2008. Z prvého manželstva s Dannym Keoughom má dcéru Danielle Riley a syna Benjamina Storma.

1975 – narodil sa Big Boi (vlastným menom Antwan André Patton, Savannah, Georgia, USA), rapper, producent, člen amerického hip-hopového dua Outkast. Táto formácia vznikla v roku 1991 v meste East Point, južne od Atlanty. Začínali pod názvom The OKB (The OutKast Brothers), neskôr si názov upravili na OutKast. V apríli 1994 mali v singlovej hitparáde prvú skladbu s názvom Player’s Ball a rovnako v apríli 1994 vydali aj debutový album Southernplayalisticadillacmuzik. V hitparáde mali doteraz deväť skladieb, z nich tri sa dostali až na prvú pozíciu. Za roky 2002 až 2004 získali celkom šesť cien Grammy. V júli 2010 vydal Big Boi prvý sólový album Sir Lucious Left Foot: The Son Of Chico Dusty a v decembri 2012 druhý s názvom Vicious Lies And Dangerous Rumors. Zo septembra 2015 je EP platňa Big Grams, ktoré nahral elektronickým duom Phantogram.

111 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 25. februára. Meniny má Frederik, Frederika.
  • 25.02.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Téma piešťanského aquaparku na februárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva opäť po dlhej dobe ožila. V rámci bodu, ktorý sa zaoberal aktualizáciou…
  • 23.02.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
nedeľa, 25. februára 2024
Meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor