Federálny pohár: Čajky si zahrajú o medaile, v semifinále ich vyzvú rivalky z Banskej Bystrice

Piešťanské Čajky zvládli prvý krok na Federálnom pohári, pred svojimi fanúšikmi triumfovali vo štvrťfinále nad Sokolom Hradec Králové a opäť si na tomto podujatí zahrajú o medaily. V sobotu o 17.00 h nastúpia v semifinále proti rivalkám zo Slávia Banská Bystrica.

Čajky v štvrťfinále porazili Hradec Králové a o postup do finále sa stretnú s Banskou Bystricou. (Autor: Laco Duračka)

Hradec Králové síce otvoril bodový účet zápasu, ale iniciatívu okamžite prebrali Piešťany. S veľkou energiou a hlavne dobrou defenzívou si budovali vedenie, ťahúňkou v úvode bola Jamesová. V dobrej atmosfére od oboch fanúšikovských táborov mali Čajky jasne navrch, už v 6. minúte viedli 15:4 a prvú štvrtinu vyhrali presvedčivo 24:6. Podobná hra pokračovala aj v ďalších minútach, domáce hráčky obranne nepustili Sokol takmer k ničomu. Na druhej strane palubovky sa im stále patrične darilo, to všetko pri početnej rotácii. Polčasové skóre ukazovalo vysoko priaznivý stav – 38:14.

Na začiatku druhého polčasu prišlo mierne poľavenie v koncentrácii, na čo zareagoval tréner Čajok Peter Jankovič okamžite oddychovým časom. Hra sa trochu rozkúskovala, Hradec Králové sa pustil do sťahovania vysokého manka, ale tento scenár našťastie netrval dlhú dobu. Skúsená dvojica Jamesová so Stašovou totiž ustrážili Čajky od väčšej štvrťfinálovej drámy, keďže do poslednej časti sa išlo za skóre 48:33. Súper z Česka ale zacítil ešte šancu v štvrtej štvrtine, hneď v jej úvode stiahol na 10-bodový rozdiel, lenže okamžite odpovedali trojkami Jamesová s Herminjardovou. V trochu divokejšom závere si Piešťany už ale bezpečne ustrážili postup do semifinále Federálneho pohára.

Federálny pohár 2024 – štvrťfinále:

Piešťanské Čajky – Sokol Hradec Králové 67:50 (24:6, 14:8, 10:19, 19:17)

Čajky: Jamesová 26, Herminjardová 12, Stašová 10, Taušová 7, Jurčenková 0 (Mandičová a Vandlíková po 6, Dinga-Mbomiová, Kraislová a Moravčíková 0)

Najviac bodov – Hradec Králové: Effangová 14, Havrilčiková 9, Velichová a Zeithammerová po 7

TH: 11/10 – 13/8, Fauly: 18 – 17, Trojky: 9 – 6, Rozhodovali: Margala, Donovalová, Kremser

Povedali po zápase:

Peter Jankovič, tréner Čajok: „Z našej strany excelentný prvý polčas. Myslím si, že tam nebola žiadna chyba. Bolo to možno až oveľa viac, ako sme čakali a možno tým prišlo po polčase uspokojenie. Dievčatá sme sa snažili nabádať, aby sme neprestali hrať, ale bohužiaľ, je to v podvedomí. Trochu sme to podcenili, prestali sme hrať našu hru, začali sme kopiť chyby v obrane a v útoku sme hrali veľmi pomaly. Som však rád, že sme to zvládli.“

Nataša Taušová, hráčka Čajok: „Zápas hodnotím veľmi pozitívne. Vstúpili sme do neho tak, ako nám tréner povedal. Plnili sme všetky predzápasové pokyny. Súpera sme nepodcenili, od toho sa odvíjal celý prvý polčas. Druhý polčas sme trochu od toho upustili, ale stále sme si držali súpera na slušnom rozdiele.“

Zostávajúce výsledky štvrťfinále:

Žabiny Brno – ŠBK Šamorín 116:60 (70:34)

Najviac bodov: Stoupalová 17, Sklenářová 16, Kytlicová 14 – Marcová 16, Lüttmerdingová 14, Slama 11

MBK Ružomberok – Levhartice Chomutov 59:64 (23:32)

Najviac bodov: Jackovecová 18, Buknová 13, Havranová 11 – Fučíková 19, Hibalová 15, Satoranská 9

KP TANY Brno – Slávia Banská Bystrica 71:81 (41:45)

Najviac bodov: A. Kopecká a Šotolová po 16, Malíková 12 – Mujovičová 18, Pulliamová 17, Malašková 13

Program Federálneho pohára 2024 – sobota 27. januára – Diplomat aréna, Piešťany: