Dobré ráno, Piešťany!

  • Dobré ráno, Piešťany!
  • 30. januára 2024, 00:01

Dnes je utorok 30. januára. V Piešťanoch sa 30. januára 1911 narodil akademický sochár Valér Vavro. Meniny má Ema.

(Autor: Zdenko Michalov)

Ženské meno Ema má nemecký pôvod a v preklade znamená „veľká“, „silná“. Nositeľky tohto mena oslovujeme Emka, Emina.

U Emy sa stretávame so silnou emotívnosťou. Nikdy sa však neuchýlia k nepríjemným sporom. Rozvetvenosť ich osobných dispozícií je veľmi široká, počnúc majiteľkou firmy, ktorá prijíma svojich zákazníkov s očarujúcim úsmevom, až po mníšku, ktorá sa s rovnakým úsmevom venuje chorým.

Emy sú pozorné a rady pomáhajú iným, bez toho, aby sa zaoberali sebou. Mali by si dávať pozor na nervový systém, jeho nerovnováha by mohla vyvolať zdravotné ťažkosti.

Ich obľúbené farby sú zelená, biela a modrá, ochranné rastliny medovka a baza, ochranné kamene smaragd, tyrkys, rastlinným totemom je upokojujúca a utišujúca lipa.

Známe osobnosti s menom Ema: Emma Tekelyová – moderátorka, návrhárka a spisovateľka, Ema Destinová (1878 – 1930) – česká operná speváčka a herečka, Ema Watson – britská herečka, známa ako Hermiona zo série filmov o Harrym Potterovi, Ema Drobná – speváčka.

V psom kalendári oslavuje meniny

Ženské meno Ema má nemecký pôvod a v preklade znamená „veľká“, „silná“. Nositeľky tohto mena oslovujeme Emka, Emina.

U Emy sa stretávame so silnou emotívnosťou. Nikdy sa však neuchýlia k nepríjemným sporom. Rozvetvenosť ich osobných dispozícií je veľmi široká, počnúc majiteľkou firmy, ktorá prijíma svojich zákazníkov s očarujúcim úsmevom, až po mníšku, ktorá sa s rovnakým úsmevom venuje chorým.

Emy sú pozorné a rady pomáhajú iným, bez toho, aby sa zaoberali sebou. Mali by si dávať pozor na nervový systém, jeho nerovnováha by mohla vyvolať zdravotné ťažkosti.

Ich obľúbené farby sú zelená, biela a modrá, ochranné rastliny medovka a baza, ochranné kamene smaragd, tyrkys, rastlinným totemom je upokojujúca a utišujúca lipa.

Známe osobnosti s menom Ema: 

Emma Tekelyová – moderátorka, návrhárka a spisovateľka,

Ema Destinová (1878 – 1930) – česká operná speváčka a herečka, 

Ema Watson – britská herečka, známa ako Hermiona zo série filmov o Harrym Potterovi, 

Emma Drobná – speváčka.

V psom kalendári oslavuje meniny Max, Spike.

Hudobný kalendár

1941 – narodil sa Joe Terranova (Philadelphia, Pennsylvania, USA), člen skupiny Danny & The Juniors. Táto vokálna formácia vznikla vo Filadelfii v roku 1955, založil ju v tej dobe študent Danny Rapp s priateľmi. V septembri 1957 nahrali pieseň At The Hop. Tá sa stala veľkým hitom, predaj platní prevýšil milión výliskov, sedem týždňov bola na čele amerického singlového rebríčka. V októbri 1958 mali v hitparáde ďalšiu pieseň Rock And Roll Is Here To Stay. Populárni boli hlavne v závere druhej polovice 50. rokov, do prvej štyridsiatky amerického rebríčka sa dostali ich štyri skladby. Rozišli sa v roku 1968. V polovici 70. rokov sa vrátili na koncertné pódiá. V roku 2003 ich uviedli do Vokálnej siene slávy.

1942 – narodil sa Marty Balin (vlastným menom Martyn Jerel Buchwald, Cincinnati, Ohio, USA), spevák, gitarista a zakladateľ skupiny Jefferson Airplane. Balin založil túto rockovú, v začiatku účinkovania folk-rockovú formáciu v San Franciscu v júli 1965. Vo februári 1966 im vychádza prvý singel It’s No Secret, v septembri 1966 aj prvý album Jefferson Airplane Takes Off. Hrali hrali na prvom zhromaždení hippies, ktoré sa pod názvom Human Be-In konalo 14. januára 1967 v Golden Gate Park v San Franciscu. Úspech im priniesla LP platňa Surrealistic Pillow, ktorá vyšla vo februári 1967 a v rebríčku sa dostala na tretie miesto. V máji 1967 mali v hitparáde prvú úspešnú skladbu Somebody To Love. Rozišli sa v roku 1973, Balin odišiel zo skupiny už v roku 1971. Vydali sedem štúdiových albumov, úspešným  bol Crown Of Creation, vydaný v septembri 1968. Na základoch tejto skupiny vznikla potom v marci 1974 nová formácia s názvom Jefferson Starship. Balin sa ku skupine vrátil v roku 1989. Rozišli sa v polovici 90. rokov.

