Čajky s prehľadom zdolali Banskú Bystricu a zahrajú si finále Federálneho pohára!

Podpora zo zaplnenej Diplomat arény nasmerovala Piešťanské Čajky do finále Federálneho pohára, prvýkrát v histórii si zahrajú o víťaznú trofej. Po jasnom triumfe nad Sláviou Banská Bystrica bude ich súperom v nedeľu o 18.30 víťaz súboja Žabiny Brno – Levhartice Chomutov.

Piešťanské Čajky pred zaplnenou Diplomat arénou postúpili do finále Federálneho pohára. (Autor: Laco Duračka)

Semifinálový duel odštartoval podobne, ako s Hradcom Králové, keďže prvé body zaznamenal súper. To bol pre Piešťany spúšťací moment, vo vysokom tempe a s obrovským nasadením sa najmä dvojica Jamesová a Taušová postarala o úsek 12:1. Solídne zaplnená Diplomat aréna dodávala Čajkám energiu, s veľkým elánom prispievala k navyšovaniu vedenia tiež lavička. Prvá štvrtina skončila najlepším možným spôsobom, Dinga-Mbomiová trojkou s klaksónom upravovala na 25:13. Druhú časť začala Slávia výrazným tlakom, ale v správnom momente prišla z piešťanskej strany odpoveď. Vysoká efektivita a hlavne koncentrácia na oboch stranách palubovky, to boli základné piliere piešťanského úspechu, ktorý sa ukázal aj na polčasovom skóre – 44:26. Ideálnym bonusom bol kolektívny výkon, keď už v prvom polčase sa bodovo presadili takmer všetky hráčky.

Nič sa našťastie nezmenilo ani po prestávke, Čajky hrali s rovnakým nasadením a snahou, čo sa odrážalo na pokračujúcom navyšovaní náskoku. Súper z Banskej Bystrice sa pokúšal ešte urobiť niečo s nepriaznivým stavom, ale domáci tím žiaden takýto scenár nedopustil. Pred záverečnou 10-minútovkou viedli 63:40. Poslednú štvrtinu charakterizovala piešťanská kontrola nad dianím na palubovke, historický postup do finále Federálneho pohára si už nenechali ujsť.

Federálny pohár 2024 – semifinále:

Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 73:60 (25:13, 19:13, 19:14, 10:20)

Čajky: Jamesová a Taušová po 13, Jurčenková 8, Herminjadová 7, Stašová 5 (Dinga-Mbomiová 10, Mandičová 7, Moravčíková 5, Kraislová 3, Vandlíková 2)

Najviac bodov – Banská Bystrica: Malašková 14, Brabencová 12, Mujovičová

TH: 24/17 – 20/17, Fauly: 18 – 23, Trojky: 6 – 5, Rozhodovali: Vávrová, Kremser, Kavan

Povedali po zápase:

Peter Jankovič, tréner Čajok: „Veľmi sa teším z toho zápasu. Hlavne ako sme odrobili 30 minút, najmä na obrannej polovici to malo úroveň. Potom sme trochu poľavili, ale je to turnaj, takže v tomto prípade je to jedno, či je to o 30 alebo 5 bodov. Myslím si, že sme mali komfortný náskok, aby sme si niečo takéto mohli kvázi dovoliť. Strata koncentrácie patrí k tomu, únava tam je. Musíme byť pripravení na zajtra.“

Alica Moravčíková, hráčka Čajok: „Ja som na nás hrdá a rada, tiež na náš prístup počas celého zápasu. Možno až na veľmi krátke úseky sme nepoľavili. Ukázali sme si a udržali sme si víťaznú vlnu v slovenskej lige. Na každý zápas sme motivované, ale predsa len, Slávia sa snaží získať víťazstvo, tak o to väčšia motivácia je v nás, aby sme im to nedali ľahko. Taktiež by sme boli motivované na hocijakého súpera, pretože sme sa chceli dostať do finále, bol to náš cieľ. Sme za to radi.“