Vynikajúce výkony masters plavcov v Sofii

• 30. januára 2024, 00:01

Sezóna veteránskych plavcov bude v prvom polroku 2024 plná významných podujatí, ako sú majstrovstvá sveta v katarskej Dauhe na prelome februára a marca, v apríli medzinárodné majstrovstvá SR v Žiline a medzinárodné majstrovstvá ČR v Zlíne a majstrovstvá Európy v srbskom Belehrade v júni. Okrem týchto majstrovských pretekov sú pre veteránskych plavcov dôležité aj medzinárodné mítingy.

Veteránski plavci ŠPK Kúpele Piešťany - horný rad zľava: Pavel Škodný a Martin Bábsky, dolný rad zľava: Anna Kičinová a Michaela Vavrová. (Autor: aki)

Jedným z takýchto podujatí bol prvý ročník International Open Tournament Damini Masters v bulharskej Sofii. Podujatia sa zúčastnili masters plavci z 39 klubov z domáceho Bulharska, Alžírska, Cypru, Českej republiky, Grécka, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Rumunska, Talianska, Ukrajiny a Slovenskú republiku zastupovali veteráni ŠPK Kúpele Piešťany. Počtom malá výprava dosiahla vynikajúce výsledky, keď ziskom 13 zlatých, troch strieborných a jednej bronzovej individuálnej medaily a víťazstvom v štafete na 4×50 m polohové preteky mix obsadila celkové deviate miesto v hodnotení klubov.

Martin Bábsky vybojoval zlato na 50 a 100 m voľný spôsob a bronz na 50 m motýlik, čo ho zaradilo na 16. miesto medzi 176 mužmi.

Anna Kičinová vystúpila na najvyšší stupienok celkom štyrikrát – za 50 a 100 m motýlik a 50 a 100 m prsia. V celkovom hodnotení všetkých 94 zúčastnených žien sa umiestnila na šiestej priečke.

Pavel Škodný zvíťazil v disciplínach 200 m znak a 200 m polohové preteky, v ktorej tiež opravil hodnotu slovenského rekordu masters. Strieborný bol na 50 a 100 m znak. V celkovom hodnotení medzi mužmi sa zaradil na deviate miesto.

Michaela Vavrová bola najúspešnejšou členkou piešťanskej výpravy, keď ziskom zlata na 100 m znak, 200 m prsia, 200 m voľný spôsob, 200 m znak a striebra na 400 m voľný spôsob obsadila v celkovom hodnotení medzi ženami tretie miesto.

Štafeta na 4×50 m polohové preteky v premiérovom zložení Škodný, Kičinová, Bábsky a Vavrová vo vekovej kategórii 200-239 rokov zvíťazila a dosiahla čas, ktorý tiež prepisoval tabuľku slovenských rekordov masters.