1947 – narodil sa Wabi Daněk (Zlín), český folkový spevák, gitarista, skladateľ a textár. Bol členom trampskej skupiny Plížák, s ktorou získal ocenenie na festivale Porta 1971. V roku 1974 získal cenu Porty so skupinou Rosa z Gottwaldova, v roku 1979 získal zlatú Portu za tvorivý prínos v oblasti modernej trampskej hudby. V tom istom roku sa vydal na sólovú dráhu. Ako interpret získal trikrát po sebe cenu Porty v rokoch 1981 až 1983 za piesne Ročník 47, Fotky a Nevadí. Wabi Daněk je autorom novodobej trampskej hymny, piesne Rosa na kolejích, ktorá mala premiéru v roku 1974. Ďalším jeho veľkým hitom bola skladba Píseň co mě učil listopad. Svojou dlhoročnou tvorbou si získal prezývku český Kris Kristofferson. Spolupracoval s Milošom Dvořáčkom, Mikim Ryvolom či skupinou Pacifik. Na svojom konte mal viac ako desiatku albumov a kompilácií. Zomrel 16.11.2017.https://www.youtube.com/embed/Epkxt9kmTjE?feature=oembed

1947 – narodil sa Steve Marriott (Londýn, UK), spevák a gitarista skupiny Small Faces. Túto formáciu založil práve Marriott v Londýne v júni 1965. V októbri 1965 mali v hiparáde prvú pieseň Whatcha Gonna Do About It. V marci 1966 bodoval v rebríčku ich prvý hit, skladba Sha-la-la-la-lee, ktorá sa dostala na tretie miesto. Českú verziu piesne nahral Václav Neckář. Tri mesiace nato vydali prvý album pod názvom The Small Faces, ten sa v rebríčku dostal rovnako na tretie miesto. V septembri 1966 viedli prvýkrát hitparádu albiónu so skladbou All Or Nothing (v roku 2005 ju nahrala skupina Katapult na svoj album Všechno nebo nic). Rozišli sa vo februári 1969, v singlovej hitparáde mali celkom jedenásť piesní. Hitmi boli Here Come The Nice v júni 1967, Itchycoo Park v auguste 1967, Tin Soldier v decembri 1967 a Lazy Sunday v apríli 1968, ktorá sa dostala na druhé miesto. Vydali päť albumov, najúspešnejším z nich bol Ogdens ‚Nut Gone Flake, ktorý dosiahol až na prvé miesto. Steve Marriott bol vedúcou osobnosťou skupiny Small Faces, po rozchode kapely založil ešte v roku 1969 novú formáciu Humble Pie. Zomrel pri požiari vlastného  domu v anglickom Arkesden 20. apríla 1991 vo veku 44 rokov.

1951 – narodil sa Phil Collins (Cheswick, Londýn), spevák, skladateľ, hráč na bicích aj klávesových nástrojoch. K pódiu a javisku mal blízko od mala, už v roku 1964 ako trinásťročný účinkoval v muzikáli Oliver. Muzikantské skúsenosti naberal vo formácii Flaming Youth Band. V auguste 1970 si zasadol za bicie nástroje v skupine Genesis. Jeho si vybrali spomedzi pätnástich bubeníkov, ktorí sa prihlásili na inzerát v týždenníku Melody Maker. Po odchode Petra Gabriela prevzal aj úlohu sólového speváka. Genesis získali veľké úspechy až po Gabrielovom odchode, albumy Duke z marca 1980, Abacab zo septembra 1981, Genesis z októbra 1983, Invisible Touch z júna 1986 a We Can’t Dance z novembra 1991 boli postupne prvé v rebríčkoch albumov a priniesli skupine vždy zlatú platňu.https://www.youtube.com/embed/TlBIa8z_Mts?feature=oembed

V januári 1981 sa rozhodol pre sólovú dráhu, ešte v januári 1981 podpísal sólovú zmluvu s firmou Virgin a vydal prvý sólový album s názvom Face Value. Tento album sa v rebríčku albiónu udržal 274 týždňov, teda viac ako 5 rokov. V apríli 1984 prispel titulnou skladbou Against All Odds do rovnomenného amerického filmu režiséra Taylora Hackforda. Tá bola nominovaná na Oskara, tri týždne viedla americký rebríček, doma bola druhá, predaj platní prevýšil sumu milión výliskov. V októbri 1984 si zahral malú úlohu šoumena v americkom televíznom seriáli Miami Vice, 23. novembra 1988 mal premiéru film režiséra Davida Greena Buster, film o predavačovi kvetov a aktérovi veľkej vlakovej lúpeže Busterovi Edwardsovi. Hlavnú úlohu hral Phil Collins a vybral do filmu aj piesne zo 60. rokov. LP Buster sa stala soundtrackom roka a skladba Two Hearts cenu Grammy ako najlepšia filmová pieseň. Záver roka 1989 mal Collins opäť skvelý, 2. decembra vychádza album  …But Seriously. V rámci svetového turné hral 15. júla 1990 aj pri povestnom Berlínskom múre, za pieseň Another Day In Paradise dostal cenu Grammy ako Platňu roka. V máji dostal čestný doktorát hudby v Berklee College Of Music. Pre animovaný film Tarzan zložil pieseň You’ll Be In My Heart. Na svojom konte má dnes osem sólových albumov, ten ôsmy s názvom Going Back vyšiel v septembri 2010. V singlovej TOP 40 mala 25 skladieb, tri z nich na prvom mieste. K diskografii patria aj dva live a štyri kompilačné albumy. Je držiteľom siedmich cien Grammy, v roku 2010 ho uviedli so skupinou Genesis do Rock and rollovej siene slávy.

0 Shares

Najnovšie správy

Služobne najstaršou redaktorkou Piešťanského týždňa je Vierka Dusíková. Do redakcie prišla na jeseň 1992, s niekoľkými prestávkami v nej pracuje…
  • 14.07.2024, 00:01
  • Piešťanský týždeň / Kultúra a spoločnosť / Piešťany
Dnes je sobota 13. júla. Tento deň je Medzinárodným dňom hlavolamov. Meniny má Margita.
  • 13.07.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 15. júla 2024
Meniny má Henrich, zajtra Drahomír